Double digit multiplication turning point

  • 738 views
Uploaded on

 

  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Be the first to comment
    Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
738
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
7
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
    No notes for slide

Transcript

  • 1. 5 th Grade Two digit Multiplication Multiplication
  • 2. Multiplication Properties
    • Commutative Property
      • When two numbers are multiplied together, the answer is the same regardless of the order. 4 x 2 = 2 x 4
    • Distributive Property
      • The sum of two numbers times a third is the same as first multiplying the separate numbers by the number originally multiplied and then adding them. 4 x (6 + 3) = 4 x 6 + 4 x 3
    • Associative Property
      • When three or more numbers are multiplied, the product is the same regardless of how you group the factors. (2 x 3) x 4 = 2 x (3 x 4)
    • Identity Property
      • The product of any number and one is that number. 5 x 1 = 5.
  • 3.  
  • 4. Multiplication Properties Practice
    • 9 x 8 = 8 x 9
    • Commutative Property!
  • 5. Multiplication Properties Practice
    • (1 x 10) x 1 = 1 x (10 x 1)
    • Associative Property!
  • 6. Multiplication Properties Practice
    • 6 x (11 + 12) = 6 x 11 + 6 x 12
    • Distributive Property!
  • 7. Multiplication Properties Practice
    • 2 x 8 = 8 x 2
    • Commutative Property!
  • 8. Multiplication Properties Practice
    • 534 x 1 = 534
    • Identity Property!
  • 9. Estimating /Rounding
    • As Tyler said yesterday, “make your problem easier!”
      • There are no set rules to rounding
      • The goal is to make the problem easy enough for you to do it in your head!
  • 10. Rounding Practice
    • 283
    • X 46
  • 11. Rounding Practice
    • $ 78.02
    • X $0.67
  • 12. What is the product of 4 X 60?
    • 24
    • 10
    • 240
    • 100
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 13. What is the product of 8 x 214?
    • 1,600
    • 1,712
    • 32
    • 2,000
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 14. Estimate by Rounding: What is 68 x 45?
    • 2,700
    • 2,400
    • 3,060
    • 3,500
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 15. Estimate by Rounding: What is the product of 18 x 92?
    • 1,800
    • 1,656
    • 162
    • 110
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 16. Identify the multiplication property: 12 x (5 x 7) = (12 x 5) x 7?
    • Identity
    • Commutative
    • Product
    • Associative
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 17. Identify the multiplication property: 71 x 43 x 95 = 43 x 95 x 71
    • Identity
    • Commutative
    • Product
    • Associative
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 18. Identify the multiplication property: 271 x 1 = 271
    • Commutative
    • Identity
    • Product
    • Associative
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 19. Val bought 12 DVDs at $18 each. Estimate the total cost of the DVDs.
    • $240
    • $200
    • $36
    • $12
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 20. Matilda earns $11 an hour for babysitting. How much will she earn in 3 weeks if she babysits 15 hours each week?
    • $45
    • $33
    • $165
    • $495
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 21. Grace completed practice math problems for 1.5 hours a day every day this week. She solved 8 problems an hour, how many problems did she complete?
    • 8
    • 12
    • 84
    • 27
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 22. Grapefruits cost $2.49 per pound. If Jenny bought 7 pounds of grapefruit at the market this morning, about how much did it cost?
    • $7.00
    • $17.43
    • $2.49
    • $17.50
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 23. Which answer means, “the answer to a multiplication problem”?
    • Distributive Property
    • Factor
    • Associative property
    • Product
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 24. Which answer is, “the property which states that the grouping of the factors does not change the product”.
    • Distributive Property
    • Factor
    • Associative Property
    • Product
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 25. Which answer means: “a number that divides into a whole number evenly. Also, a number that is multiplied by another number” .
    • Product
    • Associative Property
    • Factor
    • Distributive Property
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • 26. Which word is, “the property that states that to multiply a sum by a number, you can multiply each addend by the same number and add the products” ?
    • Factor
    • Associative Property
    • Distributive Property
    • Product
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30