10 bodů, kterým věnovat pozornost při redesignu webu
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

10 bodů, kterým věnovat pozornost při redesignu webu

on

 • 739 views

Akce: Konference WebTop100 - Praha - 2008

Akce: Konference WebTop100 - Praha - 2008

Organizátor: Dobrý web

Statistics

Views

Total Views
739
Slideshare-icon Views on SlideShare
739
Embed Views
0

Actions

Likes
1
Downloads
4
Comments
0

0 Embeds 0

No embeds

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Adobe PDF

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

  10 bodů, kterým věnovat pozornost při redesignu webu 10 bodů, kterým věnovat pozornost při redesignu webu Presentation Transcript

  • 1. strana 10 bodů, kterým věnovat pozornost při redesignu webu Stefan Canov
  • 2. strana MITON CZ Na internetu působíme již od roku 2000. Naše hlavní oblasti: a) Vlastní mediální projekty více jak 25 aktivních projektů (např.: Stahuj.cz – v roce 2007 prodáno, Vaření.cz, Hotel.cz, Turistik.cz, Heureka.cz, Hafici.cz, Miciny.cz, Konicci.cz, Emag.cz...) b) Internetová řešení a aplikace pro externí zákazníky (např.: T-mobile, Centrum.cz, UPC, Durex, Tesco, Orion...)
  • 3. strana 1. Důvody Ujasněte si předem k čemu má redesign sloužit: 1) Redesign není pouze o designu, ale většinou také o funkcionalitě, přibližte se při změnách uživatelům. 2) Udělejte si ve společnosti brainstorming a setřiďte si nápady předem. 3) Bez jasné představy není dobrý výsledek. Chtělo by to „nějakou změnu“ je špatný začátek!
  • 4. strana Příklad redesignu
  • 5. strana Příklady redesignu
  • 6. strana 2. Zadání Každý má nějakou představu, jen neví jak ji sdělit tomu druhému... 1) Nezadávejte redesign bez osobního setkání! 2) Věnujte zadání dostatek svého času. Nakonec tím ušetříte několik desítek zbytečných e-mailů a hlavně financí. 3) Kvalitní webdesignéři mají připravené otázky, které by společně s Vámi měli projít a najít na ně optimální odpovědi. (Creative Brief) 4) Buďte co nejvíc konkrétní!
  • 7. strana Příklad špatného zadání designu Zadání loga: V logu by se mělo objevit stylizované velké zvíře Designér zpracoval postupně tyto varianty: a) lev zadavatel: neoriginální klišé b) slon zadavatel: nemotorný, těžkopádný c) kondor zadavatel: mrchožrout, příliš drsné
  • 8. strana ...a přitom stačilo... Zadání loga: Mělo by to být velké, silné zvíře, které se ve svém prostředí cítí jako ryba ve vodě, vystříhat se obecných klišé, mělo by to být zvíře sympatické s ladnými pohyby, zaměřujeme se na děti, výrobky jsou nafukovací hračky, míče, plavací kruhy, ad. Designér zpracoval tuto variantu: a) Plejtvák obrovský Méně času, více invence a ménší náklady!
  • 9. strana 3. Creative Brief Při vyplňování je důležité, aby se na něm podílely obě strany. Okruhy otázek: 1) Technické otázky (nutné prvky, rozlišení, rozměry, typ média atd.) 2) Otázky sloužící k upřesnění cílů a účelu (cílová skupina, charakter designu, podpora hlavního tématu, unikátní téma, účel redesignu atd.) 3) Ostatní (odpovědné osoby, termíny atd.)
  • 10. strana 4. Stabilní tým Zásady jak sestavit realizační skupinu 1) Určete si jednu maximálně dvě osoby odpovědné za realizaci 2) Tým by se v průběhu práce neměl měnit! (hlavně na straně zadavatele) 3) Nenechávejte posuzovat návrhy větší počet nezainteresovaných osob, natož všechny zaměstnance. Každý člověk bude mít jistě nějakou připomínku. Tímto způsobem se dá dopracovat maximálně k paskvilu. (nejde o řízený průzkum nebo testování)
  • 11. strana 5. Důvěra Pokud si na začátku vyberete kvalitního dodavatele, dáte mu potřebné informace, není důvod, abyste se obávali špatného výsledku. 1) Kvalitní a zkušený webdesigner ví co dělá! Rozumí dané problematice a je potřeba, mít v něj důvěru.Jen tak může vzniknout „dobrý web“. 2) Vyžadujte už na začátku reference konkrétního designéra, vyberte si z příkladů realizací, které Vás zaujali. 3) Pokud si nejste jistí raději změňte dodavatele.
  • 12. strana 6. Wireframe Drátěný model je podobně jako plány v architektuře základním článkem. 1) Měňte, hledejte, nacházejte a najděte nejlepší řešení nanečisto. 2) Rozvrhněte si web a jeho prvky bez grafiky. Je to účinější a levnější cesta. 3) Hledejte s designérem, ví co a jak na uživatele působí a pomůže Vám najít nejlepší variantu. Jeho ušetřenou vizuální kreativitu pak využijete při finální „stavbě“ webu.
  • 13. strana 6. Wireframe - příklad
  • 14. strana 7. Nezapomeňte na SEO Design a SEO (Search Engine Optimization) 1) Vyžadujte v návrzích úvodních stránek prostor pro text, který se bude moci použít pro potřeby optimalizace. 2) U flashových aplikací vyžadujte i HTML verzi, Například Flashové menu může být efektní, ale vyhledavače ho ignorují. 3) Sepište si s kolegy důležitá klíčová slova, umístěte je do textu obsahu, SEO odborníci Vám jistě poradí a pomohou. Například namísto prostého odkazu více, použijte - více o čokoládě. Počítejte s tím již v návrzích.
  • 15. strana 7. SEO a design - příklad
  • 16. strana 8. Návrhy Kvantita nerovná se kvalita 1) Nevyžadujte kvantum různých návrhů. Jde spíš o známku špatné přípravy než o dobrou službu. 2) Nechte si poradit a důvěřujte zkušenostem designérů. Neraďte jim v detailech, kde přidat na tloušťce čáry, jaká barevná kombinace k sobě ladí a podobně. Dobrý webdesignér jistě ví co dělá a většinou je i výtvarně nadaný. 3) Upravujte drobné detaily, celek musí být jasný z drátěných modelů
  • 17. strana 8. Návrhy - příklady Původní web
  • 18. strana 9. Připomínky 1) Vyvarujte se obecných připomínek: Oživte to! Musí to vypadat profesionálně! Potřebujeme něco hodně originálního! Co takhle něco vtipného? 2) Buďte vždy konkrétní a popisní: Uvádějte příklady webů, keteré Vás zaujali. Upřesňujte do detailů cílovou skupinu. Nezapomínejte na uživatele. Co se líbí Vám nemusí být pro ně to správné.
  • 19. strana 10. Redesign nikdy nekončí Součástí servisu by měla být i „pooperační péče“. 1) Objednejte si uživatelské testování 2) Sledujte subjektivní měřítka (návštěvnost, počet objednávek, počet minut strávených na stránkách atd.) 3) Vyhodnoťe si výsledek s odstupem (je dobré si dohodnout termín, kdy se podle objektivních měřítek vyhodnotí výsledek, popřípadě sjedná náprava) 4) Myslete na obsah! I perfektně redesignovaný web bez kvalitního obsahu nemá hodnotu.
  • 20. strana