2  ki̇şi̇sel cankurtarma teçhi̇zatlari
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

2 ki̇şi̇sel cankurtarma teçhi̇zatlari

on

 • 3,097 views

 

Statistics

Views

Total Views
3,097
Slideshare-icon Views on SlideShare
3,097
Embed Views
0

Actions

Likes
0
Downloads
65
Comments
0

0 Embeds 0

No embeds

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

  2  ki̇şi̇sel cankurtarma teçhi̇zatlari 2 ki̇şi̇sel cankurtarma teçhi̇zatlari Presentation Transcript

  • A) KİŞİSEL CANKURTARMA TEÇHİZATLARI Kişisel can kurtarma teçhizatı zor durumda kişinin yalnız kendisinin faydalanabileceği teçhizattır.1. Can Simitleri2. Can Yelekleri3. Suya Dalma (Atlama) Giysileri4. Isı Korumalı Tulumları
  • 1. Can Simitleri Bir yolcu veya yük gemisinde ilk göze çarpan kişisel can kurtarma teçhizatları can simitleridir. Her gemide en az 8 adet olmak üzere geminin tonajına ve cinsine göre artan sayıda bulunur. Can simitleri geminin her iki tarafında açık güvertelerde kullanılmaya hazır durumda ve yerlerinden kolayca alınabilecek şekilde yerleştirilmiş olmalıdır. Can simitleri bulundukları yerlerde devamlı olarak bağlanmamalıdır. Her can simidi üzerinde, bulunduğu geminin adı ve bağlama limanı büyük harflerle yazılı olmalıdır. Can simitleri yapısında yüzerlilik özelliği olan malzemeden yapılmalıdır.(Mantar, Poliüretan köpük v.s)
  • 1. Can Simitleri Can simidinin dış çapı 80 cm’den büyük iç çapı ise 40 cm’den küçük, ağırlığı ise 2,5 kg’dan az değildir. Can simitleri tatlı suda en az 14,5 Kg ağırlığındaki demiri24 saat boyunca yüzdürebilecek güçte olmalıdır. Bir can simidinin dış kısmında dört eşit bölüm şeklinde tutma halatı (can halatı) vardır. Bir geminin her bir tarafı, en az bir can simidi ve yüzer bir ince halat ile donatılmış olmalıdır. Gemide bulunan toplam can simidi sayısının yarıdan fazlası, kendiliğinden yanan bir ışık ile donatılmış olmalı. Bu ışıklı can simitlerinden en az iki tanesi yüzer duman işareti ile donatılmış olmalı, Can simitleri köprü üstünden çabuk olarak düşürülecek (atılacak)şekilde yerleştirilmiş olmalıdır.
  •  Can simitleri gemi seyir halinde veya iskelede bağlı iken ya da demirde beklerken herhangi bir sebeple, denize adam düştüğü durumlarda kullanılmak içindir. Seyir halinde bir gemiden düşen kişinin yerinin belli olması için gece-gündüz durumuna göre ışık veya duman işaretli bir can simidi kullanmak gerekir. Duran gemiden (eğer akıntı yoksa) denize düşen kişiyi kurtarmak için yüzer ince halatlı can simidi kullanılır. Can simitlerinin ; a) Can simidi b) Can halatlı can simidi c) Işıklı can simidi d) Işıklı ve dumanlı can simitleri gibi çeşitleri vardır.
  • GEMİLERDE BULUNACAK CAN SİMİT ADETLERİYOLCU YÜKGEMİLERİNDE GEMİLERİNDEGEMİ En az can simidi GEMİ En az can simidiBOYU(m.olarak) sayısı BOYU(m.olarak) sayısı60 m.den kısa 8 100 m. den kısa 860-120 m. arası 12 100-150 m. arasında 10120-180 m. arası 18 150-200 m. arasında 12180-240 m. arası 24 200 m. ve daha uzun 14240 m.den daha uzun 30
  • Can Simitlerinin Yapısı Dış çapı 80 cm’den büyük, iç çapı 40 cm’den küçük olmayacaktır. Yapısında yüzerlilik özelliği olan bir malzemeden yapılacaktır. Tatlı suda 14,5 kg. ağırlığındaki bir demiri yüzdürebilecek durumda olacaktır. 2 sn süre ile tamamen alev içinde kaldıktan sonra erimeye veya yanmaya devam etmeyecek özellikte olacaktır. 30 m yükseklikten veya yerleştirildiği daha yüksek bir yerden suya atıldığında gövdesi ve donanımı deforme olmayacak özellikte olacaktır. Ağırlığı 2,5 kg. dan az olmayacaktır. Kendiliğinden yanmaya başlayan lamba veya duman kandilli can simitleri, bunların çabuk düşürme donanımlarını çalıştıracak ağırlıkta veya 4kg. Ağırlığında olacaktır.
  • Can Simitlerinin Yapısı Can simidi, çevresinde dört eşit aralıkla 4 sarkık bölümü olan 9,5 mm. den büyük çapta ve can simidi dış çapının en az 4 katı uzunlukta bir vardevelekon halatı olacaktır Can simitleri, turuncu renkte olacak ve üzerlerinde ışık reflektörleri bulunacaktır. Geminin adı ve bağlama limanları büyük harflerle yazılmış olacaktır. Can simitleri açık güvertelerin her birine ve her iki bordosuna yerleştirilecek, bunlardan bir adedi kıç tarafa yakın olacaktır. Can simitleri yerlerinden kolayca alınacak tipte olacaktır. Her iki bordada en az birer can simidi yüzer inceli olacak ve incenin boyu en az 30 m olacaktır. Can simitlerinin yarısından fazlası kendi kendine yanan lamba ile donatılacaktır. Lambalı can simitlerinden iki tanesi duman kandili ile donatılacak ve bu can simitleri köprü üstünden serbest düşmeli olacaktır. Bunlarda can incesi olmayacaktır.
  • Can Simitlerinin Donanımları  Kendiliğinden Yanmaya Başlayan LambalarBu lambalar; Su ile sönmeyecek,2 mum şiddetinde her açıda devamlı parlak ışık verecek veyadakikada 50 çakış yapacak, 2 saat çalışabilecek ve can simidi düşme deneylerine karşı dayanıklı olacaktır.IŞIKLI CAN SİMİDİ KULLANMA TALİMATI: Can simidi yuvada ise;pimi çekin,can simidinin ağırlığı ile alet düşecektir. Can simidi askıda ise; simidini denize fırlatın, aletle birlikte düşecektir. Denize adam düştüğünde en kısa zamanda ışıklı can simidi denize atılarak, düşenin hem su üstünde zorlanmadan durabilmesi, hem de yerini gemidekilere belli etmesini sağlar. Gemimizde 2 adet köprü üstünde iskele ve sancak kırlangıçlarda bulunur.
  • Can Simitlerinin Donanımları Kendiliğinden Çalışmaya Başlayan Duman Kandilleri; Bu kandiller; suda yüzerken en az 15 dakika duman çıkaracak, patlamayacak, alev çıkarmayacak,su almayacak, suya tamamen battığında 10 sn sonra dahi duman verecek ve can simidi düşme deneylerine karşı dayanıklı olacaktır.
  • Can Simitleri İle Gemiyi Terk Borda çarmıhının bulunduğu güverteden can simidi bir inceye bağlanır, incenin diğer ucu gemiye bağlı halde denize atılır. İnce koltuk altına alınarak çarmıhtan inilir. İnce çekilerek can simidi çarmıhın altına getirilir. Can simidine tutulduktan sonra ince fora edilerek gemiden uzaklaşılır. Gemi mümkünse rüzgar üstünden terk edilmelidir.
  • Can Simitleri İle Gemiyi Terk Çarmıh bulunmaması durumunda yeterli güçteki bir halat ile denize inilmelidir.
  • Can Simitleri İle Gemiyi Terk Eğer atlamak kaçınılmaz bir durum haline gelmiş ise geminin denize en yakın güvertesinden ve rüzgar üstünden can simidi ile birlikte atlanmalıdır. Can simidi kesinlikle bedene takılmamalıdır. Can simidi iki alile su yüzeyine ve vücuda dik olarak tutulmalı, ellerdeniz yüzeyine 45 derecelik açı yapacak şekilde ve gergin, ayaklar bitişik halde çivileme atlanmalıdır. Ayaklar suya değdiği anda can simidi serbest bırakılmalı ve su yüzeyine çıkar çıkmaz can simidi yakalanmalıdır. Gemiden uzaklaşırken ses ile yardım istenmeli, güvenli bir mesafede beklenmelidir.
  • Can Simitlerinin Kontrol ve BakımıCan simitlerinin kontrol ve bakımı üç aylık ve yıllık periyotlar ile yapılır. Üç Aylık Bakım ve Kontroller - Can simitleri lambaları kontrol edilir. - Lamba pilleri deniz suyu ile çalışıyorsa kandil ve lambalar da aynı muhafaza içinde olacağından, bunların son kullanma tarihleri kontrol edilir. Yıllık Bakım ve Kontroller - Can simitlerine, vardavelekon halatına ve can incesine, can simidi yapısal düşme ve kopma deneyleri yapılarak kontrolleri sağlanır. - Can simitlerinin boya ve yazıları kontrol edilir.
  • 2. Can Yelekleri Gemiye yeni katılan her gemi adamı kamarasında can yeleği olup olmadığını kontrol etmelidir. Can yeleklerinin nasıl kullanılacağı hususu gemi adamlarına role talimlerinde görsel ve işitsel olarak anlatılacaktır. Can Yelekleri Katı yapılı ve Şişirilebilir Olarak İki Tiptir.
  • 2. Can Yelekleri CAN YELEKLERİ; Can Yelekleri; onu giyen kişilerin yüzmesine ve can kurtarma araçlarına çıkmasına engel olmayacak şekilde yüzer maddeler kullanılarak imal edilmişlerdir. Can yeleklerinin üzerinde bazı teçhizatların bulunması ve bu teçhizatların iş görür durumda olması gerekir. Bir can yeleği; Baygın ve bitkin bir kişinin ağzını sudan 12 cm yukarıda tutabilecek ve suda baygın durumdaki bir insanın vücudunu; her hangi bir pozisyondan ağzının sudan kurtulduğu bir pozisyona 5 sn. içinde döndürebilecek yeterli denge ve yüzerliğe sahiptir.
  • 2. Can Yelekleri Bir can yeleği, Anlatımı yapılarak gösterildikten sonra, yardımsız olarak 1 da. İçinde rahat giyilebilecek şekilde yapılmıştır. Can yelekleri yük gemilerinde kamaralarda bulunur. Bulundukları yerler açıkça belirtilmiştir. Yolcu ve Yük gemilerinde bulunan her insan için 1 can yeleği bulunur. Yolcu gemilerinde, gemide bulunan toplam yolcu ve personel sayısının % 5’den az olmamak üzere, ilave can yeleği bulundurulur. Bu can yelekleri kamaralarda, güvertede veya toplanma yerlerinde, göze çarpacak biçimde yerleştirilmişlerdir. Ayrıca, Gemideki yolcu sayısının en az %10’u kadar da çocuklara uygun can yeleği bulundurulur.
  •  Her can yeleğinde; Yansıtıcı bant, Kordonla bağlı bir düdük, 0,75 mum şiddetinde ışık veren lamba, Bu lamba her açıdan görülebilecek ve elle kumandalı olacaktır. Işığı açma-kapama ipi, 8 saat süre ile 0,75 mumluk ışık şiddetini devam ettirebilecek bir güç kaynağı olacaktır.(Pil ) Bağlama kuşağı.
  • KURALLARA UYGUN BİR CAN YELEĞİ ÜZERİNDE ŞU TEÇHİZATLAR BULUNUR 1-Kordonla can yeleğine bağlı bir düdük bulunmalı, 2-Can yeleği üzerine yapıştırılmış, ışık yansıtıcı bantlar bulunmalı, 3-8 saat süre ile 0.75 mum gücü ile yanabilecek bir ışık bulunmalı, 4-Kolay giyilebilecek özellikte olmalı, 5-Can yelekleri yangın sırasında 2 saniyelik süre boyunca yanmayan ve erimeyen malzemeden yapılmalıdır, 6-Can yelekleri pratik giyilebilecek özelliklere sahip olmalı, 7-Olabildiğince rahat giyimli olmalı, 8- Deniz yüzeyinden 4.5 m yüksekten giyilmiş olarak atlandığında hasar görmemeli, üstten çıkmamalıdır. 9-Bilinç kaybına uğramış bir kazazedenin ağzını sudan 12 cm yukarıda tutabilecek özellikte olup yatay olarak 20ºden daha fazla yatırmayacak şekilde olmalıdır. 10-Bilincini yitirmiş bir kazazedeyi yüzü koyun pozisyondan sırtı üstü dönük pozisyona 5 sn içerisinde döndürebilecek tipte olmalıdır. 11-24 saat suda kalmasına karşı yüzerliliğini %5 den fazla kaybetmemeli. 12-Can kurtarma aracına kadar yüzebilmeyi engellemeyecek yapıda olmamalı. 13-Uluslar arası ve Milli kurallara göre onaylanmış, can yeleklerinin standartlara uygun oldukları üzerlerine yazılarak belirtilmelidir.
  • Can Yeleği Çeşitleri Değişik tip ve boyutlarda can yelekleri vardır. Giyilme şekli olarak can yeleği çeşitleri1. Boyun kısmının baştan geçirilerek giyilenler,2. Yelek şeklinde, ceket gibi giyilenler,3. Belde taşınıp istendiğinde gerek tüple gerekse ağızla şişirilebilenler. Yapısal olarak can yeleği çeşitleri;1. -Katı yüzer malzemeden yapılan,2. Ağız yoluyla şişirilen ve3. Gazla ( Karbondioksit) şişirilebilen can yeleği çeşitleri. Şişme can yeleklerinin yüzerliliği şişirmeye dayanır ve bir birinden ayrılmış en az ikiden az olmayan bölmesi vardır. Can yeleğinin şişmesi, üzerindeki bir aparatın sadece bir el hareketi ile karbondioksit gazının serbest bırakması ve can yeleğini şişirmesidir. Şişirme gazı olmayan şişme can yeleklerini ise ağız yoluyla şişirmekle sağlanır.
  • Can Yeleği ile Gemiyi Terk Can yeleğinin doğru giyilip giyilmediği kontrol edilmeli, Denize en yakın yerden, rüzgar üstü tarafından,mümkünse geminin baş veya kıç tarafından ağız burun kapatılarak ve can yeleğine baskı yapılarak çivileme bir şekilde atlanılmalıdır. Eğer gemi karanlıkta terk edilecek veya sis varsa can yeleği lambası çalıştırılmalı, ses veya düdükle yardım istenmelidir. Yanmakta olan deniz yüzeyine atlanıyorsa şişme can yeleği kullanılmalıdır. Can yeleği şişirilmeden atlanıp, alevlerden çıktıktan sonra şişirilmelidir. Bu gibi durumlarda normal katı yapılı can yelekleri kullanılmamalıdır.
  • Can Yeleklerinin Bakım ve Kontrolleri Can Yeleklerinin Bakım ve kontrolü üç aylık ve yıllık periyotlarda yapılır. Üç Aylık Bakım ve Kontroller. Üç ayda bir can yelekleri muhafaza edildikleri yerlerde kontrol edilirler. Sağlamlıkları kontrol edilir. Donanımlarının tam olup olmadığına bakılır. Pillerinin tarihleri kontrol edilir. Gerekiyorsa tamir ve değiştirme işleri yapılır. Çok sayıda can yeleği bir arada duruyor ise, güverteye yayılarak havalandırılmaları sağlanır. Yıllık Bakım ve Kontroller Yıllık kontrollerde, üç aylık kontrollere ek olarak test kontrolleri yapılır ve gerekiyor ise can yeleklerini yenileme yoluna gidilir.
  • Giyme Talimatı
  • 3. Suya Dalma(Atlama) Giysileri Suda bulunan bir kişi ,can yeleği giymiş olsabile , diğer etkenler nedeniyle ,su ortamındauzun bir sure yaşamını sürdüremeyecektir. Bu durumda bir kişinin öncelikle su geçirmezsuya atlama giysilerini giymelidir. Su geçirmez. Dalma giysisi soğuk suda vesoğuk havalarda ,kişinin vücut ısısınınkaybolmasını azaltan korucu bir elbisedir.BuElbise;,su ortamında “0”santigrad derecede, birkişinin vücut sıcaklığını 6 saat süreyle 35santigrad derecenin altına düşmeden tutmayeteneğine sahiptir. Gemimi 3 adet dalmagiysisi köprü üstü sancak taraftadır.
  • 3. Suya Dalma(Atlama) Giysileri SOLAS’ın1986 da yürürlüğe giren kuralları gereği, açık can filikalarının ve kurtarma botlarının kullanılması ile ilgili olarak görevlendirilen mürettebatın her biri için, bedenlerine uyan dalma giysileri bulundurulurlar. SOLAS gereği açık can filikalarında öncelikle su geçirmez suya atlama giysilerinin kullanımı ön görülmektedir. Soğuk suda ve soğuk havalarda, kişinin vücut ısısının kaybolmasını azaltan koruyucu bir elbisedir. Dalma giysisi 0oC suda kişinin vücut sıcaklığını 6 saat süreyle 35oC’ nin altına düşürmez ve 5°C deki suda 1 saat kaldıktan sonra, üstü kapalı elle bir kalemi tutmaya ve yazmaya izin verir. Bu giysi can yeleği ile birlikte giyilebilir. Üzerinden çıkmadan ve kendisine zarar vermeden suda kısa bir mesafe yüzmeye, kurtarma vasıtasına binmeye ve 4,5 m. yüksekten atlamaya engel olmaz.
  • Suya Dalma(Atlama) Giysileri Dalma giysisi su geçirmez malzemeden Yapılmış olmalıdır. Eğer bir can yeleği ile birlikte giyilecek ise 2 dakika içerisinde yardımsız olarak giyilebilecektir özellikte olmalıdır. İki saniye süre ile tamamen alev içinde kaldıktan sonra yanmaya ve erimeye dayanıklı olacak malzemeden yapılmış olmalıdır. Yüz dışında bütün vücudu kapatacaktır. Ayrıca giysinin bacaklarındaki serbest havayı en aza indirecek düzenekleri olacaktır. 4,5 metreden az olmayan bir yükseklikten suya atladıktan sonra giysinin içine istenmeyen miktarda su girmeyecektir. Yüzerliliği olan ve can yeleksiz giyilebilen bir dalma giysisi, bir lamba ve düdük ile donatılacaktır. Dalma giysisi can yeleği ile birlikte giyilecek ise, can yeleği giysinin üzerine giyilecektir. Böyle bir dalma giysisini giyen insan can yeleğini yardımsız giyebilecektir. Yapısında yalıtkanlık bulunmayan malzemeden yapılan bir dalma giysisi, sıcak giysi ile giyileceğini gösteren talimatla markalanacaktır.
  • Suya Dalma(Atlama) Giysileri Sıcak giysi veya can yeleği ile birlikte giyildiği zaman 4,5 m. yükseklikten suya atladıktan sonra 5 C sıcaklıkta sakin suda 1 saatlik süre ile giyildiğinde vücut sıcaklığını 2 C’ den fazla düşürmeyecek yapıda olacaktır. Deniz suyu sıcaklığı 0 C ile 2 C arasında olduğu durumda vücut sıcaklığı 6 saatlik süre sonunda 2 C’ den fazla düşmeyecektir. Can yelekli veya can yeleksiz giyilen dalma giysisi, tatlı suda yüzü suya dönük olan bir kişiyi 5 sn. de ters döndürecek yapıda olacaktır. Bir dalma giysisi, giyen personelin 5 C derecedeki suda 1 saat süre ile kaldıktan sonra, ucu kapalı bir kalemi el ile tutmasına ve yazabilmesine olanak veren ısı koruyucu performansa sahip olmalıdır. Dalma giysisi can yeleği ile birlikte giyilme gereksinimi duyulduğunda bile personelin; en az 5 metre uzunluğundaki düşey bir çarmıhtan inip çıkmasına, gemiyi terk esnasında, kişinin normal görevlerini yapmasını engellemeyecektir. Kazazedenin can kurtarma vasıtasına binmesini engellemeyecektir.
  • Suya Dalma(Atlama) Giysileri Kullanımları: -Dalma giysileri gemilerde özel paketleri İçerisinde muhafaza edilir. Bu paketler en fazla 2 dakikada açılacak şekilde dizayn edilmişlerdir. -Kullanılacağı zaman bu paket açılır ve katlanmış olan dalma giysisi çıkartılır. Çok rahatlıkla bir tulum gibi giyilir. -Üzerinde pratik olarak dizayn edilmiş su sızdırmaz fermuarların tümü kapatılır, baş iyice yarleştirilir. -Dalma giysilerinin içine sıcak tutucu giysiler, üzerine de can yeleği giyilmelidir. Su içinde veya ortamın soğuk olup hayatı tehdit ettiği anlarda tehlikeyi en aza indirmek için tasarlanmış can kurtarma araçlarıdır. Esas kullanılma gayesi filika içinde oturanları rüzgar ve soğuğun etkilerinden kazazedeyi korumaktır.
  • SUYA ATLAMA(DALMA)GİYSİLERİ Elbiseyi giyen kişiler suda uzun süre ve kuru kalmışsa elbise kendisini kanıtlamış demektir. Bu elbise soğuk şokunu ortadan kaldıramaz. Fakat hipotermi öncesi kişiye vakit kazandırır.Hipoterminin 25C nin altındaki su içersinde ölüme sebep olduğu unutulmamalıdır. MK.7a dalma giysisini tamamlamak için Strentex firması soğuk sularda çalışan gemiler için Mk.8 yalıtımlı giysiyi geliştirmiştir.Mk.8 yalıtımlı elbise benzerlerinden ekstra ısı koruması sağlar, Mk.8 ile SOLAS standartları iki kere sağlanır.Can yeleksizde kendiliğinden yüzücülüğü vardır. En etkili özelliği suyun içinde bulunduğunda yüzün yukarıda dengede kalmasını sağlamak için göğüs çevresinde ek yüzdürücülük sağlamasıdır.Suya ilk girişinde yüzün yukarıda kalması durumunu garanti eder.Bu durum her denizcinin aradığı önemli bir özelliktir.
  • SUYA ATLAMA(DALMA) GİYSİLERİNİN GİYİLMESİ Dalma Giysisinin Giyilmesi
  • SUYA ATLAMA(DALMA) GİYSİLERİNİN BÖLÜMLERİ 1. Tek parça tulum 2. Su geçirmez fermuar 3. Geniş kuşak 4. Su geçirmez başlık ve ayarlanabilir yüz örtüsü 5. Ayrılmaz düdük 6. Işık 7. Yüzdürmeyi destekleyici yapı 8. Işık yansıtıcı bant 9. Ayak bileği sıkıcısı 10. Kaymaz taban 11. Muhafaza torbası
  • IMMERSION SUIT Mk.7 Yüz koruması/başlık kolay ve basit giyilebilmesi için başlık kullanıcıya maksimum korama ve bütünlük sağlar. Paketleme Elbisenin paketlemeden önce temiz ve kuru olması sağlanmalıdır.Elbise ayaklar yukarıya gelecek çantasının içine girecek şeklide katlanmalı fermuarları kapatılmalıdır. Servis ve bakım: Elbisenin ömrünü maksimum artırmak için her iki yılda bir bakım yapılmalıdır. Periyodik bakımlar elbisenin tüm bölümlerini kapsamalıdır. RUTİN TEMİZLİK Kullanıldıktan sonra elbise tatlı suyla silinmeli
  • 4. Isı Korumalı Tulum Su geçirmez bir malzemeden yapılmıştır. Vücut da buharlaşmadan doğan ısı kaybını önleyecek şekilde yapılmıştır. Isı korumalı tulum –30oC ile -2oC ye kadar olan hava sıcaklıklarında görevini tam olarak yapar. Isı korumalı tulum, kişilerin beden ölçüleri dikkate alınmaksızın giyilebilir ve dikkat çekici bir renkte olmalıdır.
  •  Isı koruyucu tulum kazazedeleri deniz tesirinden korumaktır.Can yeleği giymiş bir insanın yüzü dışında bütün vücudunu kapatır. Eldiven giyilebilecek yapıda değilse elleri de kapatacak şekilde dizayn edilmiştir. Giyen insanın suda yüzmesini engellemesi halinde en çok 2 dakika içinde çıkarılabilir. Kullanımları: -Isı korumalı tulumlar gemilerde paketler İçinde muhafaza edilir. -Bir tulum giyiyor gibi yardımsız olarak çok kolaylıkla giyilebilir