Sinif yöneti̇mi̇ i̇lke ve yöntemleri̇

816 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
816
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
21
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sinif yöneti̇mi̇ i̇lke ve yöntemleri̇

 1. 1.  Sınıfyönetimi, etkili bir öğretme- öğrenme sürecinin gerçekleşebilmesi ve beklenen eğitsel başarıya ulaşılabilmesi için öğretmen tarafından gerekli ortam ve koşulların hazırlanmasıdır.
 2. 2.  Sınıf Yönetiminde Geleneksel Yaklaşımlar
 3. 3.  Çağdaş Sınıf Yönetimi Yaklaşımı
 4. 4.  Ödüllendirilen davranış daha çok tekrar etmektedir. Değerlendirmenin başlıca amacı öğrencinin öğrenimini kolaylaştırmaktır.
 5. 5.  Motivasyonlu öğrenciler diğerlerinden daha kolay öğrenirler. Sık hatırlatmalar okunanların hatırlanması için önemlidir.
 6. 6.  Öğrencilere daha fazla zaman verildiğinde daha iyi öğrenirler. Öğrencilerin öğrenim modelleri birbirlerine uygun hale geldiğinde daha iyi öğrenirler.
 7. 7.  Öğrencilerden bir konu hakkında açıklama istendiğinde daha iyi öğrenirler. Öğrenciler kendileri için genelleştirmeleri ortaya çıkarınca daha iyi öğrenirler.
 8. 8.  Öğrencilere onlarla birlikte olduğunuzu gösterin. Örtüşen durumlarla başa çıkmayı öğrenin.
 9. 9.  Sınıfiçi etkinlikleri yarıda bırakmayın. Tek bir öğrenci ile ilgilendiğinizde bile diğer öğrencileri ilginiz altında tutmaya çalışın.
 10. 10.  Ders işlerken değişiklikler yapın ve coşkulu olun Öğrenciyi eleştirirken davranış odaklı olun.Öfkeyle patlamaktan kaçının. Sınıfyönetiminde bu ilkelere uymak gereklidir.Ancak genellikle sınıf yönetimi öğretmenin ilk dersteki tavrının bir uzantısıdır.O nedenle öğretmenin ilk derste neler yaptığı çok önemlidir.
 11. 11.  Sınıfınilk gününde güvenli ve hazırlıklı olduğunuzu gösterin. Sınıftaki işleri nasıl ele alacağınıza önceden karar verin. İlk gün birkaç dakika temel işlemleri açıklayın.(yoklama,ders anlatımı,ödev kontrolü)
 12. 12.  Sınıf kurallarını belirleyin ve onlara dikkat çekin. İlk gün sınıf çalışmasına başarıyla tamamlanabilecek bir çalışma ile başlayın.
 13. 13.  Yeni bir öğrenci grubuyla olduğunuz ilk haftalarda kendi yönetiminiz altında sınıfın katılımının sağlandığı etkinliklerde bulunun. Açık yönergeler verin, yönergeleri yapılabilir mesafede tutun, sık sık geri bildirim verin.
 14. 14.  Yeterlive iyi hazırlanmış olduğunuzu sürekli gösterin. Bir yandan profesyonelliğinizi korurken öte yandan hoş olun. İlk derste oluşturulan hava ders yılının sonuna kadar genelde devam eder.İlk izlenimler çok önemli olduğu için öğrenciler üstünde ilk izlenimlerin iyi olması yıl boyunca etkisi devam eden bir avantajdır.

×