Sztuka rosja - jaja carskie

 • 840 views
Uploaded on

 

More in: Art & Photos
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
840
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
4
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. Jaja Fabergé, zwane też jajami carskimi,to połączenie tradycji wielkanocnejz jubilerskim mistrzostwem.Można je porównać do luksusowej wersjiwspółczesnego jajka-niespodzianki.Jajka Fabergé, Nazwa pochodzi odnazwiska złotnika Petera Carla Fabergé.To niezwykle precyzyjne filigranowedzieła sztuki złotniczej z czasówAleksandra III Romanowa. Były zrobioneze złota, inkrustowane drogimikamieniami, kością słoniową oraz macicąperłową.Wykonywane były w pracowni nadwornegojubilera Petera Faberge (1846 - 1920,właściwe nazwisko Karl GustawowiczFaberge). na specjalne zamówieniaarystokracji rosyjskiej i członków rodzinycarskiej Aleksandra III Romanowa. Stałysię w ówczesnych czasach modnymprezentem wielkanocnym.
 • 2. Peter Faberge był nie tylko carskim jubilerem , prowadził teżw Rosji wielką firmę jubilerską, przodującą w sztuce jubilerskiejna skalę światową. Działały też filie w Anglii, Francji i Szwajcarii.Wyprodukował około 60 prześlicznych jaj, z tego 47 (wg innychźródeł 42) zachowało się do dziś i znajduje się w różnych muzeachlub zbiorach prywatnych. Najdroższe z nich, Zima, zostałosprzedane za 13,5 mln dolarów.Pierwszy egzemplarz powstał w 1884 roku na zamówienieAleksandra III który chciał je podarować swojej małżonceMarii Fedorownej.W 1900 roku jajka Fabergé wystawiono na Wystawie Światowej wParyżu. Jajka zostały nagrodzone złotymi medalami, a Fabergé stałsię sławny w całej Europie i otrzymał Legię Honorową. W czasierewolucji Fabergé stracił majątek, zdołał jednak ujść z życiem,uciekając przez Finlandię i Niemcy do Szwajcarii, gdzie zmarł nazawał serca w 1920.
 • 3. Jajo koronacyjne i jego zawartośćW 1897 car Mikołaj II podarował swojej żoniecarycy Aleksandrze Fiodorownie ‚jajo koronacyjne.Było to złote jajo pokryte żółtą emalią zmotywami nawiązującymi do suknikoronacyjnej carycy ( ornament siatki . Kiedysię jajko otworzyło, można było wyjąć ześrodka złoty model karocy koronacyjnej
 • 4. Jajko koronacyjnei złota miniaturakarety koronacyjnej, z siedzeniamiz rubinu, szybkamiz górskiego kryształui koroną Romanowówna dachu.
 • 5. ‚Jajo konwaliowe Przepięknie emaliowanejajo otoczone liśćmi konwalii, na tym złoteszypułki z których zwisają kwiaty konwaliizrobione z pereł.Był to prezent ostatniego cara Mikołaja IIdla carycy Aleksandry (tej od Rasputina)podarowany na Wielkanoc 1898 . Portrecikicara i córek - Olgi i Tatiany, pojawiały siędopiero po naciśnięciu odpowiedniej perełki.
 • 6. Za najbardziej niezwykłe uchodzi jajko Azow.
 • 7. 28 listopada 2007 na aukcji w domu Christies jajko z zegarem i kogutem wykonane w 1902 roku dla rodziny Rotszyldówzostało sprzedane za rekordową sumę 18,5 mln dolarów. Z jajka co godzinę wyskakuje miniaturowy kogut, który ruszając się jak kukułka sygnalizuje godzinę.
 • 8. Spadkobiercy Synowie Fabergé nie kontynuowali dzieła i w 1951 za 25 tys. dolarów sprzedali markę i technologię rosyjskiemu emigrantowi Samowi Rubinowi, producentowi perfumz USA. Prawa przechodziły potem z rąk do rąk,aż w 1989 za 1,5 mld dolarów kupił je koncern Unilever. We współpracy koncernem jajkawyrabiał niemiecki jubiler Victor Mayer, który wykonał m.in. jedyne jajko z bursztynu ofiarowane Gdańskowi.W 2009 prawa zakupiła południowoafrykańska firma Pallinghurst Resours.
 • 9. Jajko „Piotr Wielki“
 • 10. Jajko wykonane z okazji otwarcia kolei transsyberyjskiej
 • 11. Współczesne jajka FabergéW ostatnich czasach powróciłamoda na jajka Fabergé. Pierwsząwspółczesną wersją było tzw. jajkopokoju wykonane dla Gorbaczowaw 1991 roku. Znane jest jajkomilenijne z 2000 roku.Ostatnim słynnym dziełem jestjajko faz Księżyca.
 • 12. Foto i tekst WEBMuzyka: F. Mendelssohn Bartholdy jokoretsina