Zdrava hrana za detstvo bez mana sandra josifovska 6a

4,293 views
3,790 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
4,293
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,573
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Zdrava hrana za detstvo bez mana sandra josifovska 6a

 1. 1. „ЗДРАВА ХРАНА ЗАДЕТСТВО БЕЗ МАНА“
 2. 2. Пирамида на здравата исхрана
 3. 3. Здрава храна Правилната и здрава храна стана еден од најважните проблеми на современиот човек. Човековото здравје, креативност, ефикасност и расположение директно се условени од дневнаисхрана која се применува. На соодветна и здрава исхрана им помага на поединецот да полесно се соочи со проблемите на животот и да се заштити многу физички и ментални болести. Здраватаисхрана во семејството овозможува многу повеќе редовни физички и духовен развој на децата иповеќе радост и љубов едни за други и да живеат заедно.
 4. 4. ПОРТОКАЛИСамо еден голем портокал или пак чаша цеден сок е одличен извор на витамин Ц. Витаминот Ц е од суштинско значење за производство на бели крвни зрнца и антитела. Тој е исто така моќен антиоксиданс кој помага и ги штити клетките од радикална штета и игра клучна улога во производството на колаген за зацврстување на кожата. Портокалите се богати и со влакна и фолна киселина.
 5. 5. БрокулаОваа зелена велесила претставува пакет од витамини Ц, А и К (кој им помага на коските), како и фолна киселина.Постои уште една причина поради која брокулата често се наоѓа на првото место на листата за здрава храна – таа обезбедува здрава доза на сулфорафан, еден вид на изотиоцијанат за кој се смета дека го спречува ракот, преку помагање во стимулирањето детоксификација на ензимите во организмот.
 6. 6. ЛеќаЛеќата е богата со протеини и растителни влакна (100 грама сува леќа содржи 48% протеини и 46% влакна од препорачаните дневни потреби). И другите мешункасти плодови се најдобар извор на протеини.Лековитите својства на леќата се многубројни. Таа не содржи заситени масти, не содржи холестерол, а е извонреден извор на растворливи и нерастворливи растителни влакна.Растворливите влакна го намалуваат нивото на шеќерот и холестеролот во крвта.Нерастворливите влакна го забрзуваат варењето на храната и го скратуваат времето на задржувањето на храната во цревата. На тој начин го намалуваат ризикот од воспаление и рак на дебелото црево.Леќата содржи висок процент на витамини од групата Б, што поволно влијае на нервниот систем, на кожата и косата, додека високата количина на железо помага при слабокрвноста.Со еден збор, леќата е и храна и природен лек. Таа го чува здравјето на целиот организами помага во борбата против многу заболувања.
 7. 7. РЕЦЕПТИ ЗА ЗДРАВА ХРАНАСалата од свеж спанаќ Салата од цвекло*1/4 кгр. Спанаќ или блитва *2 поголеми млади цвекла*100 гр.свежи печурки *2 чешниња лук(или ¼*1 мала главица карфиол главица кромид)*1 мала главица зелена *1/2 лажица морска солсалата *1/2 лажица ладно цеден*1/2 лажица маслинов зејтин зејтин*1/2 лажица ситна морска сол *1/2 лимон*1/2 лимон Да се исчисти и излупиЗеленчукот се мие и цвеклото.Да сечисти.Спанаќот и зелената изренда,Ситно се сецкасалата се чепка со лукот и се меша сопрсти.Печурките се сечат со цвеклото.Се посолува,сенож надолжно,а карфиолот додава зејтин исе ситни на цветови.Да се лимон.Добро сеизмеша,посоли,се додава промешува.зејтин и на крај лимон.
 8. 8. ОВОШНИ СОКОВИБомбај пролет* 2 банани* 2 портокали * 1/2 кг јагоди* 6 урми (малина)* ананас * 1 лажичка мед или* 1 лимон maltexИзмијте и исчистете го * 2 портокалиовошјето.Во блендер Измијте и исчистетеставете ги бананите, го овошјето иурмите и ананасот и ставете го вододадете сок од лимон и блендер јагодапортокал. Се добро (малина) и сок одпомешајте. Се служи со портокал. Мешајте икоцки мраз. додадете засладувач. Повторно помешајте.
 9. 9. БОНЖИТАПотребни се следниве состојки:• 100 гр корнфлекс• 100 грама ориз експандиран• 50 грама сусам• 50 грама бадеми• 50 гр на семки печени• 30 г сончоглед• 30 мл брусница• 30 гр суво грозје• 30 мл кокосово брашно• 2-3 лажици слад јачменовЈачменовиот слад се загрева во тава, нека се стопи и се прелива полека во смесата и се промешува.Кога се ќе се соедини да се стави на пергамент хартија. Притиснете со своите прсти да се добие Бонжита дебела 1 прст.Нека стои во фрижидер неколку часа.Се сече на правоаголници.
 10. 10. Знаци на лоша исхранаНеправилната исхрана доведува до многу лоши последици по вашето здравје. Еве како таа може директно да делува на вас.-Недоволното количество на јаглени хидрати може да го намали нивото на серотонин кои влијае на расположението. За да не ви се случи поради несоодветна исхрана да се чуствувате нервозни јадете што повеќе интгрални намирници во секој оброк. Јаглените хидрати смируваат бидејки го одржуваат нивото на шеќери во крвта.-Уште една негативна појава предизвикана од несоодветната исхрана е слабата концентрација која се јавува поради прескокнување на доручекот. Прескокнувањето на доручекот прави да немате концентрација во она што го работите, особено во доцните часови.Проблеми со дигестивниот систем. Овој проблем се јавува ако не внесувате доволно млечни производи или намирници со таканаречени влакна.-Опаѓање на косата се случува поради недоволно внесување на калории дневно. Ако внесувате помалку од 1800 калории дневно ги лишувате организмот од неопходната енергија и хранливите состојки кои се потребни за регенерација на келиите на косата.
 11. 11. Лоши маснотии за вашто здравјеОбичните маснотии не се толку штетни како што претежно се мислидека се, но затоа пак штетни се оние производи кои се направени какозамена за маснотии.Затоа ви го претставуваме списокот на производикои содржат голем процент на транасмасноти кои се шетни за здравјето.1.Маргаринот е полн со заситени маснотии кои се многу штетни засрцето и крвните садови.2. ГрицкиГрицките,чипсовите и колачите поседуваат големо количество натрансмасти, затоа не конзумирајте ваков вид на производи. Потрудетесе самите да си подготвите некоја ужина која во секој случај епрепорачлива и поздрава.3.Готова супаМожеби мислите дека готовите купечки супи во кеси се здрави, нонапротив тие се преполни со маснотии и сол.4.Брза хранаЗа неа е веќе добро познато дека е штетна и затоа во никој случај не сепрепорачува.5.Смрзната хранаОваа храна се користи затоа што е и најефтина, но сепак поседувамаснотии па дури и во тестата .
 12. 12. Јагнешко месоЈагнето е сочно, како и повеќето работи чиишто вкус е добар, меѓутоа тоа е лошо за вас. Тоа е црвено месо, и особено мастите во него, што значи дека ги носи истите ризици како говедското месо. Една неодамнешна 10-годишна студија, односно Европската Потенцијалните истрага за рак и исхрана, откриле дека луѓето кои јадат црвено месо секој ден имаат една третина повеќе шанси да развијат рак на дебелото црево од оние кои не јадат. Виновниците би можеле да бидат две соединенија наречени хемоглобин и миоглобин, кои се наоѓаат во сите црвени меса. ПРЕПОРАЧЛИВО Е ЈАГНЕШКОТО МЕСО ДА СЕ ИЗБЕГНУВА
 13. 13. Совети за здрава исхрана -Да се јаде што повеќе свежа термички необработена храна.-Овошјето и зеленчукот да бидат секојдневно застапени во исхраната. -Да се употребува интегрален леб. -Да се пие вода,природно цедени сокови и чаеви. -Да се употребуваат ладно цедени масла. -Минимална употреба на сол и бел шеќер.

×