Zdrava hrana ema nikolovska 6a

3,012 views
2,619 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
3,012
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,556
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Zdrava hrana ema nikolovska 6a

 1. 1. Здрава храна за детство без мана Николовска Ема VI-a
 2. 2. Да тргнеме заедно да сезапознаеме со здравата исхрана
 3. 3. Треба да јадеме балансирано и различна храна од следните групи Леб, ориз, Овошје и компир и зеленчук тестенини Месо, риба, Млеко и млечни јајца и Храна и пијалок производи гравчеста со голема храна масленост и шеќер
 4. 4. Од нив ја добиваме Чинијата за здрава исхрана
 5. 5. Овошје и зеленчукПроизводите од оваа групатреба многу да се јадат.Децата кои јадат повеќезеленчук и овошје гонамалуваат ризикот од некоихронични заболувања.Зеленчукот обезбедувахранливи материи витални заздравјето и одржувањето нанашиот организам.
 6. 6. Леб, ориз, компири и тестенини Секоја храна од пченица, ориз, овес, пченка, јачмен или други зрна од житарки е зрнеста храна. Лебот, тестенините, овесните снегулки, житарките за појадок и др. - сите тие се примери на зрнести производи. Оваа храна е одличен извор на енергија, растителни влакна и витамин Б, а има малку маснотии.
 7. 7. Млеко и млечни производиОд оваа група, дневнотреба да јадеме 2-3различни производи.Млекото и млечнитепроизводи обезбедуваатнутритиенти кои севитални за здравјето иодржувањето на телото,како: калциум, калиум,витамин D и белковини.Но битно е да повеќетомлечни производи коисе бираат во исхранататреба да бидат безмаснотии или со малпроцент на масленост.
 8. 8. Месо, риба, јајца и гравчеста храна Таа обезбедува хранливи материи витални за здравјето и одржувањето на човечкото тело. Меѓутоа, изборот на храна од оваа група која изобилува со заситени масти и холестерол може да има штетно влијание на здравјето.
 9. 9. Храна и пијалоци со висока масленост и шеќерКупените сендвичи одсендвичарите и останатитепродавници за брза храна,потоа чипсите, чоколадите,грицките, смоките, разнитебонбони, како и газираните инегазираните сокови соконзерванси е типот на хранатакоја треба да ја јадеменајмалку.Таа е многу штетна за зравјето, моше брзо да не здебели, нипредизвикува да потешкотрчаме, учиме и спиеме.
 10. 10. За да бидеме здрави треба:-да се јаде многу овошје изеленчук-да се јадат многу житнипроизводи и компири (но неда се пржени)
 11. 11. За да бидеме здрави треба:-да јадеме 2-3 млечнипроизводи дневно-да се јаде месо и риба( но и тие да не се пржени)
 12. 12. Примери што да јадеме во еден ден:Доручек: Ручек:-Житарки со млеко (пред да -печена риба со печен компиридеме на училиште) -варено гравче, леќа, или-Сендвич за на голем одмор грашокнаправен дома, составен од -кокошка со оризинтегрално лебче, созеленчук и зденка илисиренње) Вечера: Намачкано лебче со мармалад и млеко за мирен и убав сон А секогаш кога помеѓу оброците , треба да јадеме овошје и да пиеме сокови направени дома.
 13. 13. Пријатно јадење и се гледаме на игралиштето во школскиот двор

×