Zdrava hrana biljana taskova v ib(8)

2,195
-1

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
2,195
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Zdrava hrana biljana taskova v ib(8)

 1. 1. Здрава хранаЗа детство безмана
 2. 2. Page 2
 3. 3. Вода Водата (H2O) е кориснатечност. 70% од Земјата есоставена од вода. 2/3 однашиот организам содржи вода. Таа е течност која содржи многу хранливи супстанци, и затоа треба редовно да ја внесуваме. БЕЗ ВОДА НЕМА ЖИВОТ. Page 3
 4. 4. Овошјето е здрава храна, бидејќие полно со витамини и минерали.Портокалот е овошје кое содржи мнгоу јаглехидрати, шеќери, протеини, витамин Б6 итн.Може да се употребува свеж или во облик на течност, и е многукорисен за нас. Покрај тоа што е корисен, вкусен е и за јадење.Powerpoint Templates
 5. 5. Лимони Лимонот е жолто овошје, кое децата најчесто го одбегнуваат поради киселиот вкус. Содржи многу хранливи материи, и е многу здрав за употреба. Расте на дрво. Најчесто од него се прави лимонада, но понекогаш се става на риби, за поубав вкус. Page 5
 6. 6. И праската е здрава храна. Тоа еовошје, полно со витамини иминерали. Има гола и обичнапраска. И двете се корисни за нас,и имаат прекрасен вкус! Здрава храна за детство без мана 6
 7. 7. Киви Кивите се овошје, кое е одгледувано во потоплите краишта. И тие содржат многу хранливи супстанци, кои се корисни за нашиот организам, и ние треба да ги внесуваме. Има киселкаст вкус, и го има во зима. Најчесто се употребува во овошни салати, кои се многу здрави и треба да ги јадеме. Page 7
 8. 8. Домати Доматот е зеленчук. Тој е здрав за јадење, бидејќи е полн со витамини, минерали и јаглехидрати. Богат е со Витамин С, каротин, витамин Е и витамин Б1. Се употребува во многу салати. Постои и зелен домат (несозреан) кој се употребува во туршија. Секогаш се Мијат убаво пред јадење. Powerpoint Templates Page 8
 9. 9. Магдоносот е храна која ретко кое дете ја сака.Сепак таа е кмогу здрава храна, и секогаш сеупотребува свежа. Се користи како додаток восупи, разни видови манџи, во ориз итн. Здрава храна за детство без мана 9
 10. 10. Пиперки Пиперките спаѓаат во зеленчуци. Тие потекнуваат од Велика Британија. Има црвени, зелени и жолти пиперки. Има различни видови на пиперки, но најесто употребувани се благите пиперки. Пиперките можат да се јадат полнети со мелено месо, или печени итн. Содржат многу хранливи материи, како што се витамините, минералите, протеините и сл. Powerpoint Templates Page 10
 11. 11. ЈајцаЈајцата се здрави, но не треба да сеупотребуваа премногу. Варените јајцасе здрава храна, но не и прженитебидејќи така ги губат сите хранливиматерии. Сепак, и варените јајца нетреба да се употребуваат премногу. Тиесе вапцаат за Велигден во различни бои,но најчесто во црвена боја. Содржатмногу хранливи материи, кои се корисниза нашиот организам. Page 11
 12. 12. Нездрава храна Постои и храна која не е здрава за нашиот организам, а тоа е најчесто брзата храна. Повкусна е од здравата храна, и побрзо се готви, но сепак е поштетна за нас. Најчесто употребувана нездрава храна е помфритот, хамбургерот, чоколадото итн. Таа храна треба се помалку да ја употребуваме, бидејќи не содржи никакви хранливи материи, какви што содржи здравата храна. Free Powerpoint Templates Page 2
 13. 13. Нездрава храна Иако и хамбургерот има состојки кои спаѓаат во здрава храна, а тоа се марулата, кромидот, доматот и сл., тој сепак спаѓа во нездрава храна, поради тоа што има и состојки кои се пржени, и тогаш тие ги губат СИТЕ свои хранливи материи. Free Powerpoint Templates Page 2
 14. 14. Здрава храна за детство без мана 14

×