Your SlideShare is downloading. ×
 • Like
Jupiter ^^
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Now you can save presentations on your phone or tablet

Available for both IPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply
Published

:)

:)

Published in Sports
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
214
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
0
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. Планетата Јупитер изработил: Василиј Давков
 • 2. Јупитер
  • Општо за Јупитер
  • Проучување на Јупитер
  • Јупитер е гасна планета
  • Состав на Јупитер
 • 3. Општо за Јупитер
  • Јупитер е петтата планета од Сонцето и убедливо најголемата. Тој е повеќе од двојно помасивен од сите други планети заедно. Орбитира на 777.330.000 km од Сонцето, а дијаметарот на екваторот му е 142.984 km.
 • 4. Проучување на Јупитер
  • Јупитер најпрво бил посетен од вселенското летало Пионер 10 во 1973 година , а подоцна од Пионер 11, Војаџер 1, Војаџер 2, Галилео и Улисес .
 • 5. Јупитер е гасна планета
  • Гасните планети немаат цврста површина, гасот едноставно станува погуст одејќи подлабоко. Она што го гледаме кога ги набљудуваме овие планети се горните слоеви од облаците високо во нивната атмосфера.
 • 6. Состав на Јупитер
  • Јупитер се состои од 90% водород и 10% хелиум како и траги од метан, вода, амонијак и "карпи". Ова е многу слично со првобитната маглина од која настанал Сончевиот Систем. Сатурн има сличен состав, но Уран и Нептун имаат многу помалку водород и хелиум.