Your SlideShare is downloading. ×
Is plani nedir
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Is plani nedir

2,889
views

Published on

İş planı nedir, what is business plan

İş planı nedir, what is business plan

Published in: Business

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
2,889
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
48
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. TRUST CONSULTANCY İş Planı Nedir? İnsana Yatırım
  • 2. İş planı en basit anlamı ile bir başvuru kitabıdır. Hangi iş olursa olsun plansız yola çıkılmamalıdır. İster parlak bir iş fikrinizi bir yatırımcıya götürün, ister bir bankaya işinizi büyütmek amaçlı kredi başvurusunda bulunun ya da öz sermaye ile başladığınız bir iş kurun, iş planı işinizin anayasası olacaktır. Eğer yatırımıza kaynak arıyorsanız iş planı sizin için büyük bir fırsattır. Zira, her işte olduğu gibi, bunda da yatırımınız bir üründür ve doğru kaynağa doğru şekilde pazarlamanız gereklidir. Yani fon sahibi bunu satın almalıdır. Bunun en temel araçlarından biri de doğru şekilde hazırlanmış bir iş planıdır. Bu sayede işinizi : •Hangi ürün ile •Nerede, •Kimlerle •Ne şekilde •Hangi olanaklarla •Hangi pazarlama planı ile •Hangi organizasyonel yapı ile •Nasıl bir mali plan altında vb. Yürüteceğinizi doğru ve ikna edici biçimde anlatma şansınız vardır. Mali kaynak arayışlarında genellikle kullanılan ”fizibilite raporu” dönemi artık önemini yitirmiştir. Zira fizibilite işin sadece bir cephesini anlatır, oysa iş planı tüm operasyonu anlatır. Özellikle de yabancı fon kaynaklarının istediği budur. İş planınız yoksa yabancı kaynaklı fonlara başvurmanızın bir anlamı yoktur. Iş planı, pazarlama planı ile de karıştırılmamalıdır. Pazarlama planı da fizibilite gibi işin sadece bir kısmıdır. Aynı şekilde iş planı işe başladıktan sonra da kullanılacak olan bir başvuru kitabıdır. Iş planı bir denetim mekanizmasıdır İş planı iş ortaklarınıza sunacağınız bir yol haritasıdır. İş Planları işin doğasına bağlı olarak 20 sayfa ila yüzlerce sayfa arasında olabilir. Başarılı bir iş planı en az 30 sayfa olmalıdır. İŞ PLANI NEDİR ? “ şinizi ve Kendinizi Yeniden Şekillendirmeye Hazır mısınız”
  • 3. İŞ PLANI NEDİR? İş planını kendiniz hazırlayabilirsiniz, ancak doğru hazırlanmamış bir iş planı ile yatırımcıların beklentisini karşılayamazsanız, kaynak bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle önerimiz bu işin profesyonelleri ile çalışarak zaman kazanmanız ve yatırımınıza kaynak bulma şansınızı yükseltmektir. Ekte tipik olmamakla beraber örnek İş Planı başlıkları bulunmaktadır: ÖRNEK-1 1. Girişimcinin hedefleri 2. İşletmenin nitelikleri ve kuruluş dönemi planı 3. İşletmenin piyasa ve talep özellikleri araştırması 4. İşletmenin uygulayacağı pazarlama planı 5. Üretim temel süreçleri ve üretim planı 6. Örgütlenme ve yönetim planı 7. İşletme finansal planı 8. Ekler ÖRNEK-2 1. Yönetici özeti 2. Şirketin geçişi ve fiili sonuçlar 3. Ürün 4. Yönetim ve personel 5. Pazarlar ve pazarlama 6. İmalat süreci 7. Finansal bilgiler 8. Risk faktörleri ve getiriler 9. Zaman planı ve referans noktaları 10. Ekler “Bak tavanarasında ne buldum ?, Mükemmel bir iş planı!”
  • 4. Istanbul-Turkiye Bizimle Temas Kurun Trust ş Planı hazırlama hizmetlerinin performans ve verimliliğiniz nasıl artıracağını öğrenmek için lütfen bize e- posta ile ulaşın: info@trust-consult.net ya da web sayfamızı ziyaret edin. http://www.trust-consult.net İnsana Yatırım

×