„Lyderystės kompetencija: Kam? Kodėl? kaip?“

3,131 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
3,131
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
444
Actions
Shares
0
Downloads
23
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

„Lyderystės kompetencija: Kam? Kodėl? kaip?“

 1. 1. Lyderystės kompetencija Kam? Kodėl? Kaip? Švietimo problemos analizės pristatymas 2012 m. rugsėjo 26 d. Jolanta Navickaitė
 2. 2. Pagrindiniai klausimai Kodėl mokytojams ir mokyklų vadovams yra svarbi lyderystė? Kaip galima įgyti ir plėtoti lyderystės kompetenciją? Kokios yra galimybės vertinti ir pripažinti neformaliu būdu įgytą ar išplėtotą lyderystės kompetenciją?
 3. 3. Lyderystės sampratos raktiniai žodžiai Vieno ir visiems priimtino lyderystės apibrėžimo suformuoti neįmanoma dėl paties lyderystės reiškinio kompleksiškumo ir problemiškumo. Dažniausiai lyderyste yra laikomas lyderio bruožas, elgesys, įtaka, sąveika su pasekėjais, atliekamas vaidmuo ar užimama pozicija, bendrų tikslų siekis, įtaka pasekėjams, jų įgalinimas veikti. Lyderystė – tai lyderio pozityvi įtaka pasekėjams, išryškėjanti jų sąveikoje, orientuota į žmones, tarpusavio santykius ir organizaciją kaip į vientisą sistemą ir burianti aplink lyderį kitus jo vykdomose veiklose.
 4. 4. 1. Kodėl mokytojams ir mokyklų vadovams yra svarbi lyderystė?
 5. 5. Mokyklos vadovas:lyderis ar administratorius? Mokyklos vadovas lyderis – būtina mokyklos veiklos veiksmingumo sąlyga. Nors mokyklos vadovas vis dar yra įsivaizduojamas kaip mokyklos administratorius, turintis atlikti tam tikras vadybines funkcijas, tačiau vien tik gerų administracinių gebėjimų mokyklos vadovui nebeužtenka norint sėkmingai vadovauti šiuolaikinei mokyklai. Sėkminga mokyklos vadovo veikla lemia palankų tėvų ir mokinių požiūrį į mokyklą, mokinių mokymosi sėkmingumą.
 6. 6. Mokyklos vadovui – lyderiui būtini gebėjimai Šiandien mokyklos vadovui lyderiui būtina įvaldyti keturias pagrindines su jo lyderyste siejamas praktikas: Vizijos kūrimas ir Mokyklos vadovas turi gebėti telkti mokyklos bendruomenę mokyklos veiklos mokyklos vizijai formuoti, įkvėpti visiems mokyklos krypčių nustatymas bendruomenės nariams bendrą veiklos prasmę ir aukštų rezultatų siekį, skatinti grupės tikslų pripažinimą, stebėti organizacinius pasiekimus. Asmenų supratimas ir Mokyklos vadovas turi gebėti intelektualiai skatinti mokyklos ugdymas bendruomenę, teikti individualią paramą ir savo elgesiu rodyti pavyzdį kitiems; kaupti žinias ir įgūdžius, kurių mokyklos personalui reikia mokyklos tikslams pasiekti. Organizacijos Mokyklos vadovas turi gebėti puoselėti ir kurti pertvarkymas bendradarbiavimu pagrįstą mokyklos kultūrą; tvarkyti artimąją aplinką ir darbo sąlygas; kurti ir išlaikyti produktyvius santykius su tėvais ir vietos bendruomene; įtraukti mokyklą į platesnę aplinką. Ugdymo ir ugdymosi Mokyklos vadovas turi kurti personalui ir mokiniams darbo programos sąlygas; puoselėti mokyklos kaip organizacijos stabilumą ir įgyvendinimas skatinti prasmingus pokyčius; turi gebėti plėtoti veiksmingą į mokymąsi sutelktą lyderystę; stebėti mokyklos veiklą ir jos rezultatus.
 7. 7. Mokytojas – lyderis? Lyderystė mokykloje kyla ne iš vieno asmens, o iš grupės asmenų, kurie tiki lyderystės fenomenu ir nori ją skleisti mokykloje. Mokyklos vadovas, mokytojai, tėvai ir mokiniai yra pagrindiniai ugdymo proceso dalyviai, kurie veikdami kartu sukuria lyderių komandą. Mokytojų lyderystė lemia didesnį mokyklos kaitos ir tobulėjimo pajėgumą tiek mokyklos, tiek klasės lygmenimis.
 8. 8. Mokytojo – lyderio vaidmuo Mokytojai lyderiai – tai specialistai, daugiausia laiko praleidžiantys klasėje, bet esant pokyčių ir naujovių poreikiui, besiimantys lyderių vaidmens. Pagrindinė jų užduotis – padėti kolegoms atrasti ir išbandyti naujas idėjas, pateikti konstruktyvią kritiką siekiant užtikrinti geresnį mokymą ir mokymąsi. Mokytojų lyderių veiklos sritys:  ugdymo turinio kūrimas, siūlymai dėl jo tobulinimo;  mokyklos veiklos tobulinimas;  mentoriavimas;  mokyklos veiklos tobulinimui skirti tyrimai;  aktyvus dalyvavimas ugdymo procese, ugdymo inovacijų kūrime bei diegime;  ....
 9. 9. Mokytojų lyderystei svarbi sąlyga Lyderiaujantys mokytojai daro didžiulę įtaką mokymosi patirčiai, tačiau galimybė įgyvendinti mokytojų lyderystę bet kurioje mokykloje priklausys nuo to:  ar mokyklos vadovas suteiks vadovavimo galių mokytojams;  kiek patys mokytojai yra pasirengę priimti ir pripažinti savo kolegų lyderystę tam tikrose srityse. Norint įtvirtinti mokytojų lyderystę, mokyklų vadovams teks tapti lyderių lyderiais, kurių tikslas – kurti pasitikėjimu grįstus santykius su visais darbuotojais ir skatinti lyderystę bei autonomiją visoje mokykloje.
 10. 10. 2. Kaip galima įgyti ir plėtoti lyderystės kompetenciją?
 11. 11. 1 būdas - formalus mokymasis Mokytojų ir mokyklų vadovų lyderystės kompetencijos ugdymui daugelyje šalių daug dėmesio skiria auštojo mokslo institucijos, siūlančios magistrantūros studijas. Daugiausia švietimo magistrantūros studijų programų turinys apima pagrindinių įstatymo leidimo, administravimo, vadybos žinių ir gebėjimų ugdymą, reikalingą lyderio veiklai mokykloje. Studijų metu stengiamasi derinti teorines ir praktines žinias.
 12. 12. 2 būdas – neformalus mokymasis Mokytojai ir mokyklų vadovai, aktyviai dalyvaudami įvairiose neformaliojo švietimo renginiuose ar mokydamiesi savarankiškai, gali įgyti arba plėtoti jau turimą lyderystės kompetenciją. Rekomenduojama, kad dalis neformalaus lyderių mokymo(si) vyktų jų darbo vietose, nes:  Tai padeda mokykloms tapti besimokančiomis organizacijomis;  Mokyklose vykstantys procesai ir esamos sąlygos padeda stiprinti mokymosi poveikį ir padidina jo vertę.
 13. 13. 3. Kokios yra galimybės vertinti ir pripažinti neformaliu būdu įgytą ar išplėtotą lyderystės kompetenciją?
 14. 14. Įgytų kompetencijų vertinimas irpripažinimas Asmuo, dalyvaudamas neformaliojo suaugusiųjų švietimo sistemoje įgytų kompetencijų vertinimo ir pripažinimo procedūroje gali:  Siekti įgyti aukštojo mokslo kvalifikaciją  Gauti neformaliojo suaugusiųjų švietimo sistemoje įgytų kompetencijų oficialųjį patvirtinimą. Asmeniui, siekiančiam įgyti aukštojo mokslo kvalifikaciją, yra įskaitomi studijų dalykai ar moduliai, kurių studijų rezultatams pagrįsti pakanka jo pateiktų kompetencijų įrodymų ir (arba) įvairiais vertinimo metodais nustatytų asmens neformaliojo suaugusiųjų švietimo sistemoje įgytų kompetencijų. Tokiu būdu asmuo gali pagrįsti ne daugiau kaip 75 proc. ketinamos studijuoti studijų programos apimties.
 15. 15. Vietoj apibendrinimo ir išvadų Mokykla yra pagrindinė švietimo sistemos ir visuomenės pokyčių ašis, todėl veiksminga lyderystė mokyklose reikalinga kaip niekada anksčiau. Mokyklose šalia mokyklos vadovų – lyderių gali sėkmingai dirbti ir mokytojai lyderiai. Mokytojai ir mokyklų vadovai lyderiai savo asmeniniu pavyzdžiu skatina mokymąsi mokyklose, skleidžia lyderystę tarp kitų mokyklos bendruomenės ir visuomenės narių.
 16. 16. Dėkoju už dėmesį.

×