Aris

229 views

Published on

On ear

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
229
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
56
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Aris

 1. 1. Açık Eğitsel Kaynaklar Süleyman Arı
 2. 2. A Review of the Open Educational Resources 2002’de Hewlett vakfının eğitim vizyon ve misyonuna bilgi ve iletişim teknolojilerini entegre etme kararıyla bu rapor hazırlanmıştır. Buna göre Amerika ve dünyadaki Açık eğitsel kaynakların durumu, fonlanması, paylaşımı, geliştirilmesi ve yüksek bilgi düzeyine katkısı araştırılmıştır.
 3. 3. A Review of the Open Educational Resources Açık eğitsel kaynakların fonlanması: 2002’den bu yana Hewlett vakfı en az 68 milyon dolarlık bir fonlama yapmıştır. Bunun 12 milyon dolarlık kısmını Amerika dışındaki kaynakları desteklemek için kullanmıştır. Rapora göre bu kaynak yüksek bilgi ve insan kalitesi hedefi acılarından daha da arttırılmalıdır.
 4. 4. A Review of the Open Educational Resources OER için raporda incelenen başarılı örnekler: İlk örnek Sakai olup çok fazla değinilmemiştir. İkinci örnekse MIT açık ders malzemeleri projesidir. Bu Projeyle (OCW) yüksek kaliteli öğrenme ve öğretme malzemelerinin dijital olarak MIT üzerinden her an her yerde herkese açık hale getirilmesi amaçlanmıştır. Bu proje her gün cazibesini arttırmaktadır. Projenin başlangıcından bu güne milyonlarca kişi kaynaklara erişmiştir. MIT OCW projesiyle çok geniş bir yelpazede ders malzemesi erişime açılmıştır.
 5. 5. A Review of the Open Educational Resources Bir başka örnekse Utah State üniversitesidir. Bu üniversite de oluşturduğu educommons sistemiyle açık ders malzemeleri ve açık eğitsel içeriklerin kalite kontrolü, sürdürülebilirliği ve yönetimi konularında destek ve kaynak sağlamaktadır. Ayrıca açık eğitsel kaynaklara yatırım yapmak isteyen kurumlara akademik ve pedagojik kalite konularında danışmanlık vermektedir.
 6. 6. A Review of the Open Educational Resources Carnegie Mellon açık öğrenme inisiyatifi: Carnegie Mellon inisiyatifi de açık eğitsel kaynaklara dair öğretim tasarımı, bilişsel kurumlar ve formatif değerlendirme konularında katkı sağlamaya odaklanmıştır.
 7. 7. A Review of the Open Educational Resources Creative Commons lisanslaması: bu inisiyatif ise telif haklarını Açık eğitsel kaynakların kullanımı yönünde uyarlamaya yönelik çalışmalarda bulunmaktadır.
 8. 8. A Review of the Open Educational Resources Açık ders malzemeleri konsorsiyumu: 2005’te açık ders malzemeleri projesinin evrensel düzeyde ivme kazanması, kalitesinin artması ve sürdürülebilirliği konularında daha akademik ve büyük ölçekli is birlikleri için bazı ileri gelen üniversiteler tarafından Açık ders malzemeleri konsorsiyumu (OCW consorsium) kurulmuştur.
 9. 9. A Review of the Open Educational Resources Güncel sorunsallar: açık eğitsel kaynaklara donuk raporda işaret edilen güncel sorunlar olarak çalışmaların hala pilot düzeyde kaldığı, yeni ve daha yapıcı is birliklerine ve rekabete ihtiyaç olduğu, kalite kontrol, kalite güvencesi, akreditasyon, telif hakları, ölçme ve değerlendirme ve sürdürülebilirlik alanlarında olduğu ifade edilmiştir.
 10. 10. A Review of the Open Educational Resources Potansiyel fırsatlar: açık eğitsel malzemelerle ve bunlara özgür erişimle, bu kaynakların yüksek kalitesi ve sürdürülebilirliğiyle dünyada bir bilgi, öğrenme, inovasyon, çevre, sinerji, enerji ve yüksek insan kalitesi devrimi yaşanacaktır.
 11. 11. Kaynakça www.hewlett.org/uploads/files/Hewlett_OER_report.pdf

×