Your SlideShare is downloading. ×
Zdeněk Málek: Vysvětlení klíčových elementů zákoníku práce po úpravě
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Zdeněk Málek: Vysvětlení klíčových elementů zákoníku práce po úpravě

605
views

Published on

Doba určitá pracovní smlouvy a možnosti jejího prodlužování …

Doba určitá pracovní smlouvy a možnosti jejího prodlužování
Odstupné
Konkurenční doložka
Švarcsystém

Published in: Economy & Finance

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
605
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Vysvětlení klíčových elementů zákoníku práce po novele přednášející Mgr. Zdeněk Málek, advokát Advokátní kancelář Tomáš Rašovský
 • 2. Představení Advokátní kanceláře Tomáš RašovskýAdvokátní kancelář Tomáš Rašovský byla založena Mgr. Tomášem Rašovským v roce 1998 aběhem své existence se dostala na pozici jednoho z největších tuzemských poskytovatelů právníchslužeb. Za jménem Advokátní kanceláře Tomáš Rašovský stojí profesionální tým několika desítekprávníků a zkušených odborníků, který působí ve třech pobočkách v České a Slovenské republice.Zaměřujeme se především na právní podporu podnikatelské činnosti a firemních záležitostí našichtuzemských i zahraničních klientů. Dlouhodobě se proto věnujeme obchodnímu, korporátnímu apracovnímu právu, ošetření smluvních vztahů.Samostatným projektem a specializací je správa a vymáhání pohledávek.Zajišťujeme zpracování individuálních zadání i komplexní firemní servis. Služby naší kanceláře vsobě spojují flexibilitu a osobní přístup k potřebám a možnostem klientů se zázemím stabilní firmy.Jsme jako jediní v ČR součástí sdružení evropských právníků EuroCollectNet, které poskytujekomplexní právní služby v rámci celé Evropy, zejména se zaměřením na řešení a vymáhánípohledávek.
 • 3. Obecně ke změnám provedeným novelou zákoníku práce- 3 cíle novely: - a) reakce na nález ÚS 116/2008, kterým se zrušila některá ustanovení zák. práce - b) zpřesnění a zpřehlednění formulací, - c) zpružnění trhu práce, zjednodušení a lepší uchopení ochrany zaměstnance a vymezení povinností zaměstnavatele- ad a) nastavení vztahu zákoník práce – občanský zákoník- ad b) sjednocení pojmů, zároveň však roztříštěnost stávajících ustanovení- ad c) posílení práv zaměstnavatele (nový výpovědní důvod, odstupné dle doby trvání pracovního poměru, 150 hodin práce přesčas, konkurenční doložka)
 • 4. Pracovní poměr na dobu určitou, prodlužování pracovního poměru- doba neurčitá, doba určitáDoba určitá dříve:- doba určitá - max. celkově dva roky a to v rámci libovolného řetězení mezi týmiž účastníky (bez ohledu na druh práce);- omezení u doby určité neplatí, pokud zvl. předpis stanoví dobu určitou jako podmínku pro vznik dalších práv nebo z důvodu náhrady dočasně neschopného zaměstnanceNovela:- doba určitá: 3 roky, možnost 2x opakovat (výsledkem tak může být 3+3+3 roky), nevhodná formulace znění zákona- odstranění výjimek, kdy doba určitá neplatí- problém přechodných ustanovení
 • 5. Konkurenční doložka- smysl konkurenční doložky- jediná možnost, kdy je možné uplatnit v pracovně-právním vztahu smluvní pokutu- protiplnění změněno novelou na polovinu (soulad s Listinou základních práv a svobod)- ukončení – dohoda, zaplacení pokuty zaměstnavatelem, odstoupení (u zaměstnavatele pouze po dobu trvání pracovního poměru), výpověď- judikatura
 • 6. Odstupné- při výpovědi z „organizačních důvodů“, dohody o rozvázání pracovního poměru z týchž důvodů, při okamžitém zrušení- pokud je důvodem skončení pracovní úraz nebo nemoc z povolání – nejméně 12-násobek- dříve vždy minimálně trojnásobek průměrné mzdyNovela:- odstupňování dle trvání pracovní poměru (do 1 roku jednonásobek, do 2 let dvounásobek, do 3 a nad 3 roky trojnásobek), zápočet předchozího pracovního poměru,- při okamžitém zrušení pracovního poměru se neposkytuje odstupné (poskytuje se náhrada mzdy odpovídající délce pracovní doby)
 • 7. Švarcsystém- definice závislé práce- výkon činnosti na základě jiné dohody (mandátní smlouva, smlouva o dílo, smlouva o obchodním zastoupení)- změna definice nelegální práce (upřesnění)- změna výše sankcí (rapidní zvýšení sankcí)- judikatura a optimalizace stávajících právních vztahů
 • 8. WORKSHOP
 • 9. Pracovní poměr na dobu určitouV dubnu roku 2010 byla uzavřena pracovní smlouva na dobu určitou na 2 roky.Zaměstnanec u zaměstnavatele pracoval po dobu 2 let. V dubnu 2012 mu zaměstnavatelpředložil novou pracovní smlouvu, která však byla opět na dobu určitou a to na 1 rok. Jemožné, aby zaměstnanec a zaměstnavatel uzavřeli novou pracovní smlouvu na dobuurčitou?A/ Ano, novela zákoníku práce to umožňuje.B/ Nikoliv, předchozí pracovní poměr již trval dva roky a tím byla doba určitá vyčerpaná.Nový pracovní poměr musí být uzavřen na dobu neurčitou.
 • 10. Konkurenční doložkaZaměstnavatel a zaměstnanec uzavřou konkurenční doložku, kdy se zaměstnaneczaváže nevykonávat po dobu ¾ roku po skončení pracovního poměru práce stejné nebokonkurenční s činností zaměstnavatele a zaměstnavatel se zaváže poskytovat měsíčně¾ průměrné mzdy. Pracovní poměr skončí a zaměstnanec aniž by sháněl jakékoliv dalšízaměstnání zůstane doma. Zaměstnavatel po půl roce odstoupí od konkurenční doložkyz důvodu, že zaměstnanec aktivně neshání žádnou práci a zaměstnanec po doručeníjeho odstoupení bezprostředně nastoupí do konkurenčního zaměstnání. Zaměstnavatelpožaduje po zaměstnanci smluvní pokutu s tím, že odstoupení bylo neplatné.Zaměstnanec tvrdí, že nikdy nezískal žádné informace a poznatky, které by mohlykonkurovat nyní vykonávané práci. Má zaměstnavatel nárok na smluvní pokutu?A/ Zaměstnavatel nemá nárok na smluvní pokutu, neboť odstoupil od smlouvy a tím bylakonkurenční doložka zrušena.B/ Zaměstnavatel má nárok na smluvní pokutu, ale pouze tehdy, pokud osoba získalanějaké informace a poznatky, které by mohly konkurovat.C/ Zaměstnavatel má nárok na smluvní pokutu.
 • 11. Vážnost porušení povinností (výklad norem pracovního práva)Do místa Vašeho pracoviště se dostaví zaměstnanec, který je evidentně podnapilý apřítomnost alkoholu v krvi prokáže také dechová zkouška. Je možné s takovýmzaměstnancem okamžitě zrušit pracovní poměr podle § 55 odst. 1 písm. b) zákoníkupráce, tedy z důvodu, že porušil povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících sek jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.A/ Ano, přítomnost alkoholu je vždy důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru.B/ Pouze v případě, kdy zaměstnanec vykonává činnost, která je nebezpečná ve vztahuk ochraně zdraví zaměstnanců či třetích osob,C/ Nelze jednoznačně říct, i v případě alkoholu je nutné posuzovat veškeré dalšíokolnosti závažnosti porušení.D/ Není důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru, toliko pro výpověď.
 • 12. KontaktyKancelář Brno Kancelář Praha Kancelář BratislavaKotlářská 51a, 602 00 Pplk. Sochora 40, 170 00 Justičná 9, 811 07tel. : +420 541 241 886 +420 223 013 575 +421 220 757 557fax : +420 541 241 880 +420 223 013 576 +421 220 727 227e-mail : kancelar@rasovsky.cz e-mail : kancelar@rasovsky.cz e-mail : kancelar@rasovsky.cz Děkujeme za pozornost.