Informacinė visuomenisė ir informacinės technologijos    Silvija Katkevičiūtė
Informacinės visuomenės samprata      ir išraiškos  Primename pagrindinį apibūdinimą: informacinė  visuomenė - ta...
Penki poziuriai į informacinę        visuomenę  Kalbant apie informacinės visuomenės atsiradimo  priežastis, r...
Svarbiausi informacinės     visuomenės bruozai  Tai yra visuomenė, kurioje kiekvienas jos  narys gali, nori ir su...
Informacinė visuomenė ir socialinai       pokyčiai  Erdviniu požiūriu informacinė visuomenė traktuojama kaip pasau...
Nelygiu galimybių problema  Ne visos žmonių grupės gali naudotis informacinių  technologijų teikiamomis  galimybėmis...
Informacinės visuomenės plėtra        Lietuvoje  Atkūrus nepriklausomybę, nuo 1990 m. Lietuvos ekonominiame ir so...
Informacinė visuomenisė ir informacinės
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Informacinė visuomenisė ir informacinės

703 views

Published on

4

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
703
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Informacinė visuomenisė ir informacinės

 1. 1. Informacinė visuomenisė ir informacinės technologijos Silvija Katkevičiūtė
 2. 2. Informacinės visuomenės samprata ir išraiškos Primename pagrindinį apibūdinimą: informacinė visuomenė - tai atvira, išsilavinusi ir besimokanti visuomenė. Reikėtų įsigilinti į šiuos tris požymius – jie aprėpia daugelį dalykų. Atvira - tai reiškia, kad informacija, žinios, duomenys lengvai prieinami kiekvienam visuomenės nariui. Piliečiai turi galimybę ne tik teoriškai, bet ir praktiškai dalyvauti visuomenės valdyme, politiniame šalies gyvenime. Suprantama, šitai įmanoma tik esant geram informacinių technologijų naudojimo lygiui - šalyje sukūrus šiuolaikinę infrastruktūrą.
 3. 3. Penki poziuriai į informacinę visuomenę Kalbant apie informacinės visuomenės atsiradimo priežastis, reikėtų prisiminti kai kuriuos istorinius faktus. Jau senų senovėje žmonės naudojo turimą informaciją ir ją perduodavo kitiems. Komunikacija egzistavo palyginus primityviomis formomis. Pagal bendrą susitarimą tokia komunikacija naudojo simbolių sistemą ir informacija buvo perduodama naudojant būgnus, varpus, ragus, dūmus, ugnį ar kitokias pranešimo priemones. Norėdami perduoti sudėtingesnio pobūdžio informaciją (apmąstymus, nuomones ir istorijas), žmones sukūrė dainas, poeziją ir kt. Milžiniškas šuolis žmonijos istorijoje buvo rašto atsiradimas, nes taip atsirado galimybė perduoti žinias iš kartos į kartą.
 4. 4. Svarbiausi informacinės visuomenės bruozai Tai yra visuomenė, kurioje kiekvienas jos narys gali, nori ir sugeba naudotis naujai suteikiamomis informacijos technologijų galimybėmis. Pagrindiniai informacinės visuomenės bruožai: nuolatinis mokymasis, nuotolinis darbas, elektroninis verslas ir paslaugos, elektroninė demokratija.
 5. 5. Informacinė visuomenė ir socialinai pokyčiai Erdviniu požiūriu informacinė visuomenė traktuojama kaip pasaulinė, neribojama valstybių, regionų sienų. Informacija tampa vienodai sparčiai pasiekiama visame pasaulyje, todėl galima sparčiai darbuotis visose srityse. Informacinė visuomenė dažnai vaizduojama kaip visuotinis tinklas, kurio visi vartotojai sujungti telekomunikacijų tinklu (internetu). Ypač svarbus kultūrinis požiūris. Sparčiai plintanti informacija veikia įvairių tautų kultūras, saviti jų elementai greičiau perimami arba atmetami, suvienodėja. Itin svarbi darosi kalbos kultūra. Manoma, kad sėkmingai gyvuos tos šalys, kurių kultūra bus atspindima internete ir sava, ir kitomis kalbomis. Mokslininkams keliami labai svarbūs uždaviniai – apibendrinti šnekamųjų kalbų gramatikas, kurti terminus, automatizuoti vertimą iš įvairių tautų kalbų.
 6. 6. Nelygiu galimybių problema Ne visos žmonių grupės gali naudotis informacinių technologijų teikiamomis galimybėmis. Tie, kurie negali ir nemoka naudotis naujomis informacinėmis technologijomis, nėra įgiję naujų įgūdžių, gali prarasti darbą arba jo nerasti ir būti išstumti iš visuomenės. Kadangi žinios ir informacija tampa svarbiu veiksniu, vis daugiau galios įgyja tie, kurių rankose sukaupta informacija ir kurie geba sparčiai pasinaudoti informacinėmis technologijomis įvairiose srityse.
 7. 7. Informacinės visuomenės plėtra Lietuvoje Atkūrus nepriklausomybę, nuo 1990 m. Lietuvos ekonominiame ir socialiniame gyvenime vyksta spartūs pokyčiai. Lietuvos siekis įsijungti į tarptautines organizacijas (Europos Sąjungą, NATO ir kt.) paskatino imtis aktyvių veiksmų informacinės visuomenės plėtros srityje. Buvo parengta keletas informacinės visuomenės kūrimo Lietuvoje programų. Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2001 m. vasario 28 d. priėmė ir patvirtino „Nacionalinę informacinės visuomenės plėtros koncepciją“, 2001 m. rugpjūčio 10 d. - „Lietuvos informacinės visuomenės plėtros strateginį planą“ (planas patikslintas 2002 m. birželio 6 d.), o 2003 m. vasario 3 d. patvirtino „Informacinės visuomenės plėtros koordinavimo metodiką“, kurios svarbiausias tikslas – nustatyti informacinės visuomenės plėtros planavimo ir stebėsenos tvarką bei priemones. 203

×