Örnek alımı ve transferii

759 views

Published on

Published in: Health & Medicine
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
759
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
20
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Örnek alımı ve transferii

 1. 1. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 2. 2. Sorumlular: Laboratuar Teknisyeni Ebe Hemşire ATT Sağlık Memuru Anestezi Teknisyeni GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 3. 3. Nelere Dikkat Edilmeli: Hasta en az 15 dk. rahat bir pozisyonda bulunmalıdır. (Fiziksel yorgunluk ve gerginlik olması yine bazı testleri etkiler.) Hasta mastektomili ise kan sağlam taraftan alınmalıdır. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 4. 4.  Turnike en fazla 1 dk. uygulanmalıdır. Hastaya İV. İnfizyon yapılıyorsa, infizyona 5 dk. ara verildikten sonra kan alınmalıdır. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 5. 5. Hemoliz Olmaması İçin; Alkol ile silinen deri iyice kurulanmalıdır. Hemogram ve sedimantasyon için alınan kanlar alındıktan sonra ters düz edilmeli, diğerleri ise çalkalanmadan götürülmelidir. Kan enjektörle alınmışsa, iğne çıkarıldıktan sonra tüpün kenarından yavaşça boşaltılmalıdır. (Hemolizi engeller.) GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 6. 6. Nelere Dikkat Edilmeli: Sabah ilk çıkarılan idrar olması tercih edilir, çünkü bu idrar daha konsantredir. İdrar numunesinin test öncesi fazla beklemiş olması kalitatif analizde pH değerini artırır. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 7. 7. Nelere Dikkat Edilmeli: Gaitada gizli kan bakmadan 3 gün öncesinden hastaya proteinsiz diyet verilir. Mümkünse pancar, ıspanak vb. sebzeler ve demir preparatları testi bozar. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 8. 8. Numuneninüzerinde; kan alınmasaati ve tarihi olmasıgerekmektedir.Numunenin alındıktansonra en geç 30 dk içindelaboratuara gelmesigerekmektedir. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 9. 9. Numuneler; numune taşıma kaplarıyla ve görevlipersonel tarafından taşıma kapları çalkalanmadanlaboratuara getirilmelidir. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 10. 10. Tüp içindeki numunemiktarı yeterli değilsenumune kabul edilmez. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)

×