Bilgi güvenliği

2,050 views

Published on

Published in: Health & Medicine
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
2,050
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
7
Actions
Shares
0
Downloads
49
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Bilgi güvenliği

 1. 1. Hasta Hakları Açısından Mahremiyetin Önemi GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 2. 2. Kişisel verilerin korunması bir ihtiyaçtır. Bunagünlük yaşantımızdan örnekler verecek olursak: GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 3. 3. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 4. 4. Belirli veya kimliği belirlenebilir bir kişiye ilişkin bütün bilgilerdir. Belirlenebilen bir kişi doğrudan veya dolaylı olarak bir kimlik numarası referansından veya kişiye ait fiziksel, psikolojik,ekonom ik, kültürel veya sosyal bilgilerden yola çıkarak tespit edilebilen bir kişidir.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 5. 5.  Kimlik Bilgileri Pasaport Kayıtları Biyometrik Bilgiler Finansal Kayıtlar İnternet Bankacılığı Tıbbi Kayıtlar Özel Hayata Dair Kayıtlar• Sohbet Kayıtları• Gizli Görüntüler Ve Kayıtlar• E-posta Kayıtları• Sosyal Medya Üyelikleri GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 6. 6. Yaşam Şekline İlişkin Kişisel Veriler: Ayrımcılığa uğramamak ve hassasiyetin korunmasıyla ilişkili olarak dinsel inanç, cinsel tercih, etnik köken, suç geçmişi, politik eğilimler ve kişisel özel aktivitelere ilişkin bilgiler hassas bilgilerdir.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 7. 7. Sağlıkla İlgili Kişisel Veriler: Sağlık verilerikişilerin iş güvenliğini, toplum içindeki statüsünü vesigorta kapsamını etkileyebileceğinden hassasverilerdir. Ayrıca sağlık verileri kişilerin sosyalyaşantısı ve psikolojik durumları hakkında bilgiedinilmesine neden olabilir. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 8. 8. Personel Bilgisi: hem kişisel verilerinkorunmasına ilişkin düzenlemeler hem de rekabetveya kurumu hedef alabilecek sosyal mühendisliksaldırılarına karşı personel bilgileri ve iletişim bilgilerihassastır. Ayrıca maaş bilgileri de kurum içi huzurunve kişisel mahremiyetin sağlanması için kritiktir. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 9. 9. Hastaların Bilgilendirilmesi: Hasta bilgilerinin ifşa edilmemesi için uygulanan kontrollerin hastaya anlatılmasıdır.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 10. 10. İkincil Kullanım İçin Hasta Onayının Alınması:Hasta bilgisinin tedavi dışında ikincil amaçlar içinkullanılabilmesi için hasta veya hukuki temsilcisindenonay alınmalıdır. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 11. 11. Hasta Kimliğinin Gizlenmesi: Hasta bilgisi sadece kullanım amacı hasta kimliğiyle eşleştirme gerektiği durumlarda kimlik bilgisini içermelidir. Bunun dışındaki durumlarda hasta kimlik bilgisinin korunması için gerekli önlemler alınmalıdır.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 12. 12. Güvenlik: Sağlık personeli gerekli politika ve protokolleri uygulayarak hasta bilgilerinin gizliliğini sağlamalıdır. Ayrıca sağlık personeli telefon, e-posta , faks gibi kanallarla hasta bilgilerini hastalara, onların refakatçilerine ve hukuki temsilcilerine, meslektaşları na hasta bilgisi aktarırken mahremiyet ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak dikkatli hareket etmelidir.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 13. 13. Kişisel Verilerin GüvenliğiniSağlayamazsak; GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 14. 14. TÜRK CEZA KANUNU: Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile veya adli para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)

×