Your SlideShare is downloading. ×
 • Like
Turizmi sportiv dhe i eventeve.SADIONA ABAZAJ
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Now you can save presentations on your phone or tablet

Available for both IPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Turizmi sportiv dhe i eventeve.SADIONA ABAZAJ

 • 1,580 views
Published

 

Published in Education , Technology , Travel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
1,580
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3

Actions

Shares
Downloads
54
Comments
1
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. TurizmiSportivdheiEventeve
  • SadionaABAZAJ
  • 2. AdelajdaMUJO
  • 3. AnjezaSHABANAJ
  • 4. GonildaMANGELLI
  • 5. Iva NALLBANI
  1
 • 6. TURIZMI SPORTIV
  Qellimi: Te dallojmefaktoretqendikojne ne motivimin e turisteve per temarrepjese ne nje event sportive apo ne sportetendryshme.
  Ceshtjet :
  -LiteraturaBoterore
  -DestinacioniTuristikShqiperi.
  -Eventetsportive,sportet e ndryshme
  2
 • 7. 1.LITERATURA BOTERORE
  Historikuizhvillimitteturizmitsportiv.
  Klasifikimiiturizmit ne kendveshtrimin e kritikeve.
  Motivetqenxisinzhvillimin e turizmitsportiv.
  3
 • 8. 4
 • 9. 2.DESTINACIONI TURISTIK SHQIPERI
  Faktoretqe e bejneShqiperinenjedestinacionturistik.
  Aktivitetetlokaledheeventetkombetare.
  KOKSH
  Barrieratqepengojnezhvillimin e turizmit.
  Investimetdheprojektet e reja.
  5
 • 10. a.Fillesat e zhvillimitteturizmitsportiv
  Fillontezhvillohetsinjesfere e vecant e turizmit ne shek XX, vitet 1960.
  Industrializimindihmon ne zhvillimin e turizmitsportiv.
  Komercializimidheglobalizimisjellindykoncepteterejaturistaktiv/pasiv.
  6
 • 11. b.Klasifikimiiturizmitsportiv.
  Event sportivlokal- turistindermerrnjeudhetimturistikkuqellimikryesoreshteaktivitetisportivdhedistancaeshteminimalishtprej 40 km per 24 ore qendrimose me shume.
  Event sportivnderkombetar – turistiudhetondrejtdestinacionit (Shqiperia) dhe ka siqellimkryesortemarrepjese ne nje event sportivqoftesispekatatorapopjesmarres.
  7
 • 12. 8
 • 13. c.Motivuesitkryesor
  9
 • 14. 2.Destinacioni TurisitikShqiperi
  Fktoretqendikojne ne zhvillimin e turizmitsportiv:
  10
 • 17. c. KOKSH (KeshilliOlimpikKombetariShqiperise).
  TëzhvillojëdhetëmbrojëlëvizjenolimpikenëShqipërinëpërputhje me kartënOlimpike. 
  TëpërfaqësojëOlimpizminShqiptarpërtëgjithaçështjet me interestëpërgjithshëmKombëtarpranëorganevezyrtare e publikenëShqipëridhejashtësaj. 
  Tëbashkëpunojënëpërgatitjendheseleksionimin e sportistëveshqiptarëdhetësigurojëpjesmarrjen e tyrenëLojratOlimpikedhetëgjithaLojratRajonale, KontinentaledheNdërkombëtarenënkujdesin e KON-it. 
    
  11
 • 18. Tëkontribuojënëzhvillimin e sportitdhetëmbrojëetikën sportive.  
  Tëfavorizojëpromovimin e spotistëvenëplanin social.  
  Tëpromovojërealizimindhepërmirësimin e infrastrukturësdhepajisjevetënevojëshmepërzhvillimin e aktivitetevefizike e sportive. 
  Tëmarrëpjesëdhetëbashkëpunojë me tëgjithainstitucionetshtetëroredhejoshtetëroreqëndihmojnëdirektnëzhvillimin e sportitdhetëaktivitetevefizikepërtëgjithë.
  12
 • 19. d.Barrierat
  Terheqja e njenumritemadhturistesh ne shumicen e rastevepengohetngainfrastukturaqofteajoajerore, automobilistikeapohekurudhore.
  Madhesia e njeeventisportivduhettejete e pershtatshme me hapesirenrajonaletedestinacionit ne menyreqeteperballohetfluksituristik.
  Ngritja e strukturaveterejaakomoduese do teishtenjefavorizimsi per pjesmarresit ne event edhe per spektatoret. Restorantetdhehoteletduhetteplotesojnenevojat e turisteve.
  Paqjadhesiguriapublikeeshteelementi me I rendesishemgjatenjeeventi.
  13
 • 20. e. Investimetdheprojektet e reja
  RikonstruktimiistadiumitQemalStafa.
  Zhvillimiikampionatitboterortevrapit.
  Akademia e hipizmit.
  14
 • 21. Turizmisportiv ne Shqiperi
  Disangasportetkryesoreqeaplikohen ne Shqiperijane:
  Sportetmalore: kanoe, kajak, ecjetdhengjitjetmalore (alpinizmi), bicikletatmaloredheeksplorimiishpellave
  Sportetdimerore: ski
  Sportetujore: rafting, peshkim, zhytjetnenujore.
  Sportiiaeronautikes
  Hipizmi
  15
 • 22. Sportetmalore
  Zonatepershtatshme per aplikimin e trekingdhengjitjevemalore ne Shqiperijane: Alpet e Shqiperise ne pikatsiVermosh, Theth, Valbone. Vithkuqi, Voskopoja, Drenova ne rrethin e Korces, lugina e drinos ne rrethin e Gjirokastresetj.
  Shetitjetdhengjitjetmalorejanenjemenyre per teshijuarnatyren. Ngjitjetmalorejanenje sport teperiaplikuarpasinatyradheterritoret me shtigjetëngushtadhemonopate, iofrojnëturistit
  njëkënaqësitëveçantë.
  16
 • 23. Alpinizmi
  Zonatmëtërëndësishme
  për sportin e alpinizmit janë: Jezerca, mali i Hekurave, Biza ne rrethin e Tiranes, maliiRungajes ne Vithkuqetj. Territoretmalorejaneterheqese per ndertimin e kampingjevedheakomodimin me cadra.
  17
 • 24. Bicikletamaloredheeksplorimiishpellave
  18
 • 25. Bicikletamaloredheeksplorimiishpellave
  Njëaktivitetiveçantënëzonatmalorejanëedheturet me biçikletamalore. DisangakëtotureorganizohennëAlpetShqiptare, sinëTheth, Bogë, Vermoshetj. Janëitineraretëcilatalternohen duke përfshirëShqipërinëdheMalin e Zi.
  Me interestëveçantëturistikmundtëpërmendim “Shpellën e Pëllumbasit”, e cilandryshequhetdhe “Shpella e Zezë”, ajondodhetnëjuglindjetëTiranës. Shpellëtjetërtërheqësedhenjëkohësishtmë e madhjanëShqipëri, ështëshpella e Pirrogoshit, e cilagjendetnërrethin e Skraparitnë jug tëvendit.
  19
 • 26. Eksplorimiishpellave
  20
 • 27. Ski
  Sport i skive aplikohetmëshumënëzonën e Korçës, e cilanjihetpërresortet e sajtë skive siatotëVoskopojësdhepista e BigëllitpranëBoboshticës (1.160 mbinivelin e detit), kuzhvillohenedhegarat e KampionatitKombëtartë skive.
  FshatiiRazmësiciliështëvetëm 41
  km ngaqytetiiShkodrës, BogadheThethi, Shishtavecinëzonën e Kukësit, Grabovanërrethin e Gramshit, Dardhanërrethin e Korçësetj.
  21
 • 28. Rafting
  Ushtrimiityreështëveçanërishtinjohurnëluginat e sipërmetëOsumit. Gjatëkëtijitineraripërshkohenkanionet e mrekullueshmetëOsumit. ItinerartjetërështëdheaiqëpërshkonzonënUra e Dashit, kanioniiLengaricësnëluginën e Vjosës. Rajonetëtjerakuushtrohenkëtosportejanëlugina e Devollitnë jug tëvendit, Luginat e ShalësdheValbonësnëAlpetshqiptareetj.
  22
 • 29. 23
 • 30. Peshkimidhezhytjetnenujore
  Ndërzonatidealepërpeshkiminmalorjanëlugina e lumitValbonë, përroiiThethitkugjuhettrofta e mermertë, lugina e sipërme e Vjosësetj. Peshkimisportiv me grepa ka mundësitëushtrohetnëgrykëderdhjet e lumenjvesiatotëVjosës, Semanit, Matit, Drinit, etj. KënaqësimëveteështëedhepeshkiminëlagunasidomosnëKaravasta, Nartë, Kune-Vain, etj.
  24
 • 31. Zhytjetnenujore
  Qendrat e sportevenënujoregjendennëveritëVlorës (DetiAdriatik). Drejtjugut, ngaVloranëSarandë ka qendratëlakmueshmedhemundësipërt’upërfshirënëkëtëllojsportiiciliështënërritje.
  25
 • 32. VendetmëtëpërshtatshmepërtëushtruarkëtëllojsportijanëgadishulliiKaraburunit, ishulliiSazanit, zonënëveritëSarandës, gjiriiVlorës, Dhërmiu, Jali, kepi iLagjit, kepi iRodonitetj. NëveçantiGjiriiVlorësruananijetëmbytura, qëprejantikitetit. Krahasobjektevetembyturainteresantejanëedhevëzhgimiialgavetëgjelbërtadhetëzeza, koraleveetj
   
  26
 • 33. GadishulliiKaraburunitështënjëzonë e madhedhe e paprekur, perfektepërzhytjedhepëreksplorimnënujor. Njërrymëjugorembanujëtëpastërdhedukshmëritëshkëlqyer. Kjozonëështëkrejtësisht e paprekurdhe e zhvilluar si njëdestinacionzhytjeje. Bukuria e tijështëmadhështore
  dhepotencialiitijështëimrekullueshëm.
  IshulliiSazanitofronmëshumëpërsaipërketjetësnëdet, me shkëmbinjtëndryshëmnënujor, tëcilëtshërbejnësinjë habitat përnjëvarietettëgjerëpeshqishdhe fauna jetësore. Pjesalindore e ishullitështëzona e preferuarpërzhytjedheofronskenarinmëinteresant. Kompanitëndryshmeofrojnëguidazhytjeje.
  27
 • 34. Sportiiaeronautikes
  Pikamë e përshtatshmepërtëpraktikuarkëtë sport ështëQafa e Llogarasë (1.052 m mbinivelin e detit) nëzonën e Vlorës, kudrejtimiierësështëshumëifavorshëm. Këtujanëzhvilluarmitingjendërkombëtare me pjesëmarrjen e parashutistëvetëhuajsidomosatyrenga Italia, Franca etj. PërveçLlogarasë, vendetëtjeratëpërshtatshmepërkëtë sport janë Morava, DajtidheTaraboshi.
  28
 • 35. 29
 • 36. Hipizmi
  Ky sport ështëpraktikuarkryesishtnëatorretheqëkanëqendratmëcilësoretëmbarështrimittëkuajvesi: nëShkodër, Durrës, Tiranë, Elbasan (Cërrik), Korçë, Divjakë, Berat, Vlorë, Fusha e PelavenëLurë, ShishtavecinëKukës, etj. Shtrirjagjeografike e këtijsportiështëtepërinteresante, kunatyratipikepërsecilinngavendet e përmendura, gërshetohet me elementetëveçantanatyrore, historikedhetradicionale.
  30
 • 37. Evente sportive ne Shqiperi
  2011 sjellKampionatinBotërortëVrapitMalornëLiqenin Artificial tëTiranës:
  MinistriiTurizmitdheSporteve, theksoi se “Ajoqë ka njërëndësitëmadhenëzhvillimin e kësajgareështëfokusimiteturizmishqiptar, pasigara do tëndiqet me helikoptergjatëgjithëkohësnga 60-70 vendeanëtaredhepubliku do tëjetëshumëigjerë”.
  Ndjekjanga e gjithëbota e kampionatitboterortëvrapimitmalor do t’ijapënjëmundësimëshumëintegrimittëShqipërisënëFederatatBotërore sportive.
  31
 • 38. "Rally of Princess"
  Nëdyvitet e funditajo ka dhuruarmomenteemocionuese, ndonëseqëllimiivërtetënukështëgarimi, porkrijimiinjëtraditefemrashnëgarat e automobilizmit.
  Tashmëajo ka krijuartraditënëshumëvendetëbotës, ndërkohëqënëShqipërizhvillohetpërherëtëtretë. Sipasorganizatorëve, ajo do tëjetënënjë format mëtëplotëdheështë e krijuarposaçërishtpërshijet e femrave.
  32
 • 39. "Rally of Princess"
  33
 • 40. NdeshjaShqipëri-Milan
  • Gjigantiitalian Milan e vizitonShqipërinëpërtëdytënherë.
  • 41. Ne ketendeshjejaneftuarlojtarëtmëtëmirëtëSuperligësshqiptare, ndërsapoashtukjondeshje do tëjetë e hapuredhepërlojtarët e kombëtares, tëcilëtjaneftuarngaskuadrat e tyrepërtëardhur.
  • 42. Ne ketetakimkaneluajturlojtaret me te mire ne botedhefluksiitifozavedheturisteve ka qene ne njenumertemadh.
  34
 • 43. REKOMANDIME
  • Duhetteekzistojenjeviziondheqellimipranueshemqedestinacioniduhetteketeparasysh per teorganizuaraktivitete sportive.
  • 44. Strategjitedhepolitikatduhettejenetepershtatshme.
  • 45. Politikat e eventeve sportive duhetteintegrohen me politikatspecifiketedestinacioneveperkatese.
  • 46. Aksioneretduhettejeneteperfshire ne procesdheduhettekrijojnepartneritete.
  • 47. Per tekrijuarnje game tegjereeventesh sportive ,duhettekrijoheneventetereja, tembeshteteneventetekzistuese ,tepunohet me arenatdheinstitucionet duke u mbeshtetur ne iniciativen e venditdhedestinacionitejeteipergjegjshem per menaxhimindhezbatimin.
  • 48. Te lehtesohenmundesite e komunikimit midis turistitteeventeve sportive dhedestinacionit
  35
 • 49.
  • TURIZMI I EVENTEVEQellimi: Te paraqesenjetabloteqartetepolitikavetepromovimitteturizmitteeventeve, dhesiaplikohetai ne Shqiperi
  Ceshtje:
  -Cfareeshteturizmiieventeve
  -Si konkurrojnevendet ne turizmin e eventeve
  -Strategjiteqeperdorinvendet per avantazhe ne konkurrence.
  -Promovimi
  36
 • 50. Termi “turizmi I eventeve” u perdor per here te pare ne 1987 kurDepartamentiiTurizmitdheReklameveiZelandes se Re raportoi: “Turizmiieventeveeshtenje segment irendesishemdhe ne zhvillim I turizmitnderkombetar…
  Ngaana e kerkesesperspektiva e njekonsumuesiperfshin:
  1. se kushudheton ne eventedheperse,
  2.kush merret me eventetgjateudhetimit
  3. cfarebejnedhecfareshpenzojne “turistet e eventeve”.
  Ngaana e ofertes, destinacionetduhentepermbushinqellimeteshumefishta:
  1.te terheqinturistet (sidomosgjatesezonevejotepikut),
  2. sherbejnesinxites (per rinovim urban, per rritjeteinfrastrukturesdhekapacitetitturistiktedestinacionit),
  3.te garantonenjeimazhpozitivtedestinacionitdhetekontribuojne ne tregunepergjithshem( duke perfshiregarantimin e njevendi me te mire per tejetuar,punuardheinvestuar),
  4. teringjallinvendeosezonaturistikespecifike.
  37
 • 51. Cfarekuptojme me turizmin e eventeve?
  Planifikimi, zhvillimidhemarketinguieventevesiatraksione per turistin,benifitet ne tregun e marketingut,ndertimin e imazhitdhezhvillimin.
  Segmentet e marketingutqeperbehenngaturisteqeudhetojne per teqenetepranishem ne evente,oseqemotivohentendjekinapotejenetepranishem ne nje event gjatekohesqeatajanelargvendlindjes se tyre.
  38
 • 52. QELLIMET
  39
 • 53. LLOJET E TURIZMIT TE EVENTEVE
  EVENTET E BIZNESIT DHE TREGETISE
  EVENTET EDUKATIVE DHE SHKENCORE
  EVENTE KULTURORE
  EVENTET POLITIKE DHE SHTETERORE
  EVENTET ARTISTIKE DHE ARGETUESE
  KOMPETICIONET SPORTIVE DHE CLODHESE
  EVENTET PRIVATE
  40
 • 54. EVENTET E BIZNESIT DHE TREGETISE
  PanairiNderkombetariTiranes
  -Nga data 25 derinë 30 nëntor, nëPallatin e KongresevenëTiranë, edicionii 17 - të .OrganizuarngaKlikEkspo Group, zhvillohetnën logon e UFI - OrganizatësBotëroretëIndustrisësëPanaireve, me selinë Paris. Mbi 350 ekspozuesngavendetëndryshmemarrinpjesënëkëtëpanair.
  -
  41
 • 55.
  • EVENTET EDUKATIVE DHE SHKENCORETiranë, më 17 dhe 18 qershor .Konferencashkencore e parë e këtijlloji, e organizuarngaDepartamentiiMatematikës, StatistikësdheInformatikëssëZbatuartëUniversitetittëTiranës.-Morënpjesëspecialistëtë TI, ngaRepublika e Shqipërisë, Republika e KosovësdhengaRepublika e Maqedonisë.
  42
 • 56. EVENTET POLITIKE DHE SHTETERORE
  -KonferencaShqipëriadheEvropanënjëaspektpolitik
  -Vendiiorganizimit: Tiranë, Shqipëri, 9 Maj 2011
  -Konferencakërkontëeksplorojëmënyraperceptiminëlidhjemëmarrëdhëniet e ShqipërisëdheEvropësnëperiudhatëndryshme. Fokusikryesor do tëjetëmbiinfluencën e fuqivetëmëdhanëBallkandhendikimiisajnëShqipëri.
  43
 • 57. EVENTET ARTISTIKE DHE ARGETUESE
  -Netet e KlipitShqiptarehtenje event muzikorqeprezantonvideot me temirangashqiperiadhediaspora. Ngaviti 2002 transmetohet ne TV kryesore ne ShqiperidheBallkan.-ProdhuarngaDeliArt Association.
  44
 • 58. EVENTET PRIVATE
  -ZoisShuttie, piktorishqiptaro-amerikan me njeekspozitetedyte ne Shqiperi. Salla e MuzeutKombetar u mbush me 150 tabllote e piktorit.
  45
 • 59. EVENTE KULTURORE
  Tiranë, 22 shtator 2010,Ministria e KulturesdheTeatriKombetari operas dhebaletit, InvaMula, realizojpremierën absolute, operanfantastike, “Përrallat e Hofmanit” tëkompozitoritfrancezZhakOfenbah,nenjëeveniment personal dhekombëtar,organizuarngaSocieteGenerale Albania
  NëkëtëshfaqjemorenpjesëtenorikanadezMandricoTedeschi, soprano grekeNikiChaziraki,regjisoriStephane Roche, dirigjenti Andre Bernard, skenografi Nicolas de Lajartre, solistët Luca Lombardo, Nicolas Cavallier, etj.
  46
 • 60. SI KONKURROJNE DESTINACIONET
  47
 • 61. 48
 • 62. STRATEGJITE SPECIFIKE
  ZGJEDHJA E AMBIENTEVE; tezgjidhenqendrat me temira,meunike,tevecanta.
  TE KRIJOHEN EVENTE TE REJA; teterhiqenturistespecifik,pertecilineventi ka nevoje.
  TE OFROHEN EVENTE; teorganizoheneventeprestigjoze.
  VENDNDODHJA; tezgjidhetvendiipershtatshem per eventin.
  PROFESIONALIZMI; tezgjidhetdekoriipershtatshemieventeve,tebehetnjemenaxhimsa me i mire.
  VIZIONI; mbikeqyresitoseorganizatoretduhetteformojnenjevizionqeteshpreh; 1.rolin qeeventetluajne ne destinacion, 2.nje rrugeteqartedrejtteardhmes;qellimet
  49
 • 63. PIKEPAMJA E KALGARIT
  ‘njeqytetqeterheqvemendjendheofronatraksionetenivelittepare,qejane ne interesteturistit’
  EVENTET QE NEVOJITEN
  • Eventenderkombetarekulturore
  • 72. Shfaqjettregtare(Expo 2011)
  • 73. Konferencat me temadhaja
  • 74. Evente sportive
  boterore
  50
 • 75. PROMOVIMI I DESTINACIONEVE PERMES EVENTEVE
  Imazhet e lidhura me eventetmundtetransferohentek;
  1-komuniteti mikprites 2 -destinacioni,
  Behet e mundurqeagjensite e turizmitterrisin ne menyretendjeshmeperfshirjen e eventeve ne fushen e promovimeve.
  Strategjite e promovimitkane per qellimtekrijojnenjeimazhtevecantepozitivqetemundtekrijojneavantazheafatgjata ne konkurrence.
  51
 • 76. PROMOVIMI
  • Cilatjanevlerat e promovimittenjedestinacioni,propozimet ne lidhje me tedhesimundt’ikrijojnedheperforcojneeventetketo?
  Eventejaneeksperiencaunikedhetevecanta
  Tematikakulturoreautentike,origjinale
  Dobishmeridheeficence ne biznes
  52
 • 78. Kriteret
  • Secili event duhetteketenjepromovimtecaktuar per teterhequrturistet
  • 79. Duhettejetenjegjeneratorqeishtynturistetteudhetojne
  • 80. Duhetteperfaqesojecilesikycetedestinacioneve
  Strategjite
  • Promovimisimundesireklamimi
  • 81. Bashkepunimi me eventetekzistuese(co-branding)
  53
 • 82. NDIKIMI I MEDIAVE
  Nukmundtepresimqemediattebejnenjepromovimtemenjehershemdhepozitivteeventeve.
  Porlajmetekeqijagjithashtumundteluftohenngamenaxhimiiduhuri medias
  Lind pyetja;Cilatjanepaletqendikojne ne manaxhimin e duhurte medias per njepromovimsa me efektivteeventeve?
  54
 • 83. PALET QE NDIKOJNE NE MENAXHIMIN E MEDIAS
  ORGANIZATORET E EVENTEVE
  -Duhettembajnenjemarredhenieafatgjate me mediat
  -tesigurojnesponsorizimteeventevenepermjet medias
  -teperdorinimazheqelidhen me destinacionin
  AGJENSITE E UDHETIMIT
  -krijojnepaketateposacmeturistike
  -sponsorizojneeventet ne tegjithapromocionet
  DMO’s(ORGANIZATAT E MENAXHIMIT/MARKETINGUT TE DESTINACIONEVE)
  -Eventetduhetteadaptojneqellimet e promovimittenjedestinacioni
  -tepergatisin ‘video promocionale’ dheartikuj ne gazeta
  -tepergatisinnjefushatereklamimiteeventevekryesore
  -teorganizohenudhetime per agjentet e udhetimeve (tour operators )qetefamiljarizohen me distinacioninturistik
  -
  ALBTURIST
  ALBANIA TRAVEL & TOURS
  ATHS
  JOY TRAVEL
  JONA TRAVEL & TOURS
  ALBANIA EXPRESS
  55
 • 84. DMO’s
  SocieteGenerale Albania
  -Eshtëpjesë e njëgrupitëfuqishëm me parimethemelore, mbështeturnëpesështyllakryesore:
  1. Kulturë e fortë e biznesit,bazuarnë 3 vleratkryesoretëGrupit: profesionalizmi, inovacioni, dheshpirtiiekipit;2. Manaxhimburimeshdinamikbazuarnëmanaxhimin e ekipit, zhvillimin e personelitdhemanaxhimiikarrierës;3. Njëparimibazuarmbishërbimindheifokusuarmbiklientin;4. Manaxhimkonstantdheirreptëiriskutdheproçeduratëbrendshmekontrolli;5. Njëstrukturë e përparuarpërgjegjësiesocialedhebiznesi,.
  56
 • 85. KLIK EKSPO GROUP
  PresidentiishoqërisëKlikEkspo Group Luan Muhametajdeklaron:“KemiqenëpjesëdheindikatorirritjessëShqipërisëkëto 17 vite, siajokemiecur me ritmetëshpejta e me hapatësigurtë, përtëarriturt’jusjellim sot njëngjarjesikjokuEuropaQëndrore, EuropaJuglindore e BallkaniPerëndimorpërfaqësohenpërmes 350 emravendërkombëtarëqë e shohin me vëmendjetreguntonëdheshprehin me praninë e tyre, vullnetpërtëinvestuarnëoportunitetin e ri, Shqipëri.
  Filozofia;-
  -Sipërmarrësitshqiptarëteksanalejojnët’iudhërrefejmënëlabirintet e vështiratëndërkombëtarizimitdhepërqasjes me partnered ndërkombëtarë;
  -sipërmarresit e huajteciletpertej «dritares» qëçeletfalëekspozimitnëPanair, shohinmundësitëdheoportunitetet e njëtënesërmejesiinvestuesnëShqipëri;
  -partnerëttanëtëhuajqënukpromovojnëvetëmeventin, pornjëherazinjështetdherealitettëriqë ka nevojëpërndërveprim
  57
 • 86. GAMA E EVENTEVE(PORTOFOLI)
  Gama e eventevesipastipit,tregutdhevleres
  4.Evente lokale
  Kerkesedhevlere e uletturistike
  58
 • 87. MEGA EVENTET
  Eventet me temedha,tetillasi;LojeratOlimpike,PanairetBoterore,etj
  Jane eventeqe ne bazetemadhesisedherendesiseterheqinmasetemadheturistesh,perfshirjetemedias,prestigjdheimpaktekonomik per komunitetinmikpritesosedestinacionin.
  59
 • 88. EVENTET KRYESORE PERIODIKE (HALLMARK EVENTS)
  Jane eventeteshpeshta me rendesikulturoreqeisigurojnekomunitetitosedestinacionitavantazhekonkurruese.
  Me kalimin e koheseventidhedestinacionimundtebehentepandashme ne lidhje me imazhinqeperfaqesojne.
  60
 • 89. EVENTET RAJONALE DHE EVENTET LOKALE
  Jane eventeproblematikengapikepamjaturistike.
  Duhettejemitekujdesshemteruajmeorigjinalitetinkulturor per temostahumbur.
  Duhetteinvestojme per tezhvilluarketoeventepasinukkanekerkesetelarteturistike.
  61
 • 90. Ata ne reklamathone se duanturiste...atajuthonejuqe do jeniimikpritur ne vendin e tyre — dhepasi ne shkojmedhederdhimleke ne benefit teekonomisecfarendodh ? — Marrimvetemnjefalenderim: ‘Faleminderitqezgjodhetvendin tone’ dhenjeurim:
  ‘MIRESE TE VINI PERSERI!’
  Terry Southern 
  s
  62
 • 91. REKOMANDIME
  Te gjallerohetdestinacioni!
  -Sigurohuqedestinacionitejetegjithmoneigjalleruar me evente
  -Destinacionetduhetteofrojneevente ne tregun e tyrekombetardhenderkombetar
  -Qytetiduhettejetegjithmonefestivdhegazmor
  Te Ndermerrenveprime!
  -Eventitejeteiofruar se bashku me paketenturistike per territurkoheqendrimin
  -Te zhvillohetpartneriteti me bizneset (sponsorizimi)
  -Te perdoreneventetsitureqendihmojne ne familjarizimin me destinacionin
  Te rritetcilesia e eventeve!
  -Te vendosenstandardecilesiedhetendermerrenproceseqesigurojnecilesi
  -Te mbahensa me tegjalladherinoreeventet, duke prezantuarrisi
  63
 • 92. KONKLUZIONET
  Eventetkaneaftesine per teprezantuarnjeimazhpozitivtedestinacionitperkates
  Turizmiieventeveprezantonnjediskutimakademikashtudhepraktik duke kontribuar ne strategjite e ndryshme,qe me e rendesishmjaeshteajo e zhvillimitekonomiktenjevendi.
  Eventetmundtejenecelesikryesorinjedestinacionisepsendikojne ne zhvillimin e njeprogramiperkatessidhe me influencen e vet sjelljes se turisteve ne ate vend qeatandodhen.
  Interesiidisiplinavetendryshme ka rriturnumrin e eventeve ne turizem ka dhenenjezhvillimtegjeremetodologjik ne themelimindhekrijimin e njohurivetezhvillimit, teteorise se eventevedhesporteve ne turizem.
  64
 • 93. JU FALEMINDERIT !
  65