Návod jak provést migraci z Google Analytics na Universal Analytics a jak řešit problémy, které při tom nastanou

990 views

Published on

Už jste slyšeli o Universal Anaytics? Za pár měsíců Google přemigruje všechny účty. Když nebudete připraveni, mohli byste přicházet o cenná data.

Jak migrovat z Google Analytics na Universal Analytics, co všechno migrace obnáší, jaké jsou výhody/nevýhody a jaká úskalí to sebou nese vám prozradila Klára Boháčková Kunová na semináři Chytřejší digitální marketing v roce 2014, kde vše prakticky demonstrovala na reálném příkladu přechodu a ukázala vám tak postup migrace krok za krokem.

POZOR: Universal Analytics přešly z beta verze na ostrý provoz. Díky tomu jsou již některé funkce uvedené v prezentaci jako "nefunkční" běžně podporovány i v Universal Analytics. Více zde: http://rnc.ag/tCO

Published in: Marketing
2 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Zdravím Pavle,

  ad1) Od spuštění UA v plné ostré verzi jako jediného standardu pro nové účty by měla běžet dvouletá lhůta, ve které by si měl každý přehodit měřicí skript na UA, pak už ga.js nebude podporován. Konzultovala jsem s podporou Googlu cca před 3 - 4 měsíci.

  ad 2) Prezentovala jsem jako přiklad pro soc. založené weby, které marginálně vedou pouze FB kampaně. Možná jste ze slidů vyvodil, že např. pro FB kampaně mám trvání nastavit na pár dnů a pro e-mail na měsíce, což není proveditelné.

  ad 3) Prezentaci jsem vytvářela v době, kdy to možné nebylo. Při změně jsme okamžitě prezentovali na FB. Ale máte pravdu, je vhodné to uvést i zde.
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • 1) Odkud jste vztali tu nepravdu, že ga.js přestane zpracovávat data? Budou mít jistě nějaký sunsetting, ale předpokládat lze stejný jako u urchin.js (aneb funguje to od března 2012 ještě teď, i když není dále rozvíjen). Termín deprecation uvedený v https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/upgrade/ ještě neznamená vypnutí fungování.

  2) 'Pro FB kampaně zkraťte délku kampaní na několik dní' - jako požadavek to zní hezky, ale není v Universal Analytics realizovatelný.

  3) (za to už Klára nemůže vzhledem k datu publikování, ale je třeba to pro nové čtenáře uvést) - Universal Analytics již podporuje remarketing a další chybějící funkce, protože vyšel z beta verze.
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
No Downloads
Views
Total views
990
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
136
Actions
Shares
0
Downloads
16
Comments
2
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Návod jak provést migraci z Google Analytics na Universal Analytics a jak řešit problémy, které při tom nastanou

 1. 1. Jak provést migraci na Universal Analytics Klára Boháčková Kunová, analytik, RobertNemec.com
 2. 2. Universal Analytics (UA) (c) RobertNemec.com, 2014  Je novým provozním standardem služby Google Analytics.  Do konce r. 2014 bude Googlem požadováno, aby všechny účty využívaly technologii UA.  Klasický JavaScript pro sběr dat (ga.js) nebude nadále podporován a data nebudou zpracovávána.
 3. 3. Universal Analytics (UA) (c) RobertNemec.com, 2014 Klasické služby Google Analytics přestanou sbírat data!!!
 4. 4. Výhody vs. nevýhody Universal Analytics (c) RobertNemec.com, 2014
 5. 5. Přesnější data díky UA (c) RobertNemec.com, 2014 UA obsahuje tři verze měřicího kódů:  Pro webové stránky (analytics.js).  Sady SDK GA pro mobilní aplikace.  Pro ostatní digitální zařízení, např. herní konzole, tzv. protokol měření.
 6. 6. Jednodušší nastavení (c) RobertNemec.com, 2014 Některé typy nastavení lze provést „na jeden klik“ přímo ze záložky Správce.  Zdroje z organicu (přidat/ odebrat vyhledávače).  Úprava časových limitů pro návštěvy a kampaně.
 7. 7. Jednodušší nastavení (c) RobertNemec.com, 2014 Některé typy nastavení lze provést „na jeden klik“ přímo ze záložky Správce.  Vyloučení odkazované návštěvnosti (např. platba přes brány třetích stran vytváří novou návštěvu v referralu).  Vyloučení vyhledávacích dotazů (brandová klíč. slova do directu).
 8. 8. UšetřetezaITtechnikaanastavujtepřímozrozhraní administrace.
 9. 9. Vlastní dimenze a metriky (c) RobertNemec.com, 2014  Kategorie návštěvníka (člen, nečlen, VIP, firemní).  Přihlášení (ne/přihlášen).  Frekvence nákupů (nenakoupil, 1x, 2x,…)
 10. 10. Nevýhody UA (c) RobertNemec.com, 2014
 11. 11. (c) RobertNemec.com, 2014 Nevýhody UA - demografie
 12. 12. Ztráta dat ze systému Sklik (c) RobertNemec.com, 2014
 13. 13. Datové limity Universal Analytics (c) RobertNemec.com, 2014
 14. 14. 10 mil. server calls/ měsíc (c) RobertNemec.com, 2014 Požadavky nad tuto hranici nebudou zpracovány. Řešení:  Upgrade na prémiový účet (150 000 USD/ rok).  Snížení server calls: zrušit sledování událostí, nastavit sample rate.
 15. 15. Latence zpracování údajů (c) RobertNemec.com, 2014 24-48 hod. Při více než 200 000 návštěv/den se přehledy aktualizují 1x denně (vždy v 01:00 hod.) po dobu 10ti hodin.
 16. 16. Přechod na Universal Analytics krok za krokem (c) RobertNemec.com, 2014
 17. 17. Migrace vs. nová služba (c) RobertNemec.com, 2014  Data kontinuálně navazují na historická.  Nelze aktivovat demografické údaje.  „Skok“ v datech až o 30 %.
 18. 18. Migrace vs. nová služba (c) RobertNemec.com, 2014  Data kontinuálně navazují na historická.  Nelze aktivovat demografické údaje.  „Skok“ v datech až o 30 %.
 19. 19. Migrace – fáze I (c) RobertNemec.com, 2014  Přenos probíhá 1 – 2 dny, neupravujte měřicí kód.
 20. 20. Nastavtelimityprotrvánínávštěvakampaní.
 21. 21. Limity relací: měnit či neměnit? (c) RobertNemec.com, 2014 Default: 30 min. a 6 měs.  Prodlužte dobu návštěvy pro obsahově náročné weby.  Pokud váš web po určité době neaktivity odhlásí uživatele, nastavte na tuto dobu trvání návštěvy.  Pro FB kampaně zkraťte délku kampaní na několik dní.
 22. 22. Zkontrolujtenastaveníslužby,zdaseshodujesdosavadním nastavenímG.Analytics.
 23. 23. Migrace – fáze II (c) RobertNemec.com, 2014 Nahraďte starý měřicí kód novým.
 24. 24. Co když zapomenu změnit kód? (c) RobertNemec.com, 2014  Budete stále sbírat data jako v klasické službě Google Analytics.  Nebudete mít přístup k upgradům a aktualizacím.  Po vyhlášení povinného přechodu na UA se vám přestanou v přehledech sbírat nová data, historická data budete vidět po dobu dvou let.
 25. 25. SpojtepřechodnaUAsnasazenímGoogleTagManagerua zbavtesezávislostinaIT!
 26. 26. Děkuji Vám za pozornost
 27. 27. Co teď: facebook.com/RobertNemec.com twitter.com/RobertNemec_com Odebírejte newsletter: www.robertnemec.com

×