Your SlideShare is downloading. ×
  • Like
Question 1
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Now you can save presentations on your phone or tablet

Available for both IPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply
Published

 

Published in Sports , Entertainment & Humor
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Be the first to comment
    Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
256
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
10
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
    No notes for slide

Transcript

  • 1. Question 1 Matrices
  • 2. Buns & Bagels
    • A bakery sell a variety of bread, Each pack contain 12 pcs each & are priced differently. Plain bun costs $1.99/pack, cheese bun costs $4.99/pack, plain bagel costs $2.50/pack & cinnamon raisin bagel costs $3.00/pack. On Saturday the bakery sold 50 pack of plain bun, 12 pack of cheese buns, 30 pack of plain bagels & 25 pack of cinnamon raisin bagels.
    • Create an matrix to represent each buns & bagels prices, & another matrix to represent Saturday sales…….
    • Now compute how much they earn on Saturday sales by using matrix multiplication…..
  • 3. Solution
    • 1 st is create a matrix for the buns & bagels prices…..
    Then another one for the Saturday sales Plain bun Cheese bun Plain bagel Cinnamon raisin bagel Price Plain bun Cheese bun Plain bagel Cinnamon raisin bagel Pack sold 3.00 2.50 4.99 1.99 25 30 12 50