Aktuální trendy HR marketingu v České republice / Current HR Marketing Trends in the Czech Republic

1,487 views

Published on

Aktuální trendy HR marketingu v České republice

Jaké trendy se používají a fungují skvěle nebo které začnou personalisté v tomto roce používat?

K dispozici je mnoho zahraničních výzkumů v oblasti budování značek zaměstnavatelů a HR marketingu. Ty jsou nám mnohdy inspirací, pro české prostředí jsou však málo použitelné. Zpožďují se v čase.

Protože se jedná o první ročník výzkumu, na meziroční srovnání se můžeme společně těšit až příští rok. Nyní připojujeme alespoň krátký kometář, srovnání s trendy v marketingu(1) a zahraničními trendy v oblasti zaměstnavatelských značek(2).

Oproti trendům v českém marketingu nebo v budování zaměstnavatelských značek v zahraniční není a nebude Optimalizace kariérních stránek pro zobrazení na mobilních telefonech používaným trendem v ČR. Například ve Spojených státech 43% zaměstnanců uvedlo, že ke hledání práce použilo mobilní telefon a 37% zástupců generace Y očekává, že kariérní stránky budou optimalizované pro mobilní telefony(3).

Zatímco stálicí v marketingových trendech je obsahový marketing, Unikátní obsah náborové komunikace značky zaměstnavatele používá pouze polovina respondentů a v tomto roce začne používat pouze 6% respondentů.

V zahraniční bude více pozornosti věnováno porozumění uchazečů. V ČR pak pouhý jeden respondent zmínil, že jeho společnost začne používat Vlastní výzkum rozhodovacích kritérií cílové skupiny uchazečů. Těžko se oslovují zákazníci nebo budoucí zaměstnanci, když nevíme, na co přesně slyší...

A který trend by v tomto roce měl být nejvýraznější? Strategie pro budování značky zaměstnavatele.
Já osobně věřím, že značka zaměstnavatele může přispět nejen k dlouhodobému přitahování správných lidí (a tím i k zefektivnění náboru), ale také k podpoře přerodu personalistů na skutečné partnery podnikání. Vytvoření takové strategie totiž s sebou nese mnoho pohledů na zaměstnance jako na zákazníky nebo hledání jedinečné nabídky zaměstnavatele vymezené vůči konkurenci. Naplňování zaměstnavatelské značky v každodenním životě pak často vyžaduje obchodní přístupy k oslovování a získávání nových zaměstnanců.

Výzkum jsme připravili společně s našimi partnery, odborníkem v oblasti výzkumu a značkových strategií Davidem Šimákem a praktiky v oblasti náboru lidí Hankou Smítalovou a Petrem Skondrojanisem. Výzkum proběhl v březnu 2014 a zúčastnilo se ho 101 respondentů z řad personalistů.

Kompletní výsledky s našim komentářem můžete nastudovat v 11 stránkové prezentaci.


Zdroje:
(1) Trendy v českém marketingu pro rok 2014, Idealisti
(2) 4 Trends to Watch for in 2014, Melissa Bailey, Universum
(3) Jobvite Job Seeker Nation Study 2014, Jobvite

Published in: Marketing
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,487
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
10
Actions
Shares
0
Downloads
11
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

×