Eticke limity a dimenze marketingove komunikace

2,345 views

Published on

Published in: Business, Travel
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
2,345
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
15
Actions
Shares
0
Downloads
12
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Eticke limity a dimenze marketingove komunikace

 1. 1. Etické limity a dimenze marketingové komunikace Autor: Ing. Petr Čaník Twitter: @PetrCanik (a v rámci podnikatelské etiky) @Etika Email: Petr@Canik.cz Web: Canik.cz Prezentace ke stažení: Slideshare.net/PetrCanik Ve 160 znacích: Vyučuje podnikatelskou etiku na VŠE Praha. Zajímá se o etiku, CSR, ekonomii, sociologii. Miluje svou rodinu, marketing, webdesign a kulturu.
 2. 2. Etické limity a dimenze Definice základních pojmů marketingové komunikace
 3. 3. Etické chování Robert Spaemann Etické chování je „správný, skutečnosti přiměřený řád věcných hledisek“. (Spaemann, R., 1995:76) Arthur Rich Etické chování je „věcně a lidsky přiměřené chování“, jenž je v souladu se současným poznáním. (Rich, A., 1994a)
 4. 4. Reklama coby instantní terapie “Reklamní šot proto není jen terapií: je to instantní terapie.” (Postman, N., 1999:139)
 5. 5. Etické limity a dimenze Kreativita versus etika marketingové komunikace
 6. 6. Od kreativity, k trapnosti, hlouposti, nevhodnosti a neetičnosti
 7. 7. Od kreativity, k trapnosti, hlouposti, nevhodnosti a neetičnosti
 8. 8. Od kreativity, k trapnosti, hlouposti, nevhodnosti a neetičnosti
 9. 9. Od kreativity, k trapnosti, hlouposti, nevhodnosti a neetičnosti
 10. 10. Od kreativity, k trapnosti, hlouposti, nevhodnosti a neetičnosti
 11. 11. Od kreativity, k trapnosti, hlouposti, nevhodnosti a neetičnosti
 12. 12. Od kreativity, k trapnosti, hlouposti, nevhodnosti a neetičnosti
 13. 13. Fernet, Berentzen Fernet Premium, Staropramen Fernet: Lipno http://www.youtube.com/watch?v=77HJA9C6SXc Berentzen Fernet Premium: Kamarád do deště http://www.youtube.com/watch?v=xNscdx4aZaU Staropramen: Žiješ jen jednou http://www.youtube.com/watch?v=KFg9ebulQCY
 14. 14. Komunikace versus Etické limity a dimenze marketingové komunikace manipulace
 15. 15. Kde končí komunikace a začíná manipulace? Komunikace Spojovat, sdílet. Činit něco společným, něco společně sdílet. Manipulace Ovlivňování, snaha o působení na myšlení druhé osoby či více osob. V rámci této prezentace chápejme manipulaci v jejím negativním slova smyslu.
 16. 16. Příklad z roku 2003: Česká spořitelna, červené diplomy a SporoStudent Peníze.cz: Postavme se nefér jednání finančních institucí http://www.penize.cz/16504-postavme-se-nefer-jednani-financnich- instituci Měšec.cz: Česká spořitelna prémii za červený diplom vyplatí http://www.mesec.cz/clanky/ceska-sporitelna-premii-za-cerveny- diplom-vyplati/
 17. 17. Astroturfing, greenwashing, Etické limity a dimenze marketingové komunikace pinkwashing, whitewashing
 18. 18. Co je to astroturfing? AstroTurf je obchodní značka umělého trávníku běžně používaného ve sportovních areálech. AstroTurf se stal vhodnou metaforou “… odkazující k falešné podstatě věci, která se má jevit jako přirozená. Podle výkladu Wikipedie označuje astroturfing formální PR kampaně v oblasti propagace nebo politiky, které se snaží navodit dojem spontánního, přirozeného chování. Jde tedy o účinný způsob manipulace s názory veřejností, kterému v dnešní době nahrávají do karet vyspělé možnosti komunikace.” (Zdroj: Mediaguru.cz: Astroturfing – je váš trávník opravdu zelený?)
 19. 19. Greenwashing, pinkwashing, whitewashing Greenwashing Vypadat zeleněji než ve skutečně jsme. Pojem úzce spojen s environmentální politikou firmy. Ztráta hodnověrnosti, autentičnosti. Rozpor mezi prezentovaným a skutečně prováděným. Zajímavý odkaz: http://greenwashingindex.com/ Pinkwashing Tento již není tak úzce spjat s environmentální dimenzí podniku. Opět ale jde o vytváření falešného, nerealistického či růžového dojmu o podniku nebo jeho produktu. Whitewashing Koordinovaná snaha zakrývat nepříjemné skutečnosti, a to především v politice. Z tohoto termínu pochází greenwashing.
 20. 20. Kauza Bison & Rose Situace v roce 2008 “Tuzemské PR agentury budou i nadále vstupovat do diskusí na českém internetu. Jejich pracovníci přitom mohou vystupovat i pod falešnými jmény, takzvanými nicky, stejně jako je tomu dosud. Asociace se zatím nedohodla na jasných pravidlech, která by jednoznačně vymezovala působení PR agentur na webu. Část firem totiž návrh na zákaz používání nicků při internetových kampaních odmítá.” (zdroj: E15: Internetový kodex PR agentur stále chybí)
 21. 21. Vyjádření APRA z roku 2010 “... Tento postup by ROZHODNĚ BYL NEETICKOU PRAXÍ, pokud by PR agentura takovýto krok ospravedlňovala nebo kryla. Stal se však opak PR agentura se od pracovníka distancovala a ukončila s ním/ ní spolupráci. Domnívám se, že jde o ojedinělý a navíc hraniční případ. Kdyby se mBanka opravdu cítila poškozena, určitě by vzniklou škodu vymáhala včetně postupu soudní cestou...” Jindřich Lacko předseda Etické a smírčí komise APRA (vyjádření z 15. ledna 2010)
 22. 22. Vyjádření APRA z roku 2010 “Ano, jde o vytváření falešné identity a podporu nekalé soutěže (pomluvu). Nevím, zda by to skončilo vyloučením PR agentury z Asociace. Sankce by určitě následovala. Záleželo by na stanovisku ostatních členů etické komise a na rozhodnutí výkonné rady, která by musela vyloučení navrhnout Generálnímu shromáždění APRA jako nejvyššímu orgánu asociace.” (Jindřich Lacko, předseda Etické a smírčí komise APRA, vyjádření z 15. ledna 2010)
 23. 23. Kauza TV Nova a další
 24. 24. Facebook
 25. 25. Wikipedia
 26. 26. Děkuji Vám za Etické limity a dimenze marketingové komunikace pozornost
 27. 27. Použitá literatura • POSTMAN, N.: Ubavit se k smrti. Praha, Mladá fronta 1999. • RICH, A.: Etika hospodářství, Svazek I. Praha, ISE, edice OIKÚMENÉ 1994. • RICH, A.: Etika hospodářství, Svazek II. Praha, ISE, edice OIKÚMENÉ 1994. • SPAEMANN, R.: Základní mravní pojmy a postoje. Praha, Nakladatelství Svoboda 1995.

×