Orven Bregu
• Cfare eshte Arduino ?
• Per cfare perdoret
• Si mund tja fillojme ?
Cfare eshte Arduino ?
• Arduino eshte nje platforme modelimi elektronik me
burim kodi te hapur, bazuar ne software dhe har...
Historiku
Gjithcka nisi ne 2005 si nje projekt per studentet.
Ne ate kohe nje projekt I tille kushtonte rreth 100 $
dhe is...
Evoluimi I Arduino
Perse Arduino ?
• Eshte Open Source. Edhe hardware edhe software
• Eshte I lire
• Komunikon me kompjuterin nepermjet porte...
Paisjet Hyrese
• Sensore - Inpute
– Push buttons, touch pads,celesa.
– Rezistore Variabel (eg. volume knob / sliders)
– Fo...
Paisjet Dalese
• Afishues - Outpute
– Drita, Led’s
– Motore
– Speakers
– Displays (LCD)
Cfare nevojitet ?
• Mikrokontrolleri
• Driveri
• IDE
• Komponente Elektronike
• USB Cable
Suportohet nga Windows , Mac Os ...
Arduino Leonardo
Platforma e Arduino
• Eshte nje mjedis I integruar
zhvillimi, IDE per programim
• Interface eshte i ndertuar ne
JAVA
• Pro...
• int led = 12;
• void setup() {
• pinMode(led, OUTPUT);
• }
• void loop() {
• digitalWrite(led, HIGH);
delay(1000); digit...
C’fare kemi bere ne per Arduino
• Promovimi I Arduino
• Grupi I punes eshte marre me eksperimente te
ndryshme
• Perkthimi ...
Grupi I punes
Ju Faleminderit !

Workshop Arduino OSCAL2014
Workshop Arduino OSCAL2014
Workshop Arduino OSCAL2014
Workshop Arduino OSCAL2014
Workshop Arduino OSCAL2014
Workshop Arduino OSCAL2014
Workshop Arduino OSCAL2014
Workshop Arduino OSCAL2014
Workshop Arduino OSCAL2014
Workshop Arduino OSCAL2014
Workshop Arduino OSCAL2014
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Workshop Arduino OSCAL2014

643 views

Published on

Arduino workshop at Open Souce Conference in Albania #OSCAL2014

Published in: Technology
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
643
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Workshop Arduino OSCAL2014

 1. 1. Orven Bregu
 2. 2. • Cfare eshte Arduino ? • Per cfare perdoret • Si mund tja fillojme ?
 3. 3. Cfare eshte Arduino ? • Arduino eshte nje platforme modelimi elektronik me burim kodi te hapur, bazuar ne software dhe hardware fleksibel dhe i lehte ne perdorim. Eshte bere me qellim per artistet, dizajnerat, hobistet dhe cdokend qe ka interes ne krijimin e mjediseve dhe objekteve bashkevepruese
 4. 4. Historiku Gjithcka nisi ne 2005 si nje projekt per studentet. Ne ate kohe nje projekt I tille kushtonte rreth 100 $ dhe ishte me kosto te larte per nje student. Pjese e projektit ishin Massimo Banzi, David Cuartielles, Tom Igoe, Gianluca Martino, David Mellis Nicholas Zambetti.
 5. 5. Evoluimi I Arduino
 6. 6. Perse Arduino ? • Eshte Open Source. Edhe hardware edhe software • Eshte I lire • Komunikon me kompjuterin nepermjet portes seriale USB • Punon me lidhjen direkt te USB , ose me nje burim te pavarur DC • Ajo mund te punoje ne menyre te pavarur nga kompjuteri (cipi eshte I programueshem) dhe ka nje memorie. • Mund te punoje edhe me sinjale Analoge edhe me Dixhitale.
 7. 7. Paisjet Hyrese • Sensore - Inpute – Push buttons, touch pads,celesa. – Rezistore Variabel (eg. volume knob / sliders) – Fotorezistore (per nivelet e drites) – Termistore (per temperaturen) – Ultrasound (per gjetjen e largesise)
 8. 8. Paisjet Dalese • Afishues - Outpute – Drita, Led’s – Motore – Speakers – Displays (LCD)
 9. 9. Cfare nevojitet ? • Mikrokontrolleri • Driveri • IDE • Komponente Elektronike • USB Cable Suportohet nga Windows , Mac Os , Linux Eshte nje Sistem OPEN SOURCE ! http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm http://arduino.cc/en/Main/Software
 10. 10. Arduino Leonardo
 11. 11. Platforma e Arduino • Eshte nje mjedis I integruar zhvillimi, IDE per programim • Interface eshte i ndertuar ne JAVA • Programet e Arduino jane te shkruajtura ne C dhe C++
 12. 12. • int led = 12; • void setup() { • pinMode(led, OUTPUT); • } • void loop() { • digitalWrite(led, HIGH); delay(1000); digitalWrite(led, LOW); delay(1000); } #define LED_PIN 13 void setup () { pinMode (LED_PIN, OUTPUT); // Enable pin 13 for digital output } void loop () { digitalWrite (LED_PIN, HIGH); // Turn on the LED delay (1000); // Wait one second (1000 milliseconds) digitalWrite (LED_PIN, LOW); // Turn off the LED delay (1000); // Wait one second }
 13. 13. C’fare kemi bere ne per Arduino • Promovimi I Arduino • Grupi I punes eshte marre me eksperimente te ndryshme • Perkthimi I interface ne gjuhen shqipe
 14. 14. Grupi I punes
 15. 15. Ju Faleminderit ! 

×