ОУ. Јан А. Коменски- Скопје  ЕКО КОДЕКС
Да ја чуваме и почитуваме оваа      убавина
Нашата околина е нашеогледало-затоа да се менуваме   себе, а не природата.
Не фрлај отпадоци каде што ќе      стигнеш
Селектирај и рециклирај
Со рециклирање се заштедува енергија и помалку се     загадува животната средина
Затварај ги славините ,не оставајводата залудно да тече.
Вреди, енергијата да се штеди!
С.О.С. ОТВОРЕТЕ ОЧИС.О.С ПРИРОДАТА НЕМА ДА МОЛЧИС.О.С. СОНЦЕТО ВЕЧНО ДА СЈАЕС.О.С.ТРЕВАТА ЗЕЛЕНА ДА Е.
НЕМАМЕ РЕЗЕРВНА ПЛАНЕТА
Eko kodeks
Eko kodeks
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Eko kodeks

872 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
872
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
9
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Eko kodeks

 1. 1. ОУ. Јан А. Коменски- Скопје ЕКО КОДЕКС
 2. 2. Да ја чуваме и почитуваме оваа убавина
 3. 3. Нашата околина е нашеогледало-затоа да се менуваме себе, а не природата.
 4. 4. Не фрлај отпадоци каде што ќе стигнеш
 5. 5. Селектирај и рециклирај
 6. 6. Со рециклирање се заштедува енергија и помалку се загадува животната средина
 7. 7. Затварај ги славините ,не оставајводата залудно да тече.
 8. 8. Вреди, енергијата да се штеди!
 9. 9. С.О.С. ОТВОРЕТЕ ОЧИС.О.С ПРИРОДАТА НЕМА ДА МОЛЧИС.О.С. СОНЦЕТО ВЕЧНО ДА СЈАЕС.О.С.ТРЕВАТА ЗЕЛЕНА ДА Е.
 10. 10. НЕМАМЕ РЕЗЕРВНА ПЛАНЕТА

×