Your SlideShare is downloading. ×
Jan Pawel II
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Jan Pawel II

412
views

Published on

Published in: Education

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
412
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Jan PawełII
  Wiktoria Olesińska kl. V
 • 2. Jan Paweł II
  Prawdziwe nazwisko Karol Józef Wojtyła, był pierwszym I jedynym Polakiem sprawującym urząd głowy kościoła katolickiego w stolicy piotrowej, Watykanie. Wcześniej był arcybiskupem krakowskim, kardynałem. Na papieża wybrano go na konklawe 16 października 1978 roku, po nagłej śmierci jego poprzednika Jana Pawła I.
 • 3. Karol Wojtyła i jego dom rodzinny
  Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Na chrzcie 20 czerwca 1920 roku nadano mu imiona Karol Józef. Ród Wojtyła pochodzi z Czańca koło Kęt i Lipnika (obecnie będącego dzielnicą Bielska-Białej), a ród Kaczorowskich z Michałowa k. Szczebrzeszyna.
 • 4. Karol Wojtyła - kapłaństwo
  Od lipca 1948 roku, przez najbliższe 7 miesięcy Karol Wojtyła zostaje skierowany do pracy jako wikary i katecheta w parafii Niegowić. Dużo podróżuje po Polsce z młodzieżą, spędzając z nimi niemal każdą wolną chwilę. W lipcu 1949 zostaje przeniesiony do Krakowa, do parafii św. Floriana. Zakłada tam mszalny chorał gregoriański i nadal organizuje młodzieżowe wycieczki. Aby zmylić milicję, często zdejmuje sutannę, a dzieciom każde nazywać się wujkiem.
 • 5. Konklawe 1978 (październik)
  Konklawe, na którym wybrano Karola Wojtyłę na papieża kościoła rzymskokatolickiego odbyło się w październiku 1978 roku. Zorganizowano je po nagłej śmierci papieża Jana Pawła I, który sprawował swój pontyfikat zaledwie 33 dni, poczynając do 28 września 1978. Cały Kościół katolicki oczekiwał, że jego pontyfikat będzie trwał przynajmniej dziesięć lat, jednak już po sześciu tygodniach, nagle należało ponownie dokonać wyboru głowy kościoła katolickiego na świecie.
 • 6. Papież pielgrzymujący
  Podczas swojego dwudziestosiedmioletniego pontyfikatu Jan Paweł II wielokrotnie odwiedzał miejsca zamieszkane przez katolików, na całym świecie. Pielgrzymek było dokładnie 104. Wielokrotnie okrążył kulę ziemską, odwiedził wszystkie zamieszkałe kontynenty, wizytował koronowane głowy państw, ale i tych najuboższych wiernych. Przemawiał na stadionach, lotniskach, w parlamentach, wszędzie. Jako pierwszy papież w historii stolicy kościoła przekroczył progi meczetu i synagogi.
 • 7. Jan Paweł II - zamach
  13 maja 1981 roku o godzinie 17:19 miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Stało się to podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Zamachowcom okazał się być Mehmet Ali Agca. Papież otrzymał postrzał w brzuch oraz w rękę. Postrzelony osunął się na ramiona stojącego za nim biskupa Dziwisza.
 • 8. Jan Paweł II - choroba i śmierć
  Papież Jan Paweł II od początku lat 90 ubiegłego wieku cierpiał na chorobę Parkinsona. Jednakże mimo obecnych w prasie światowej sugestii ustąpienia z zajmowanego urzędu, które nasilały się szczególnie podczas kolejnych, przedłużających się pobytów w szpitalu, papież wypełniał swoje obowiązki do samego końca. Te długoletnie zmagania z chorobą i starością były szczerym i osobistym przykładem, którym podkreślał godność ludzkiego cierpienia. Temu wszystkiemu dał również wyraz ustanawiając 13 maja 1992 roku Światowy Dzień Chorego.

×