İnternet Reklamcılığı Nedir?

 • 1,448 views
Uploaded on

 

 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
1,448
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
27
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. T.CİSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİSANAT VE TASARIM FAKÜLTESİİLETİŞİM SANATLARI BÖLÜMÜHALKLA İLİŞKİLER VE YÖNETİMİİNTERNER REKLAMCILIĞI NEDİR? Ahunur KERESTECİ 0805040058
 • 2. İnternet Reklamcılığı Nedir ? Reklam sözcüğü, Latince clamare (çağırmak) fiilinden gelmektedir. Bu anlamıyla reklam batı dillerinde avcıları av avlarken avlarını cezp etmek, çağırmak için kullandıkları hileleri, yolları, yöntemleri, ifade etmek için kullanılmıştır. Günümüzde reklamcılık daha çok özel kuruluşların ürettikleri mal veya hizmetlere talep yaratmak veya var olan talebi arttırmak amacıyla kitle iletişim araçlarına yer veya zaman satın alarak giriştikleri tanıtma faaliyetlerinde kullandıkları bir iletişim tekniğidir. Anahtar Kelimeler : İnternette Pazarlama, İnternet Üzerinden Reklam, Web Üzerinden Reklam, İnternette Reklam, Sanal Reklam.
 • 3.  Gazete, televizyon, radyo gibi klasik mecralarla karşılaştırıldığında, hem ölçümlendirilebilir olması hem de daha düşük maliyetle daha fazla kitlelere ulaşabilmesi ile ciddi anlamda avantaj sağlamaktadır. İnternet’in son yıllarda kazandığı ivme ile dünya üzerindeki herhangi bir bilgiye en kısa sürede ulaşılabilmesini sağlayan bir kitle iletişim aracı olduğunu düşünürsek; “İnternet Reklamcılığı” hedef kitlenize ürün ve hizmetlerinizi en etkin şekilde tanıtmanızı sağlayabilecek reklamcılık türüdür. İnternet Reklamcılığı; öncelikle hedef kitleye direk ulaşarak reklamcılığın asıl amacına hizmet eden, çeşitli ölçüm yöntemleriyle reklam verene stratejik önem taşıyacak raporlar sunabilen ve geri dönüşümü belgeleyebilen, diğer mecralara oranla daha direkt çözümler sağlarken bunu çok daha düşük bütçelere çözümleyebilen, oldukça karlı bir yatırımdır.
 • 4. Neden İnternet Reklamcılığı? Tüm dünyada ve bununla paralel olarak Türkiye’de reklamcılık dünyası değişiyor, internet hem iş hayatını hem de pazarlama iletişiminin yöntemlerini değiştiriyor. Online pazarlama ve internet reklamcılığı, geleneksel reklam harcamalarını yavaş yavaş dijital mecralara kaydırıyor. Tüm bu gelişmeler dahilinde internet reklamcılığının önem kazanmasının sebebi ise, sağladığı avantajlar. Özellikle geleneksel reklam uygulamaları ile karşılaştırıldığında; İnternet Reklamcılığı, interaktif, ölçülebilir, ekonomik ve esnektir.
 • 5. İnternet Reklamcılığı Avantajları İnteraktif Ölçülebilir Ekonomik Esnek
 • 6. İnteraktif Reklamcılık- Hedef kitleye doğrudan ulaşım- İnternet kullanıcıları ile doğrudan iletişim & etkileşim- İnternet kullanıcıları ile diyalog geliştirilmesine neden olma- Satışa yönelik promosyonlarla katılımı sağlama - Hedef kitleye ait verilerin toplanma imkanı
 • 7. Ölçülebilir Reklamcılık - Performansa yönelik, sonuç odaklı reklam - Gerçek zamanlı analiz & raporlama - Reklamın kaç kişi tarafından görüldüğü - Kaç kişinin reklama ilgi gösterdiği - Kaç kişinin web sitesini ziyaret ettiği - Reklama ilgi gösteren kitlenin demografik yapısı - Reklamın dönüşüm oranları
 • 8. İnternet Reklamcılığı Performansa yönelik ve sonuç odaklı bir reklam türüdür. İnternet reklam uygulamaları sonuçları detaylı olarak analiz edilip raporlanabilmekte, reklam veren bir sonraki kampanyasını bu raporlar dahilinde yönlendirmekte ve harcadığı bütçenin karşılığında ne kazandığını görebilmektedir.
 • 9. Ekonomik - Birim kişiye ulaşma maliyeti - Birim kişiye ulaşma süresi İnternet reklamcılığının diğer mecralara göre daha ekonomik olmasının başlıca sebepleri; hedef kitleye doğrudan ulaşım, reklam uygulamalarının ölçümlenebilmesi ve bir seferde çok sayıda yayın yapılabilmesidir. Ayrıca internette reklam uygulamaları diğer mecralarla kıyaslanamayacak kadar hesaplıdır.
 • 10. Esnek Reklamcılık - Reklam yayına alış sürecinin kısa oluşu - Reklam veya içeriğinin hızlı müdahale ile değiştirilebilmesi - Reklamın yayında olduğu siteler dışında bir site talep edildiğinde kısa sürede geçiş yapılabilmesi
 • 11. İNTERNETTE REKLAM UYGULAMA ŞEKİLLERİ NELERDİR? Banner reklamları Arama Motoru reklamları E-mail reklamları Pop up reklamları İçerik sponsorlukları Cpc tıklama reklamları Cpm gösterim reklamları Gelir paylaşımına yönelik reklamlar
 • 12. BANNER REKLAM NEDİR? Banner reklam web sitelerinin içine yerleştirilen reklam panosudur. Başka bir web sitesine belirli bir ücret karşılığında sizin reklam panonuz yerleştiriliyor. Ödeyecek olduğunuz reklam ücreti o siteye olan ziyaretçi sayısı ile ilgilidir. O siteyi ziyaret eden kullanıcılar sizin yayınlamış olduğunuz reklamı izleme şansı elde etmektedirler. İlgisini çeken kullanıcıların reklama tıkladığında sizin sahip olduğunuz web sitenize giriş yapıyorlar. Yayınlayacağınız küçük bir banner bile ziyaretçi sayınızı büyük ölçüde arttıracaktır. Ayrıca maliyeti düşük bir reklam seçeneğidir. Devamlı ziyaretçi kitlesi elde edebilirsiniz.
 • 13. ARAMA MOTORU REKLAMLARI NEDİR? Çeşitli arama motorları üzerinden yayınlanan reklam çeşitleridir. Arama motorları sonuç sayfalarında görünürlük sağlamaktadır. Bu sayede web sitenize olan kullanıcı trafiğini arttıran bir reklamdır. Hedef kitleye rahatça ulaşımı sağlar. Arama motoru sonuç sayfalarının sayfa içi, üst alanda ya da sağ tarafta reklam yayınlamayı sağlamaktadır. Belirli bir ücret karşılığında yayınlayacağınız avantajlı bir reklam uygulamasıdır.
 • 14. E-MAİL REKLAMLARI NEDİR? E- mail reklam, mesajlarınızın hedef kitlenize doğrudan e-posta yoluyla gönderilmesidir. E-mail reklamın avantajı, gönderilen linklerin kimlere ulaştığını, kaç kişinin linki tıkladığını ve kaç kişinin takip ettiğini görebileceğiniz bir reklam aracıdır. Kullanıcıların kendi istekleri doğrultusunda bilgi almalarını sağlamaktadır. Ayrıca diğer reklam araçları gibi düşük maliyetli bir reklam aracıdır.
 • 15. POP UP REKLAMLARI NEDİR? Aslında pop up reklam sürekli karşımıza çıkan bir reklam aracıdır. Herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğimizde ayrı bir pencerede kendiliğinden açılan görsel bir reklamdır. Bu reklamlar müşterilerin dikkatini rahatça çekebilir. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi rahatça alabilecekleri bir reklam aracıdır.
 • 16. İÇERİK SPONSORLU REKLAMLAR NEDİR? Hedef kitlenizdeki kullanıcılara reklam mesajını doğrudan tanıtmak ve kullanıcı ile bağ kurmak amaçlı gerçekleştirilmektedir. Reklam vermek istediğinizde belirli bir süre için internetten alan adı satın almanız gerekir. Bu alan adı ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak ve hedef kitlenize ulaşmanızı sağlamaktır.
 • 17. CPC TIKLAMA REKLAMLARI NEDİR? Her ziyaretçi için reklama tıklanma başına ödenen ücrettir. Belirli tıklama miktarında ya da belirli dönemlerde tıklama başına maliyetin ortalama değeridir.
 • 18. CPM GÖSTERİM REKLAMLARI NEDİR? Bu reklamda görüntülenme başına ücret ödenir. Reklamınız ne kadar kullanıcı tarafından gösterilirse ücretlendirme o şekilde yapılır. Maliyeti düşük bir reklam aracıdır diğer araçlar gibi. Web sitenize gelen ziyaretçiler ile ilgili bir sistemdir. Web sitenizde görüntülenen reklamınız ziyaretçilerin reklamı gördüklerinde size gelir olarak yansımasıdır.
 • 19. GELİR PAYLAŞIMINA YÖNELİK REKLAMLAR NEDİR? Firmaların internet reklam şirketleriyle gelir paylaşımı yaptığı reklam anlaşmalarına denir. Kar ortaklığı şeklinde yapılmaktadır. Bir reklam şirketiyle anlaşıyorsunuz ve reklamdan elde ettiğiniz karı anlaştığınız reklam şirketiyle paylaşıyorsunuz.
 • 20. İnternet Reklamcılığı Hedefleri: Firmanın kendisini, ürünlerini ve servislerini tanıtmak. Firmanın mevcut ve potansiyel müşterileri ile iletişimini sağlamak. Firmanın servislere olan ilgi, özendirme ve satışları arttırmak.
 • 21. SONUÇ Artık yeni çağın iletişim aracı: İnternet Hedef kitlenize anında ulaşmayı düşünüyorsanız, Siz de bu alanda yer almalısınız! İnternetin sınırları kaldıran bir özelliğinin olması, dünyanın herhangi bir yerinden isletmelerin yeni müşteriler kazanması anlamına gelmektedir. İnternette pazarlamanın en önemli kısmını oluşturan internet üzerinden reklam, Türkiye’de de işletmelerin gün geçtikçe kullandıkları bir reklam aracı olmaktadır.
 • 22. KAYNAKÇA http://www.belgeler.com/blg/6r8/nternet-reklamcilii http://www.internetreklamrehberi.com/internet-reklamciligi-nedir/internet-re http://www.internetreklamrehberi.com/internet-reklamciligi-nedir/ http://internet.reklam.com.tr/yazilar/internet-reklami-nedir/4/
 • 23. TEŞEKKÜRLER