RAHA KINKIMINE
Mari Soone
TÜ VKA, KM I
Sotsioloogia &
Kultuuriantropoloogia
2014
MINI-UURIMUS
186 vastanut (73% naised, 21% mehed)
VANUSEGRUPID
10- 19a 65 35%
20- 29a 99 53%
30- 39a 9 5%
40-59a 5 3%
50+ a 8 4%
MILLISTEKS SÜNDMUSTEKS RAHA KINKIMIST
PEATE KOHASEKS?
sünnipäev 173 34%
kooli lõpetamine 152 30%
pulmad 141 27%
sõbrapäev ...
MILLAL JA MIKS MITTE RAHA KINKIDA?
Sõbrapäev & jõulud
Jõulud on pigem isemeisterdatud ja südamega tehtud kingituste kinkim...
Pulmad
Pulmade puhul oleks sobilik kinkida ainult
suuremat summat, sest 10 euro eest saaks uus
pere üheks õhtuks süüa osta...
Lastele raha kinkimine:
Katsikud- tuleb kinkida midagi lapsele või lastele
Raha kingiksin lapse sünni või varrude puhul.(U...
KAS TEILE MEELDIB SAADA KINGITUSEKS RAHA?
Jah 142 77%
Ei 42 23%
Kas tunnete end kingi saajana
tavaliselt kohustatuna vastama
kinkijale samas vääringus kingiga?
Ei, igal juhul mitte. 16 9...
MIS ON PEAMINE KINGI IDEE?
„Üks pool annab midagi endalt teisele poolele. Puudub „hind” ning vajadus
kompenseerimiseks”
(D...
*Suurbritannia majandus ~7-8% kingituseks mõeldud kaubaartiklid.
*Kula- komme Trobiandri saartel. Teokarpidest kaelakeede
...
Derrida (1992) 4 kriteeriumit „puhtale kingile”:
Puudub vastastikusus (samaaegsed, kuid erilaadsed teened)
Vastuvõtja ei t...
ÜLDINE SEISUKOHT RAHA KINKIMISEST?
Raha on kohane kinkida siis, kui sa tead, et seda on inimesel vaja mingi
eseme/asja/sün...
Mida vanemaks inimene saab, seda raskem on talle tegelikult kingitust
valida. Seega on sageli mõistlikum kinkida raha.
Kin...
Raha tuleb kinkida ainult siis, kui astutakse uude eluetappi (kooli lõpetamine, pulmad), muul ajal
tähistatakse lihtsalt p...
KASUTATUD KIRJANDUS
Google forms
Google images
Ridley, M. 1996. Vooruse lätted. Tln: AS Pakett
Moodle’ist „Exchange“ (Davi...
AITÄH KUULAMAST!
Kas on küsimusi? 
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Raha kinkimine

663 views
357 views

Published on

Mini-uurimus Raha kinkimisest.

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
663
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
6
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Raha kinkimine

 1. 1. RAHA KINKIMINE Mari Soone TÜ VKA, KM I Sotsioloogia & Kultuuriantropoloogia 2014
 2. 2. MINI-UURIMUS 186 vastanut (73% naised, 21% mehed)
 3. 3. VANUSEGRUPID 10- 19a 65 35% 20- 29a 99 53% 30- 39a 9 5% 40-59a 5 3% 50+ a 8 4%
 4. 4. MILLISTEKS SÜNDMUSTEKS RAHA KINKIMIST PEATE KOHASEKS? sünnipäev 173 34% kooli lõpetamine 152 30% pulmad 141 27% sõbrapäev 5 1% jõulud 37 7% nimepäev 7 1%
 5. 5. MILLAL JA MIKS MITTE RAHA KINKIDA? Sõbrapäev & jõulud Jõulud on pigem isemeisterdatud ja südamega tehtud kingituste kinkimise aeg. „..Sõpradele raha kinkida :D päris hea mõte..“ Jõuludeks kodust, soojaandvat, magusat Raha kinkimine inimesele selleks, et talle teada anda, et ta on hea sõber, on väga kohatu minu arvates. Sõbrapäeva ja jõulude kingitused peaks tulema südamest (30+) Sa peaksid juba teadma mis su sõbrale meeldib ja mis ei meeldi. Üllatusmoment, mis küll paki sees võib olla. Rahaga ei teki sellist rõõmu ja põnevust. Lisaks on sõpru liiga palju - raha läheks liiga palju.
 6. 6. Pulmad Pulmade puhul oleks sobilik kinkida ainult suuremat summat, sest 10 euro eest saaks uus pere üheks õhtuks süüa osta ja kõik- kui sedagi. Pulmad on ideaalis üks kord elus- natuke vaimuvaene oleks maha magada võimalus ja midagi tabavat kinkida. Enda pulmadeks ootaksin saada pigem midagi, mis tuleks kasuks ühise elu alustamisel(midagi ilusat või kasulikku tulevasse kodusse).
 7. 7. Lastele raha kinkimine: Katsikud- tuleb kinkida midagi lapsele või lastele Raha kingiksin lapse sünni või varrude puhul.(Uus ilmakodanik on alati seotud kulutustega) Lastele raha kinkida ei ole õige, nad ei oska tavaliselt selle eest peale kommi ja pudipadi midagi osta. Pigem tuleks ise selle raha eest osta midagi (erilist), mis neile hiljem alles jääb Käisin mõni aasta tagasi sõbra lapse sünnipäeval. Ta vist sai 6 või 7 aastaseks. Mulle oli väga võõras see, et nii väiksele lapsele kingiti väga suuri rahasummasid.
 8. 8. KAS TEILE MEELDIB SAADA KINGITUSEKS RAHA? Jah 142 77% Ei 42 23%
 9. 9. Kas tunnete end kingi saajana tavaliselt kohustatuna vastama kinkijale samas vääringus kingiga? Ei, igal juhul mitte. 16 9% Ei, pigem mitte. 65 35% Pigem jah. 69 37% Jah ainult juhul, kui mulle teeb kingituse minu eakaaslane. 19 10% Jah, igal juhul. 10 5% Jah, püüan vastata isegi veel suuremas vääringus kingiga. 6 3%
 10. 10. MIS ON PEAMINE KINGI IDEE? „Üks pool annab midagi endalt teisele poolele. Puudub „hind” ning vajadus kompenseerimiseks” (Derrida:1992)
 11. 11. *Suurbritannia majandus ~7-8% kingituseks mõeldud kaubaartiklid. *Kula- komme Trobiandri saartel. Teokarpidest kaelakeede vahetamine käevõrude vastu. Kaelakeesid päripäeva, käevõrusid vastupäeva asuvate saarte elanikele. Kula-rõngas *“Tõeline altruist ei tee kingitusi, sest ta mõistab, et kinkima ajendaks teda kas heateoga kaasnev edevus või vastuteene lootus. Tõeliselt altruistlik kingitusesaaja ei solva andjat vastukingiga, kuna see tähendaks võla tagastamist ning vihjaks sellele, et kingitust ei tehtud isetutel motiividel“ (Riley, lk 121) *“Kinkimine on vastastikkussuhet otsiva instinkti järgmine“ (Riley, lk 124) Altruism- omakasupüüdmatus
 12. 12. Derrida (1992) 4 kriteeriumit „puhtale kingile”: Puudub vastastikusus (samaaegsed, kuid erilaadsed teened) Vastuvõtja ei tohi tunda kinki kingina ega ka ennast kingi vastuvõtjana Ka kinkija ei tohi aru saada, et tegemist on kingiga Asi ei tohi näida “kingina”
 13. 13. ÜLDINE SEISUKOHT RAHA KINKIMISEST? Raha on kohane kinkida siis, kui sa tead, et seda on inimesel vaja mingi eseme/asja/sündmuse jaoks. (55+) (sihtotstarbeline) Raha kingitakse sellisel juhul, kui ei tunta inimest nii hästi või ei teata, mis tal vaja läheb. Kui vähegi võimalik tuleks kinkida midagi oma tehtud kätega, et inimest üllatada. Parem raha kui ebavajalikud asjad (35+) Tahaks ikka päris kinki saada, et jääks ka mingi mälestus. (20+) Noortele, kes veel õpivad ja ise raha ei teeni on see väga kasulik. Raha kinkimine on nagu ütlemine „ma ei tea sinust midagi ning ei oska sulle midagi kinkida”.
 14. 14. Mida vanemaks inimene saab, seda raskem on talle tegelikult kingitust valida. Seega on sageli mõistlikum kinkida raha. Kinkida raha ei meeldi, sest ei raatsi/kingituse summa on siis ju kohe teada. Raha tähendab võlga. Miks peaks edasi kinkima võla? Kinkides raha, peab olema VÄGA KINDEL,et see ei solva kedagi. Raha kinkimine on delikaatne samm. Kingitav summa peab olema läbimõeldud. Kui tabavat ideed ei tule, ei ole ka viisakas tühjade kätega minna! Minu jaoks ei ole rahaline väärtus oluline, oluline on, et kink on tehtud konkreetsele inimesele mõeldes ja südamega, eriti armsad on isetehtud asjad, asjad, milles peegeldub nii saaja kui kinkija isikupära. Kui mulle mõni tuttav kingib raha, siis mulle tundub nagu ma poleks piisavalt hea sõbranna, et midagi loovat välja mõelda või osta mulle midagi mis talle mind meelde tuletab.
 15. 15. Raha tuleb kinkida ainult siis, kui astutakse uude eluetappi (kooli lõpetamine, pulmad), muul ajal tähistatakse lihtsalt päeva (3) Minu arust ootab inimene rohkem üllatust, kuid raha ei ole üllatus ega huvitav. Alati on kohane-kui on vajadus toetada Raha kinkimine on ühest küljest kõige raskem ja teisest kõige lihtsam viis midagi sünnipäevalisele kinkida. Raske, sest sa ei tea palju kinkida ning kerge, sest siis ei pea ise mõtlema ega otsima kinki Oma eluga alustavatele peredele on lausa parem raha kinkida, kuna kell või kapp võivad neil juba olemas olla ning põrandahari ja paar sokke ei pruugi olla päris soliidsed kingitused. Raha kinkimine on lihtsama vastupanu teed minemine. Rahal ei ole väärtust. Raha ei jää sulle neil puhkudel kogu eluks. Kingitud asi aga küll. Raha on nagu täissünteetiline õli mis paneb kõik rattad käima. Mul on vähe raha. Kingin seda ainult siis, kui otsesõnu soovitakse.
 16. 16. KASUTATUD KIRJANDUS Google forms Google images Ridley, M. 1996. Vooruse lätted. Tln: AS Pakett Moodle’ist „Exchange“ (Davis, J. 1992. Exchange. Buckingham: Open Un. Press.)
 17. 17. AITÄH KUULAMAST! Kas on küsimusi? 

×