Rekod Pengajaran Harian Kokurikulum sukan olahraga.
RPH Sains Sukan F4
1. 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANSAINS SUKANTINGKATAN 4
Tarikh : 8 Mac2014 Hari : Sabtu
Masa : 11.50 pg – 1.00 tghri Tingkatan : 4 Jasmine
Bil. Pelajar : 17 Orang Minggu : Ke –10
Tunjang Pembelajaran : Anatomi dan Fisiologi Manusia
Tajuk Pembelajaran : Pengenalan Anatomi dan Fisiologi
FokusPembelajaran : OrganisasiStrukturManusia
Pengetahuansediaadamurid : Pelajarpernahmendengarbidangpsikologisukan di negaraini.
Objektif : Di samping proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan memperolehi :
Kognitif : Pelajardapatmenjelaskanstruktur-strukturdanfungsisistemtubuhmanusiasekurang-kurangnya 2 daripada 3 kali percubaan.
: Pelajardapatmenyatakansecaralisandefinisianatomidanfisiologisecaratepatdanbetul.
Afektif : Pelajar menunjukkan minat dan semangat kerjasama sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.
Strategi Mengajar : Penemuan berbimbing (F)
KBKK / Nilai : Pelajar dapat mengaitkan hubungan antara struktur dan fungsi sistem yang terdapat dalam tubuh manusia.
PersediaanPelajar: Bukucatatan, alattulis, bukuteks, bukurujukan
Persediaan Guru : Buku teks, buku rujukan dan model tubuh manusia.
2. 2
FASA AKTIVITI BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI CATATAN
PERMULAAN
SET INDUKSI
( 10 minit)
PERKEMBANGAN
LANGKAH 1
(15 minit)
Guru menunjukkan gambar
carta manusia dan rangka
Guru menerangkan isi
pelajaran yang akan dipelajari.
1. Guru menunjukkan salah satu contoh dengan
menggunakan carta dan juga rangka manusia.
2. Definisi anatomi dan fisiologi
Anatomi kajian tentang struktur tubuh badan dan
perkaitan antara setiap struktur tersebut.
Fisiologi merupakan kajian tentang fungsi struktur
tubuh manusia.
3. Organisasi struktur tubuh manusia
Rajah 1 : Aras Organisasi Struktural Manusia
G
xxx xxx
xxx xxx
Petunjuk :
G – Guru
X – Pelajar
G
xxx xxx
xxx xxx
Petunjuk :
G – Guru
X – Pelajar
3. 3
LANGKAH 2
(40 minit)
Pengenalan kepada sistem
tubuh.
4. Guru akan menanyakan soalan tentang sistem-
sistem tubuh dan organ utama dalam setiap
sistem tubuh.
5. Pelajar diberi kumpulan dan memilih salah satu
sistem tubuh yang terdiri daripada 11 sistem.
6. Sistem tubuh terbahagi kepada 11 iaitu :-
6.1. Sistem integumentari
6.2. Sistem rangka
6.3. Sistem otot
6.4. Sistem saraf
6.5. Sistem endokrina
6.6. Sistem kardiovaskular
6.7. Sistem limfatik
6.8. Sistem respiratori
6.9. Sistem pencernaan
6.10. Sistem urinari
6.11. Sistem reproduktif
(gambar dan penerangan rujuk pada
lampiran)
7. Setiap kumpulan akan membentangkan hasil
perbincangan mereka di hadapan kelas.
8. Sesi soal jawab antara pelajar lain dengan
pembentang
xxx xxx
G
xxx xxx
Petunjuk :
G – Guru
X – Pelajar
4. 4
PENUTUP
(REFLEKSI)
(5 minit)
Rumusan tentang pelajaran
yang telah dipelajari.
9. Pelajar membuat rumusan dan mengimbaskembali
tentang isi pelajaran.
10.Pelajar disoal secara rawak tentang sistem tubuh
manusia.
G
xxx xxx
xxx xxx
Petunjuk :
G – Guru
X – Pelajar