Windows Azure Üyelik ve Kullanım

3,044 views

Published on

Windows Azure Üyelik ve Kullanım detaylarına ilişkin Türkçe klavuz.

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
3,044
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
238
Actions
Shares
0
Downloads
39
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Windows Azure Üyelik ve Kullanım

 1. 1. Ücretsiz Deneme Hesabı Oluşturma ve Temel Özellik Kullanım Kılavuzu Bilgi girilmesi gerekli alanlar Kişisel bilgi içeren alanlar http://www.windowsazure.com/tr-tr/pricing/free-trial/ adresine gidiniz ve ücretsiz deneyin kutusuna tıklayınız. Windows Live ID ve parolanızı giriniz. 3 Aylık ücretsiz deneme ve bu deneme dahilindeki kaynakları inceleyiniz. Deneme hesabı oluşturmak için cep telefonu ve kredi kartı gerekmektedir. Sol altta Türkiye seçeneğinin olduğunu kontrol ettikten sonra sağ aşağıdaki ok’a basınız.
 2. 2. Cep telefon numaranızı başında ülke kodu ve 0koymadan örnekteki gibi yazınız. Aşağıdaki kutudaTürkiye’nin seçili olduğunu kontrol ediniz. Telefonuyazdığınız kutunun yanındaki SMS Gönder ikonunutıklayınız.SMS ulaşmazsa tekrar tıklayabilirsiniz.Cep telefonunuza gelen mesajdaki kodu ( aşağıda birörneğini görebilirsiniz) cep telefonunuzu yazdığınızkutunun altında beliren kutuya yazınız.Doğru kodu girdiğiniz zaman sağ alttaki sağ yönebakan ok aktif hale gelecektir. Bu oku tıklayınız.
 3. 3. Kredi Kartı bilgilerinizi giriniz.Abonelik anlaşması kutucuğunu tıklayarak ilerikutucuğunu tıklayınız. Abonelik işlemi yapılırken bekleyiniz.
 4. 4. İşlemleriniz başarı ile tamamlandı. Bu sayfadaki bilgileriinceleyebilirsiniz. Sağ üst köşedeki portal yazısına tıklayınız. Bu sayfadan sonra dil İngilizce olarak devam etmektedir. Yeşil kutucuğu seçerek önizlemede olan portal’i seçebilirsiniz. Hemen altında daha önceki portale ulaşılabilir. Yönetim Portalıni tanıtan tura başlamak için sağ alttaki oka tıklayınız. Üstten açılan menü ana menü olarak adlandırılmaktadır. Burada fiyatlar, destek, geliştirme, topluluk, hesap bilgileri ve portal seçenekleri yer almaktadır. Sağ alttaki sağ yöne bakan oku tıklayınız.
 5. 5. Yeni bir servis oluşturmak için ilgili menü gözükmektedir.Sol tarafta gözüken web sitesi, sanal sunucu, bulutservisi, SQL veritabanı, depolama ve ağ seçeneklerindenuygun olanlar seçilerek yeni servisler aktif halegetirilebilir. Sağ alttaki sağ yöne bakan oku tıklayınız.En aşağıda çıkan bu menüde seçilen servis ile ilgiliseçenekler yer almaktadır. Tekrar başlatma, durdurma,dosya yükleme gibi seçenekler seçilebilir. Sağ alttaki sağyöne bakan oku tıklayınız.Ekranın altında bilgi mesajları bulunmaktadır. Sağ alttakitamam ikonunu tıklayınız.Tur bitince çıkan ekranda yeni bir servis aktif halegetirmek için oku tıklayınız.
 6. 6. Yeni oluşturulacak servis buradan seçilebilir.Örnek olarak bir web sitesi oluşturabiliriz.Quick Create- Hızlı oluşturma seçeneğini seçerek websitenizin URL’sini oluşturun. Region olarak WestEurope veya North Europe seçiniz.Web sitesi oluşturuldu. Alttaki menüden web sitesinioluşturmak ile iligli seçenekleri görebilirsiniz. Uploadile dosya aktarabilir, WebMatrix kurarak hızlı veentegre bir şekilde web sitesini geliştirebilirsiniz.Browse seçerek web sitesinin şu anki halinigörebilirsiniz.
 7. 7. Web sitesinin görüntüsü bu şekildedir.Quick Create yanısıra From Gallery seçeneği ile hazırweb uygulamaları ile web siteleri oluşturulabilir. FromGallery seçiniz.Web uygulaması seçiniz. Blog, CMS ( ContentManagement System- İçerik Yönetim Sistemi), E-Commerce (e-ticaret) ve Forum siteleri oluşturulabilir.Örnek bir CMS için WordPres seçiniz.
 8. 8. URL tanımlaması için isim giriniz. Region olarak Westveya North Europe seçiniz. WordPres yüklü web sitesi oluşturuldu. Oluşturulan web sitesini seçerek aşağıdaki menüdeki browse’a tıklayınız veya doğrudan URL, web sitesi adresini yeni bir tarayıcı penceresine yazınız. Çıkan WordPress ekranına ilgili bilgileri giriniz.
 9. 9. Kurulum başarı ile tamamlandı. WordPres’e girmekiçin ilk WordPres ekranında belirlediğiniz şifrenizigiriniz.WordPres yönetim ekranında web sitesi ile ilgilitasarım işlemlerini yapınız. Internet’ten WordPresveya diğer uygulamalar ile ilgili detaylı bilgibulabilirsiniz.Örnek web sitesinin görüntüsü bu şekildedir. Windows Azure üzerinde Sanal Sunucu- Virtual Machine oluşturulabilir. Portal’e dönerek New seçiniz. Virtual Machines’i seçiniz.
 10. 10. Virtual Machines’in yanındaki try it now kutusunu tıklayınız. 3 aylık ücretsiz denemeyi seçiniz.Hemen veya bir süre sonra bu üyelik aktifhale gelecektir. Aktif hale gelmesi ile ilgiliolarak e-posta gönderilecektir. Sağ üsttekiportal kutusuna tıklayınız.
 11. 11. Portal ekranında sol taraftaki menüde aktif hale gelen Virtual Machine üzerine tıklayınız. yeni bir Virtual Machine oluşturmak için Create Virtual Machine’e tıklayınız.Quick Create seçeneğini seçiniz. Virtual Machine ismi, işletim sistemi, Virtual Machine yani Sanal Sunucuya ulaşırken kullanacağız şifreyi seçiniz. Sanal sunucun boyutu ve oluşturulacağu yeri seçiniz. Location olarak West veya North Europe seçiniz. Virtual Machine oluşturulması bir süre alacaktır. Lütfen bekleyiniz.
 12. 12. Virtual Machine oluşturma işlemi bitince aktif olarak portal ekranı üzerinde görebilirsiniz. Virtual Machine ismi üzerine tıklayınız.Virtual Machine kullanım ve kaynak detaylarını buekranda görebilirsiniz. Aşağıdaki menüdenConnect’e basın ve şifre olarak sanal sunucuyuoluştururken seçtiğiniz şifreyi giriniz. RemoteDesktop Connection - Uzak Masaüstü Bağlantısıyapılacaktır. Oluşturulan Virtual Machine üzerine bu örnekte Windows Server 2012 önizleme sürümü kurulmuştur ve Uzak Masaüstü Bağlantısı yapılmıştır. Bu şekilde sunucu yönetim ekranı üzerinde istenilen işlemler yapılabilir.
 13. 13. Uygulamalarınızı barındırabileceğiniz CloudServisleri oluşturmak için Portal’den CloudServices ve Create Cloud Service tıklayınız.Quick Create seçeneği ile URL isminibelirleyiniz. Region olarak West Europeseçiniz. Portal üzerinde oluşturulan Cloud Servisini görebilirsiniz. İsmin üzerine tıklayınız.
 14. 14. Cloud Service ile ilgili işlemler için bu sayfadaki araçları kullanınız. Portal de üst menüden Account seçiniz. Gerekirse Windows Live ID ve parolanızı giriniz. Account bilgilerine ulaşabilir yeni abonelikler ekleyebilirsiniz. Portal ekranında sağ üst kısımda Sign Out seçerek çıkış yapabilirsiniz.Bu kılavuzdaki bilgiler sadece tanıtım amacı ile verilmiştir. Daha detaylı bilgi ve kullanım için ilgili kaynaklarabaşvurunuz. Windows Azure kullandığınız için teşekkür ederiz.

×