Your SlideShare is downloading. ×
Розалинда Стојова - Е-учење
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Saving this for later?

Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime - even offline.

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Розалинда Стојова - Е-учење

674
views

Published on

Published in: Education

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
674
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. LOGO Република Македонија Министерство за информатичко општество и администрацијаРозалинда Стојова 20.12.2012
 • 2. LOGO
 • 3. А. Обуки „Цунами“ од информации ...3
 • 4. А. Обуки ... од кои после само 6 дена се памети помалку од ¼ од материјалот4
 • 5. “Секогаш сум спремен да учам, но не секогаш сакам да ме учат.”   ~Винстон Черчил5
 • 6. А. Обуки Потребно е: Дополнување на обуките, а не нивна замена! Решение: Е-учење6
 • 7. LOGO
 • 8. Б. Превземени активности 1. Стратегија за развој на е-содржини 2. Портал за е-содржини 3. Портал за е-учебници 4. Микроучење 5. LMS 6. Развој на е-содржини8
 • 9. Б.1. Стратегија за е-содржини mioa.gov.mk / Документи / Стратегии Национална стратегија за развој на е- содржини 2010 – 2015 Национален акционен план за равој на е- содржини 2010 - 20159
 • 10. Б.2. Портал за е-содржини skoool.com Intel10
 • 11. Б.2. Портал за е-содржини skoool.mk 513 објекти за учење11
 • 12. Б.2. Портал за е-содржини skoool.mk структура12
 • 13. Б.2. Портал за е-содржини skoool.mk е-содржини13
 • 14. Б.2. Портал за е-содржини skoool.mk симулации14
 • 15. Б.2. Портал за е-содржини skoool.mk белешки за учење15
 • 16. Б.3. Портал за е-учебници E-ucebnici.mk16
 • 17. Б.3. Портал за е-учебници E-ucebnici.mk17
 • 18. Б.3. Портал за е-учебници E-ucebnici.mk18
 • 19. Б.4. Микроучење Систем на Леитнер, систем на картички Мали чекори, повторливи и редовни Различни стратегии: број на повторувања (2,3, 5); забрзано учење; тест стратегија; слајд- шоу стратегија19
 • 20. Б.4. Микроучење Систем кој овозможува Микроучење Систем на хиерархија на програми, курсеви, лекции и картички`20
 • 21. Б.4. Микроучење Подесување на ... ... број на картички во низа кои сакате да ги одговарате (1, 2, 5, 10 или сите кои се достапни) ... време на ваша неактивност на компјутерот пред да се појави следна картичка, прва во низата (од 3 до 60 минути).21
 • 22. Б.4. Микроучење Со еден точен одговор (со користење на т.н радио мени или округли копчиња)22
 • 23. Б.4. Микроучење Со еден точен одговор (со користење на т.н радио мени или округли копчиња)23
 • 24. Б.4. Микроучење Со повеќе точни одговори (со користење на квадратни копчиња)24
 • 25. Б.4. Микроучење Картички за само- проверка25
 • 26. Б.4. Микроучење Картички за само- проверка26
 • 27. Б.4. Микроучење Картички за информирање27
 • 28. Б.4. Микроучење Прашањата и одговорите немаат редослед, се врши автоматско мешање на прашањата и одговорите.28
 • 29. Б.4. Микроучење Копчето долу лево, Контекст, служи за давање насоки за одговор или корисни врски за тоа каде може да се најде одговорот. Копчето Сокриј служи за да се вратите на одговарање на прашањето29
 • 30. Б.4. Микроучење По избор на одговорите, доколку е внесен, се прикажува Контекст на одговорот кој дава дополнителна „доза“ на учење. Се затвора со копчето Сокриј30
 • 31. Б.4. Микроучење Во случај на прашање со повеќе точни одговори, видливо се означени точните одговори, со зелена боја, оние од нив кои сте ги избрале, со знак , оние од нив кои не сте ги избрале, со знак , и оние кои сте ги избрале но не се точни, со знак .31
 • 32. Б.4. Микроучење Вака изгледа картичка со сите точни одговори.32
 • 33. Б.5. LMS Јавна набавка во тек Решението треба да е веб базирана апликација, чии главни функционалности се опишани преку: основни функционалности на системот; и следните модули: модул за управување со корисници; модул за курсеви; модул за извори и материјали на знаење; модул за тестови; модул за извештаи и статистика; модул за комуникација; и модул за веб конференција.33
 • 34. LOGO
 • 35. В.1. Развој на е-содржини Развој на е-содржини Специјализира ни обуки Генерички обуки Државна администрација Јавна администрација35
 • 36. В.2. Методологија Методологија за конверзија на постоечки материјали36
 • 37. LOGO Република Македонија Министерство за информатичко општество и администрација РС