Примери за промоција исподелување образовниресурси во Македонија Ирина Шумадиева Проектен координатор Метаморфозис
Што се отворени образовни ресурси?• Образовни алатки и содржини кои се достапни на интернет и се слободни за употреба• М...
Зошто отворени образовни ресурси?•  Полесен пристап до знаење•  Помалку време и пари за истражување•  Помали разлики ме...
Примери за ООР во Македонија  • Click to edit Master text styles   – Second level   – Third level     • Fourth...
Нашиот придонес
OER.mk
Видео + социјални мрежи facebook.com/oermacedonia @oermk
Видео + социјални мрежи facebook.com/oermacedonia @oermk
Ви благодарам Ирина Шумадиева Метаморфозис http://metamorphosis.org.mk irina@metamorphosis.org.mk
Ирина Шумадиева - Примери за промоција и споделување образовни ресурси во Македонија
Ирина Шумадиева - Примери за промоција и споделување образовни ресурси во Македонија
Ирина Шумадиева - Примери за промоција и споделување образовни ресурси во Македонија
Ирина Шумадиева - Примери за промоција и споделување образовни ресурси во Македонија
Ирина Шумадиева - Примери за промоција и споделување образовни ресурси во Македонија
Ирина Шумадиева - Примери за промоција и споделување образовни ресурси во Македонија
Ирина Шумадиева - Примери за промоција и споделување образовни ресурси во Македонија
Ирина Шумадиева - Примери за промоција и споделување образовни ресурси во Македонија
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Ирина Шумадиева - Примери за промоција и споделување образовни ресурси во Македонија

605 views

Published on

Презентација на Ирина Шумадиева на годинешната e-Society.mk конференција, насловена „Отворено образование за отворено општество - Да го споделиме знаењето!“

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
605
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Ирина Шумадиева - Примери за промоција и споделување образовни ресурси во Македонија

 1. 1. Примери за промоција исподелување образовниресурси во Македонија Ирина Шумадиева Проектен координатор Метаморфозис
 2. 2. Што се отворени образовни ресурси?• Образовни алатки и содржини кои се достапни на интернет и се слободни за употреба• Можат да се користат во едукативни и истражувачки цели без надомест• Наставни програми, учебници, речници, прирачници, курсеви, онлајн-видеа, софтвер...• Овозможуваат слободна дистрибуција, умножување и реупотреба врз дефинирани сопственички права
 3. 3. Зошто отворени образовни ресурси?• Полесен пристап до знаење• Помалку време и пари за истражување• Помали разлики меѓу економски нееднаквите• Размена на знаења и идеи• Богата ризница на споделени знаења• Подобар кадар• Поактивни ученици• Поквалитетно образование
 4. 4. Примери за ООР во Македонија • Click to edit Master text styles – Second level – Third level • Fourth level – Fifth level
 5. 5. Нашиот придонес
 6. 6. OER.mk
 7. 7. Видео + социјални мрежи facebook.com/oermacedonia @oermk
 8. 8. Видео + социјални мрежи facebook.com/oermacedonia @oermk
 9. 9. Ви благодарам Ирина Шумадиева Метаморфозис http://metamorphosis.org.mk irina@metamorphosis.org.mk

×