Your SlideShare is downloading. ×
Развој и перспектива на слободата на медиумите во дигиталната ера
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Развој и перспектива на слободата на медиумите во дигиталната ера

252
views

Published on

Published in: Education

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
252
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. www.metamorphosis.org.mk Развој и перспектива на слободата на медиумите во дигиталната ера Филип Стојановски Метаморпфозис, фондација за Интернет и општество
  • 2. Можности и предизвици • Како се менува новинарската професија и медиумската сфера поради новите технологии? • Ризици • Приватност и безбедност • (Илузија? за) анонимност • Технички контроли (филтрирање и блокирање) • Затворање на информациите во сопствен круг (анг. filter bubble) • Дезинформирање – препознавање релевантни извори
  • 3. Дигитални права •Законодавство и негова примена •Слободата на говор наспроти говорот на омраза на интернет •Дигитална писменост •Заштита на приватноста на комуникациите на интернет од •неконтролиран надзор. Политики за приватност •Слободна култура и авторски права •Развој на е-владеење: отворени податоци и e-учество •Е-инклузивност •Дигитални права на децата Бела книга – Приоритети и механизми за унапредување на соработката меѓу граѓанските организации и медиумит еза ефикасна заштита на човековите права (МИМ, 2013)
  • 4. Етичките принципи и професионалните стандарди на новинарството како основа за информирањето и во дигиталната сфера: •примена, •промоција (јакнење на свеста) и •ширење знаења (јавна едукација). MK: proverkanafakti.mk SQ: verifikofaktet.mk
  • 5. Одржливост •Општествено - политички контекст •Саморегулација и закон за медиуми •Авторски права •Едукација и специјализација •Квалитетни содржини •Граѓанско новинарство •Конкуренција •Интеграција •Мерење •Финансирање •Воздржаност на огласувачите •Соработка со рекламни агенции •Модели на финансирање Конференција Одржливост на новите медиуми, 11 мај 2013.
  • 6. Ви благодарам на вниманието За повеќе инфрмации Web: www.metamorphosis.org.mk Twitter: @fmeta @gvomk @vistinomer @ProverkaNaFakti @VerifikoFaktet Facebook: metamorphosis.foundation info@metamorphosis.org.mk
  • 7. Ви благодарам на вниманието За повеќе инфрмации Web: www.metamorphosis.org.mk Twitter: @fmeta @gvomk @vistinomer @ProverkaNaFakti @VerifikoFaktet Facebook: metamorphosis.foundation info@metamorphosis.org.mk

×