Your SlideShare is downloading. ×
Prezentacja o uzależnieniach
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Saving this for later?

Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime - even offline.

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Prezentacja o uzależnieniach

19,897
views

Published on


0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
19,897
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
72
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Uzależnienie – nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń. W języku potocznym termin "uzależnienie" jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków ( narkomania ), leków ( lekomania ), alkoholu ( alkoholizm ), czy papierosów . W szerszym kontekście może odnosić się do wielu innych zachowań, np. gier hazardowych, oglądania telewizji, internetu , czy seksu . ]
 • 2. Uzależnienie fizjologiczne , zwane też czasem fizycznym , to nabyta silna potrzeba stałego zażywania jakiejś substancji odczuwana jako szereg dolegliwości fizycznych (np. bóle, biegunki , uczucie zimna, wymioty, drżenia mięśni, bezsenność ). Zaprzestanie jej zażywania (odstawienie) prowadzi do wystąpienia zespołu objawów, które określa się jako zespół abstynencyjny (zespół z odstawienia). W leczeniu stosowana jest detoksykacja , czyli odtrucie.
 • 3. Uzależnienie psychiczne to nabyta silna potrzeba stałego wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji, której niespełnienie jednak nie prowadzi do poważnych fizjologicznych następstw. Jego cechy to: wzrost napędu związanego z poszukiwaniem środka uzależniającego wzrost tolerancji na działanie środka (obniżenie efektu przyjemności, który on dostarcza) kompulsywna konsumpcja środka kosztem swojego zdrowia oraz otoczenia osłabienie woli obsesja brania i natręctwa myślowe utrzymujące się i nawracające nawet po wieloletniej abstynencji samooszukiwanie się usprawiedliwiające wykonywanie danej czynności fizyczne wyniszczenie, brak zainteresowania otoczeniem niezwiązanym ze środkiem i jego zdobywaniem Zależność psychiczna to stan, w którym osoba dotknięta tą chorobą nie potrafi bez pomocy z zewnątrz przerwać zachowań kompulsywnych związanych ze zdobywaniem i konsumpcją. Nieleczona zależność psychiczna od substancji chemicznych prowadzi najczęściej do więzienia, szpitala psychiatrycznego, a w końcu i śmierci. Obecnie nie są znane skuteczne metody leczenia uzależnienia psychicznego od substancji chemicznych. Możliwe jest zatrzymanie kompulsywnych zachowań, ale nie całkowite wyleczenie.
 • 4. UZALEŻNIENIE
 • 5. Najważniejsze zasady, których trzeba przestrzegać przy rzucaniu nałogu palenia.
 • 6. 1. Świadomość szkodliwości palenia papierosów. 2. Chęć uwolnienia się od tego nałogu. 3. Motywacja - każdego motywuje co innego. Dla jednych będzie to chęć oszczędzenia pieniędzy, dla innych uwolnienie dzieci od przymusowego wdychania tytoniu i zasmradzania domu dymem. 4. Zastanowienie się czemu tak na prawdę palimy i unikanie sytuacji, które je powodują. 5. Silna wola - musimy przeciwstawić się naszej uległości wobec pokus. 6. Zmiana starych zwyczajów i złego otoczenia. 7. Pamiętaj co Cię czeka gdy rzucisz palenie. Przede wszystkim lepsze zdrowie i wygląd (skóry, zębów, włosów, świeży oddech itp) 8. Korzystać ze wspomagaczy: • nikotynowa guma do żucia • sztuczne papierosy zawierające nikotynę • plaster zawierający nikotynę • leki na receptę • zioła • leczenie alternatywne np. medytacja 9. Nigdy nie mów, że Ty nie dasz rady uwolnić się od tego nałogu. To oszukiwanie siebie samego i próba usprawiedliwienia. Miej na uwadze, że milionom ludzi na świecie udało z tym skończyć raz na zawsze, dlaczego Ty masz być gorszy? 10. Pamiętaj, iż palenie już dawno nie jest modne, a wręcz przeciwnie.
 • 7. Państwowa Inspekcja Sanitarna w całym kraju realizuje „Krajowy Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce”, który ma na celu ograniczenie palenia tytoniu oraz poprawę i umacnianie zdrowia ludzi w Polsce.
 • 8. W szkole realizujemy następujące programy antynikotynowe:
 • 9.  
 • 10.  
 • 11. Poradnia antynikotynowa ul. Piotrkowska 100 90-004 Łódź 42 630 93 93 Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 0 801 108 108 Pn-Pt. 11-19.00 Skype: jakrzucicpalenie
 • 12. W Zespole Szk ó ł Specjalnych w Brzezinach jest realizowany Szkolny Program Profilaktyki. bieżącym roku szkolnym realizujemy w szkole następujące programy profilaktyczne: Nie pal przy mnie, proszę. Znajdź właściwe rozwiązanie. Stop wulgaryzmom. Serwus, nie jestem nerwus. oraz innowację pedagogiczną „ Kształtowanie postawy tolerancji w oparciu o Prawa Człowieka ” .