• Share
 • Email
 • Embed
 • Like
 • Save
 • Private Content
Niemcy - obyczaje i wypoczynek
 

 

Statistics

Views

Total Views
8,030
Views on SlideShare
7,989
Embed Views
41

Actions

Likes
0
Downloads
13
Comments
0

4 Embeds 41

http://liceumzamoyski.pl 22
http://www.liceumzamoyski.pl 16
https://twitter.com 2
https://j.iplsc.com 1

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

  Niemcy - obyczaje i wypoczynek Niemcy - obyczaje i wypoczynek Presentation Transcript

  • NIEMIECKIE OBYCZAJE ORAZ WYPOCZYNEK…Przygotowały:Justyna ChmielewskaAnna BlicharskaKatarzyna ŚwierczyńskaKarolina Urbaś
  • JAK NIEMIECCY OBYWATELESPĘDZAJĄ SWÓJ WOLNY CZAS ? Ulubioną formą spędzania wolnego czasu przez mieszkańców tego kraju jest SPORT. Pośród najbardziej popularnych dyscyplin można wskazać: piłkę nożną, ręczną, siatkówkę, koszykówkę, tenisa i tenisa stołowego oraz sporty wodne.der Basketball der Kanusport
  • Przeciętnie każdy Niemiec ma od 3 do 4 godzin czasu wolnego dziennie, a roczny urlop wynosi do 6 tygodni. Średnio ¼ Niemców spędza urlop we własnym kraju nad Morzem Północnym, Holsztynieczy Alpach. Natomiast wśród celów podróży zagranicznych dominuje Hiszpania, Włochy, Austria, Grecja, Francja, Holandia i Szwajcaria. Wszystkie sklepy w Niemczechmuszą być zamykane o 20.00 w dni robocze, a o 16.00 w soboty, zaśprzez całą niedziele są zamknięte, zwyjątkiem piekarni, które mogą być czynne między 11.00 a 15.00. Inne wyjątki to sklepy przy stacjach benzynowych, na dworcach czy apteki.
  • Czy w Niemczech obchodzone są imieniny ? Obchodzenie imienin jest w Niemczech nieznanym zwyczajem (za wyjątkiem niektórych rejonów w Bawarii). Dlaczego?Dzień imienin to dzień świętych lub błogosławionych w kościele katolickim, przyjęty współcześnie w Polsce bardziej jako powszechny zwyczaj, niż święto związane z religią. Niemcy są krajem protestanckim, o czym często my Polacy zapominamy. W religii protestanckiej nie obwołuje się świętych i błogosławionych, nie jest więc znaneświęto imienin. Imieniny w Niemczech są świętowane w bardzo niewielu rodzinach, i z tym zwyczajem możemy jedynie spotkać się w katolickich rejonach Bawarii.
  • Święta obchodzone w Niemczech WIELKANOC W Niemczech symbolami tych świąt są jajka i kolorowe pisanki, zajączek pisankinajczęściej z czekolady, cukru, ciasta, jak również na wysyłanych do rodziny czy znajomych świątecznych kartkach z życzeniami. życzeniami Bardzo charakterystyczne w Niemczech  są świąteczne dekoracje:   wielkanocne  drzewka lub inaczej " bukiety wielkanocne" czyli gałązki o wielkanocne zielonych listkach udekorowane wiszącymi kolorowymi pisankami lub wydmuszkami. W przebiegu świąt już Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy, podczas którego odbywają się w kościołach nabożeństwa, a po nich spotkania z księdzem podczas których wspólnie spożywany jest symboliczny posiłek składający się w wody, chleba i wina. W tym dniu jednak nie ma tradycji zachowywania postu ścisłego. Nieznany jest również zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, święcony jest natomiast ogień ze świecy paschalnej, zabieranej później do domów i zapalanej podczas spożywania posiłków. Główną tradycją Niedzieli Wielkanocnej jest zabawa zwanapotocznie szukaniem "zajączka", podczas której dzieci poszukują ukrytych w ogrodzie lub mieszkaniu, małych prezentów. Często umieszczane są one w specjalnie uplecionych gniazdach. Nieznany Niemcom jest śmigus-dyngus w Lany Poniedziałek. 
  • W Niemczech religia katolicka jest przeważającym wyznaniem tylko w ŚWIĘTO ZMARŁYCH kilku Landach i tylko w tych landach jest to dzień świąteczny. W tym dniu nie działają na tych obszarach banki, sklepy, instytucje państwowe, nie wolno urządzać hucznych imprez, w radiu i telewizji słychać raczej stonowaną muzykę. Nie ma tak bardzo rozpowszechnionego zwyczaju specjalnego dekorowania grobów w ten dzień. Zapala się znicze i przynosi kwiaty, ale nie w takich ilościach jak w Polsce. DZIEŃ ZJEDNOCZENIA NIEMIEC Obchodzony 3 października. Święto Niemieckiej Jedności jest bodajnajważniejszym świętem państwowym w Niemczech. Jako jedyne obchodzone jest tego właśnie dnia w całym kraju.Niemcy traktują jednak ten dzień jako okazję do wyjazdu na dłuższy weekend, budynki nie są przyozdobione narodowymi flagami. Jedynie co roku w innej stolicy innego landu Niemieckiej Republiki odbywa się obywatelska uroczystość, połączona z prezentacją danego landu i jego rządu.
  • DZIEŃ ŚW. MARCINAW dniu św. Marcina jak również w okolicach tej daty ciągną wieczorami przezmiasta pochody dzieci z lampionami. Dzieci robią swoje światełka same lub z pomocą rodziców, trzymają je zwykle na dłuższych kijkach, niektóre z nich w kształcie duchów, serduszek, słoneczek. Pochód zaczyna mężczyznaprzebrany za legionistę, czyli św. Marcina, który jedzie na siwym koniu. Wokół niego idą chłopcy z pochodniami, potem orkiestra dęta, a na końcu dzieci zlampionami. Zwykle przy śpiewie i muzyce. Kiedy już przejdą określoną trasę są organizowane specjalne zabawy dla dzieci a do jedzenia są specjalnie na tę okazję wypiekane precle marcińskie i tzw. Stutenmann, czyli bułeczki z ciasta drożdżowego o kształcie ludzika z fajką.
  • BOŻE NARODZENIEBoże Narodzenie u naszych sąsiadów to jedno z najważniejszych i najbardziejrodzinnych Świąt w roku. Przygotowania do nich zaczynają się cztery tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę adwentu. W większości domów znajdują się tzw. adwentowe wianki zrobione z gałązek jodły lub świerku przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. W każdą niedzielę zapala się jedną świecę, aż do świąt. Kolejnym zwyczajem mało znanym w Polsce jest umieszczanie w oknach światełek, kolorowych gwiazdek i różnych figurek z papieru. Od pierwszego dnia adwentu w każdym domu znajduje się tzw. kalendarz adwentowy w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami, największą radość mają z tego dzieci, każdego dnia adwentumogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki. Nieodłącznym element wystroju mieszkań tak samo jak w Polsce i wielu innych krajach jest choinka. Może niewiele osób wie, ale to właśnie z Niemiec wywodzi sie zwyczaj strojenia choinki. W większości niemieckich domów znajdziemy także drewniany żłobek- malutki model stajenki w jakiejurodził sie Chrystus. Inną wspaniałą tradycją niemieckich świąt jest pieczenie imbirowych ciasteczek (tzw. Plätzchen), mających kształt ludzików oraz domków.
  • W wielu miastach niemieckich odbywają się w czasie adwentu kiermasze bożonarodzeniowe. Tzw. Weihnachtsmärkte posiadają specyficzną atmosferę. Na kiermaszu tym można kupić ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, słodycze, przyprawy wszystko co jest ładne i kojarzy sie ze świętami, posłuchać kolęd, a także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi (tzw. Glühwein), zjeść potrawy i ciasta bożonarodzeniowe np.: Lebkuchen, Pfefferkuchen ( pierniczki).Prawdziwe święta zaczynają się w Niemczech 25 grudnia, a nie jak w Polsce w Wigilię. Dla gospodyń niemieckich 24 grudnia jest dniem jeszcze wypełnionym ostatnimi przygotowaniami do Świąt. Dlatego w Wigilię nie ma czasu na bardziej wyszukane potrawy. W niemieckichkościołach nie ma tradycyjnej pasterki, na nabożeństwo chodzi się po południu. Po przyjściu z kościoła zaczyna się wieczerza. Dzieci otrzymują pełen talerz słodyczy i owoców. Życzenia składa sie bez dzielenia się opłatkiem. Nie ma miejsca tez przy stole dla niespodziewanego gościa, za to przy kolacji każdy pod talerzemznajduje jakiś pieniążek co zapewnić ma rodzinie dostatek przez cały rok.
  • Pulsujące metropolie, architektoniczne atrakcje,historyczne zabytki, ruchliwe pasaże handlowe, romantyczne domy z muru pruskiego, barwne nocne życie: miasta w Niemczech są wszechstronne.Kto by pomyślał? W Niemczech jest ponad 10 000miast pomiędzy Morzem Północnym a Alpami. Akażde z nich ma własny, niepowtarzalny charakter.W tętniących życiem miastach goście biorą udziałw wydarzeniach kulturalnych, imprezachmuzycznych, odkrywają najcenniejsze skarbyw muzeach.
  • BERLIN Jako światowe miasto w środku kontynentu, kreatywne i pulsujące jak nigdy dotąd i jak magnes przyciągające miliony gości, jako metropolia otwartego, międzynarodowego i przyjaznego dla gości kraju Berlin reprezentuje dzisiaj Niemcy. Radosny, swobodny, niekiedy trochę zuchwały, tolerancyjny i rozluźniony. „Cały Berlin jest obłokiem“ jest starym powiedzeniem określającym to miasto Atrakcje turystyczne w Berlinie:• Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)• Pomnik Pomordowanych Żydów Europy(Denkmal für die ermordeten Juden Europas)• Muzeum Muru Berlińskiego przy Checkpoint Charlie • berlińska wieża telewizyjna (Berliner Fersehturm)
  • FRANKFURTWe Frankfurcie wiele rzeczy jesttrochę większych, niż w innychmiastach Niemiec: port lotniczy, dzielnica bankowa, terenytargowe i, co może nieco dziwi, pas zieleni okalający centrum miasta. Wielka jest też duma frankfurtczyków z ich miasta. Atrakcje turystyczne: • Dom Goethego (Goethehaus) • Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museum für Moderne Kunst) • Instytut Sztuki Städel (Städelsches Kunstinstitut) i Galeria Miejska (Städtische Galerie)
  • Beethoven, Bitelsi, Bayreuth:muzycy i ich muzyka w Niemczech Niemcy słyną z muzyki klasycznej. Ale również współcześni artyści tutaj rozpoczynali swoje kariery, jak choćby genialny skrzypek David Garrett czy The Beatles.
  • Dobry nastrój i gościnność w Niemczech Niemiecki dobry nastrój jest przysłowiowy, ale trudny dozdefiniowania. Z całą pewnością oznacza dobre jedzenie, coś do picia, miłych ludzi i dużo czasu.W Niemczech świętuje się często i chętnie. Ta tradycja znajduje nawet wyraz w języku: po zakończeniu dnia pracy następuje "wieczorneświętowanie". Szczególnie miło świętuje się w tradycyjnych gospodach. Tutaj goście wciąż zasiadają razem na długich ławach i natychmiast wdają się w dyskusje. Do tego parę regionalnych potraw, kropelka czegoś dobrego i trochę muzyki.
  • Tradycyjne i niezwykle żywiołowe: ludowe festyny w NiemczechWiele z niemieckich festynówludowych jest wydarzeniami najwyższej rangi – od legendarnego święta piwa Oktoberfest w Monachium, największego ludowego festynu na świecie, przez najważniejsze światowe święto strzeleckie w Hanowerze po „jarmark kiełbasiany” w Dürkheim (Dürkheimer Wurstmarkt), znany na arenie międzynarodowej jako największy festyn wina.
  • Niemcy zapewniają dobre samopoczucie i zdrowie Niemcy oferują bardzo wiele możliwości zrobienia czegoś dla zdrowia. Oferty aktywnego wypoczynku zapobiegają chorobom, uzdrowiska i kurorty pomagają, wykorzystując tradycyjne miejscowe środki lecznicze i nowoczesne metody terapeutyczne. W poważnych przypadkach niemieckie kliniki z lekarzami o międzynarodowej renomie służą pomocą. Do tego zawsze otrzymasz gratis czyste powietrze i autentyczny krajobraz!
  • Wędrówki w Niemczech Pasjonaci biegania, poszukiwacze skarbów,amatorzy zdrowego trybu życiai niepoprawni romantycy mogą w Niemczech przemierzać pieszo najrozmaitsze tereny przyrodnicze. Przy tym sieć doskonale oznakowanych ścieżek o łącznej długościokoło 200 000 kilometrów dba o to, by zachować orientację zawsze, nawet bez używania sprzętu GPS. Wyjątkowykontakt z przyrodą gwarantują wycieczki po parkach narodowych. A nawet w niemieckich miastach i ich okolicach można udać się na zielony rekonesans.
  • Pałace, parki i ogrody Poznaj bajkowe Niemcy: pałace, parki i ogrody zapraszają do romantycznych wycieczek, cudownych odkryć i spędzania magicznych chwil. Świat cudów czeka na Ciebie. Zaczynając od bawarskich zamków jak ze snu –Neuschwanstein i Herrenchiemsee czy zamku Burghausen, Ogrodu Angielskiegow Monachium czy Parku Księcia Pücklera w Mużakowie: przez wszystkie epoki i style, we wszystkich krajach związkowych i regionach jest coś wyjątkowego do odkrycia.
  • Kościoły i klasztory: kamień, który stał się świadkiem czasów Dzisiaj nadal znajdujemy wszędzie niezliczone, imponujące i wybudowane zniezwykłym kunsztem kościoły i klasztory w najrozmaitszych stylach. Od architektonicznych klejnotów, takich jak wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO katedra w Kolonii, po kościół pielgrzymkowy Wieskirche, od klasztoruAndechs, Ettal czy Weltenburg po klasztory w Pustaci Luneburskiej.
  • DZIĘKUJEMY :-)