  Życie i praca Marii Curie -  Skłodowska
 Maria – Curie Skłodowska jestnajwybitniejszą polską uczoną, jest fizykiemi chemikiem. Poprzez swoją pracę zasługuje  ...
Życie Marii Curie - Skłodowskiej  Maria Salomea Skłodowska-Curie – fizyczka  i chemiczka polskiego pochodzenia.  Wię...
Praca Marii Curie - Skłodowskiej   Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do     jej dokonań należą: oprac...
Muzeum poświęcone Marii Curie -        Skłodowskiej  W Warszawie przy ul. Freta 16  znajduje się muzeum Marii C...
 Maria Curie – Skłodowska była odpowiedzialna, wytrwała, mądrai pracowita, dlatego została wybitną        uczoną.
  Wykonała: Malinowska Wiesława      20.03.2011r.
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Curie skłodowska maria

696
-1

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
696
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Curie skłodowska maria

 1. 1.  Życie i praca Marii Curie - Skłodowska
 2. 2.  Maria – Curie Skłodowska jestnajwybitniejszą polską uczoną, jest fizykiemi chemikiem. Poprzez swoją pracę zasługuje na wyróżnienie. W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił oddać hołd jednej z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwojunauki. Rok 2011 ogłosił rokiem Marii Curie - Skłodowskiej.
 3. 3. Życie Marii Curie - Skłodowskiej Maria Salomea Skłodowska-Curie – fizyczka i chemiczka polskiego pochodzenia. Większość życia spędziła we Francji, Maria Curie – Skłodowska urodziła się w rodzinie nauczycielskiej. Ojciec był nauczycielem matematyki i fizyki, matka była dyrektorką prestiżowej warszawskiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów. Chorowała na gruźlicę i zmarła, gdy Maria Skłodowska- Curie miała 11 lat. Wyjechała do Francji. Tam studiowała, pracowała i razem z mężem Piotrem Curie odkryła rad i polon. Żyła w latach1867 - 1934.
 4. 4. Praca Marii Curie - Skłodowskiej Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu.
 5. 5. Muzeum poświęcone Marii Curie - Skłodowskiej W Warszawie przy ul. Freta 16 znajduje się muzeum Marii Curie – Skłodowskiej. Jest to jednocześnie miejsce urodzenia uczonej.Tam znajdują się eksponaty: rzeczy osobiste Marii Curie – Skłodowskiej, minerały gromadzone przez ojca uczonej oraz repliki aparatury chemicznej.
 6. 6.  Maria Curie – Skłodowska była odpowiedzialna, wytrwała, mądrai pracowita, dlatego została wybitną uczoną.
 7. 7.  Wykonała: Malinowska Wiesława 20.03.2011r.
 1. A particular slide catching your eye?

  Clipping is a handy way to collect important slides you want to go back to later.

×