ШЛЮБНИЙ ВІК.
ПОРЯДОК УКЛАДЕННЯ
ШЛЮБУ.
Виконала
Горобець Оксана
Шлюб (від слов'янського «слюб» —
з'єднання за любов'ю) — історично
зумовлена, санкціонована й
регульована суспільством фор...
• Шлюбом є сімейний союз жінки та
чоловіка, зареєстрований у органі
державної реєстрації актів цивільного
стану.
• Прожива...
• Раніше для Росії були типові ранні шлюби. Історики відзначали, що в XVI–XVII століттях "російські
одружувалися дуже рано...
Згідно статті 22 Сімейного
кодексу України Шлюбний
вік для чоловіків та жінок
встановлюється у
вісімнадцять років.
Особи, ...
1. Право на шлюб мають
особи, які досягли шлюбного
віку.
2. За заявою особи, яка
досягла шістнадцяти років,
за рішенням су...
 Найважливіші питання шлюбних і сімейних відносин регулюються законом —
Сімейним кодексом, який визначає поняття шлюбу як...
ЗВЕРНЕННЯ ДО ДЕРЖАВНОГО ОРГАНУ РАЦСУ ЖІНКИ ТА ЧОЛОВІКА,
ЩО БАЖАЮТЬ УКЛАСТИ ШЛЮБ.
Новий СК передбачає можливість подання ві...
• Орган державної реєстрації актів цивільного стану
зобов'язаний ознайомити наречених з їхніми правами та
обов'язками як м...
ЧАС РЕЄСТРАЦІЇ ШЛЮБУ
Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня
подання особами заяви про реєстрацію шлюбу.
За н...
МІСЦЕ РЕЄСТРАЦІЇ ШЛЮБУ
• Шлюб реєструється у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану.
• За заявою на...
ПРАВО НА ВИБІР ПРІЗВИЩА ПРИ РЕЄСТРАЦІЇ ШЛЮБУ
Наречені мають
право обрати
прізвище одного з
них як спільне
прізвище
подружж...
ЗОБОВ'ЯЗАННЯ НАРЕЧЕНИХ У РАЗІ ВІДМОВИ ВІД ВСТУПУ
В ШЛЮБ
Особа, яка відмовилася від
шлюбу, зобов'язана
відшкодувати другій ...
ПРАВОВІ НАСЛІДКИ ШЛЮБУ
1. Шлюб є підставою
для виникнення прав
та обов'язків
подружжя.
2. Шлюб не може бути
підставою для ...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Шлюбний вік. Порядок реєстрації шлюбу.

174 views
152 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
174
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
74
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Шлюбний вік. Порядок реєстрації шлюбу.

 1. 1. ШЛЮБНИЙ ВІК. ПОРЯДОК УКЛАДЕННЯ ШЛЮБУ. Виконала Горобець Оксана
 2. 2. Шлюб (від слов'янського «слюб» — з'єднання за любов'ю) — історично зумовлена, санкціонована й регульована суспільством форма взаємин між чоловіком та жінкою, яка визначає їхні права та обов'язки одного щодо іншого й щодо дітей.
 3. 3. • Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. • Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя. • Релігійний обряд шлюбу не є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов'язків подружжя, крім випадків, коли релігійний обряд шлюбу відбувся до створення або відновлення органів державної реєстрації актів цивільного стану.
 4. 4. • Раніше для Росії були типові ранні шлюби. Історики відзначали, що в XVI–XVII століттях "російські одружувалися дуже рано. Бувало, що наречений мав від 12 до 13 років … Рідко траплялося, щоб російська довго залишався неодруженим… ". • Поступово вік вступу в шлюб підвищувався. Петро I указом 1714 заборонив дворянам одружитися, не досягнувши 20 , і виходити заміж, не досягнувши 17 років, а за указом Катерини II (1775 р.) для всіх станів заборонялося вінчати чоловіків молодше 15, жінок молодше 13 років; в разі порушення указу шлюб розривався, а священик позбавлявся сану • . Пізніше нижня межа шлюбного віку ще більш підвищилася . Відповідно до імператорським указом 1830 мінімальний вік для вступу в шлюб піднявся до 16 років для нареченої і 18 років для нареченого. Однак селяни і нижні верстви міського населення нерідко зверталися до духовних властей за дозволом видати заміж дочку в більш ранньому віці. Як головний мотив висувалася необхідність мати в будинку робітницю або господиню . • Ще й до початку XX століття шлюблення в Російській імперії залишалося досить раннім. Більше половини всіх наречених і близько третини женихів в Європейській Росії були не старші 20 років
 5. 5. Згідно статті 22 Сімейного кодексу України Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.
 6. 6. 1. Право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. 2. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. ПРАВО НА ШЛЮБ
 7. 7.  Найважливіші питання шлюбних і сімейних відносин регулюються законом — Сімейним кодексом, який визначає поняття шлюбу як сімейного союзу жінки та чоловіка, зареєстрованого у державному органі реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). В Україні не вважається укладеним шлюб, який не зареєстрований в РАЦС, зокрема, з точки зору законодавства не є одруженими особи, які уклали шлюб в церковних установах — до його реєстрації в РАЦС. Умовами дійсності шлюбу є: Шлюб може бути укладений лише між чоловіком та жінкою. Досягнення обома особами шлюбного віку. Дієздатність обох осіб. Добровільність чоловіка і жінки на укладання шлюбу. . Одна особа може перебувати лише в одному шлюбі одночасно, для укладання нового шлюбу необхідно припинити будь-який раніше укладений шлюб. У шлюбі між собою не можуть перебувати особи, які є родичами прямої лінії споріднення.
 8. 8. ЗВЕРНЕННЯ ДО ДЕРЖАВНОГО ОРГАНУ РАЦСУ ЖІНКИ ТА ЧОЛОВІКА, ЩО БАЖАЮТЬ УКЛАСТИ ШЛЮБ. Новий СК передбачає можливість подання відповідної заяви як особисто, так і через представників. Заява у разі подання її представниками осіб, що бажають зареєструвати шлюб, засвідчується нотаріально, а також до органів РАЦСу подається нотаріально посвідчена довіреність, що засвідчує право представників на подання такої заяви. Причиною подання заяви через представників може бути: неможливість жінки і(або) чоловіка подати заяву особисто через поважні причини. Сімейний кодекс не дає переліку таких причин, але можна припустити, що ними можуть бути хвороба або відрядження. Заява про реєстрацію шлюбу є чинною протягом 3 місяців від дати її подання.
 9. 9. • Орган державної реєстрації актів цивільного стану зобов'язаний ознайомити наречених з їхніми правами та обов'язками як майбутніх подружжя і батьків та попередити про відповідальність за приховання перешкод до реєстрації шлюбу. Ознайомлення наречених з їхніми правами та обов'язками • Наречені зобов'язані повідомити один одного про стан свого здоров'я. • Держава забезпечує створення умов для медичного обстеження наречених. Взаємна обізнаність наречених про стан здоров'я • Результати медичного обстеження є таємницею і повідомляються лише нареченим. • Приховування відомостей про стан здоров'я одним з наречених, наслідком чого може стати (стало) порушення фізичного або психічного здоров'я іншого нареченого чи їхніх нащадків, може бути підставою для визнання шлюбу недійсним. Порядок здійснення медичного обстеження наречених встановлює Кабінет Міністрів України.
 10. 10. ЧАС РЕЄСТРАЦІЇ ШЛЮБУ Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу. За наявності поважних причин керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку. У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.
 11. 11. МІСЦЕ РЕЄСТРАЦІЇ ШЛЮБУ • Шлюб реєструється у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану. • За заявою наречених реєстрація шлюбу проводиться в урочистій обстановці. • За заявою наречених реєстрація шлюбу може відбутися за місцем їхнього проживання, за місцем надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважних причин прибути до органу державної реєстрації актів цивільного стану. • Присутність нареченої та нареченого в момент реєстрації їхнього шлюбу є обов'язковою. • Реєстрація шлюбу через представника не допускається.
 12. 12. ПРАВО НА ВИБІР ПРІЗВИЩА ПРИ РЕЄСТРАЦІЇ ШЛЮБУ Наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватися дошлюбними прізвищами. Наречена, наречений мають право приєднати до свого прізвища прізвище нареченого, нареченої. Якщо вони обоє бажають мати подвійне прізвище, за їхньою згодою визначається з якого прізвища воно буде починатися. Складення більше двох прізвищ не допускається, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречена і (або) наречений. Якщо на момент реєстрації шлюбу прізвище нареченої, нареченого вже є подвійним, вона, він має право замінити одну із частин свого прізвища на прізвище другого.
 13. 13. ЗОБОВ'ЯЗАННЯ НАРЕЧЕНИХ У РАЗІ ВІДМОВИ ВІД ВСТУПУ В ШЛЮБ Особа, яка відмовилася від шлюбу, зобов'язана відшкодувати другій стороні затрати, що були нею понесені у зв'язку з приготуванням до реєстрації шлюбу та весілля. Такі затрати не підлягають відшкодуванню, якщо відмова від шлюбу була викликана протиправною, аморальною поведінкою нареченої, нареченого, прихованням нею, ним обставин, що мають для того, хто відмовився від шлюбу, істотне значення (тяжка хвороба, наявність дитини, судимість тощо). У разі відмови від шлюбу особи, яка одержала подарунок у зв'язку з майбутнім шлюбом, договір дарування за вимогою дарувальника може бути розірваний судом. У разі розірвання договору особа зобов'язана повернути річ, яка була їй подарована, а якщо вона не збереглася - відшкодувати її вартість.
 14. 14. ПРАВОВІ НАСЛІДКИ ШЛЮБУ 1. Шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя. 2. Шлюб не може бути підставою для надання особі пільг чи переваг, а також для обмеження її прав та свобод, які встановлені Конституціє ю і законами України.

×