Референдум: поняття та види

420 views
405 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
420
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
314
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Референдум: поняття та види

  1. 1. Виконали: Студентки ІІІкурсу, 4 групи, КЕФ Бугайчук Катерина Комарович Анастасія Труш Аліна
  2. 2. Слово "референдум" походить з латинської мови і дослівно означає "те, що має бути повідомлено". Прийнято вважати, що перший в історії людства референдум був проведений у Швейцарії ще у 1439 р. Там же за статистикою референдум проводиться найчастіше: з 1793 до 1994 рр. - 414 разів. Нині інститут референдуму законодавчо закріплений в конституціях та інших нормативно-правових актах багатьох країн: Швейцарії, Франції, ФРН, США, Данії, Італії, Іспанії, Швеції, Норвегії т ін.
  3. 3. Референдум – це конституційно-правовий інститут, система правових норм, що встановлюється державою та регламентує процедуру прийняття громадянами України шляхом голосування важливих рішень загальнодержавного і місцевого значення. Референдум (як і інші форми демократії) є правом реальної суверенної, верховної волі народу. На референдумах приймаються рішення з будь-яких питань державного або самоврядного характеру, за винятком тих, які згідно із законом не можуть бути винесені на референдум.
  4. 4. Предметом всеукраїнського референдуму можуть бути будь-які питання за винятком тих, вирішення яких референдумом не допускається Конституцією та законами України, зокрема схвалення нової редакції Конституції України, внесення змін донеї, скасування, втрата чинності чи визнання нечинним закону про внесення змін до Конституції України; чи скасування закону України або внесення змін дочинного закону України; з будь-якого питання за винятком тих, щодо яких референдум не допускається згідно з Конституцією України.
  5. 5. Ст. 73 Конституції України – виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території. Ст. 74 Конституції України – на Всеукраїнський референдум не можуть виноситись питання щодо законопроектів з питань податків, бюджету та амністії Законом також встановлено:  що за народною ініціативою не може бути винесене (ініційоване) питання про зміну території України;  тексти нової редакції Конституції України та законопроектів, що виносяться на референдум, не повинні скасовувати чи обмежувати зміст та обсяг існуючих прав і свобод людини і громадянина або бути спрямованими на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України;  Всеукраїнський референдум не може призначатися (проголошуватися) чи проводитися в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
  6. 6. За народною ініціативою всеукраїнський референдум призначається Президентом України, якщо цього вимагають не менше ніж 3 мільйони громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менше як у двох третинах областей і не менше як по 100 тисяч підписів у кожній з них. Новий Всеукраїнський референдум з того самого питання може бути проведено не раніше ніж через рік з дня оголошення результатів проведеного референдуму (окрім внесення змін до розділів I, III і XIII Конституції України, реалізація такої ініціативи з одного й того самого питання можлива Верховною Радою України наступного скликання).
  7. 7.      загальне та рівне право голосу, пряме та вільне волевиявлення, таємність, особисте голосування, однократність голосування.
  8. 8. Дякуємо за увагу! Ваші запитання?

×