@Magazin Už VíM Jak N° 01

250 views
229 views

Published on

1. číslo pravidelného @magazínu projektu Už vím jak, který pomáhá mladým lidem z dětských domovů pevně chytit život do svých rukou.

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
250
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

@Magazin Už VíM Jak N° 01

  1. 1. n°01/2010 Vzdělávací projekt Už vím jak pro mládež z dětských domovů Na přelomu října a listopadu loňského roku jsme úspěšně odstartovali vzdělávací projekt „Už vím jak“. Skupina mladých lidí z 12 dětských domovů z Pardubického, Ústeckého a Libereckého kraje přijela na zážitkový pobyt do rekreačního střediska ve Zbraslavicích u Kutné Hory. Do projektu je zapojeno 58 mladých lidí, kteří jsou rozděleni na dvě skupiny, aby ve čtyřech prodloužených víkendech absolvovali netradiční vzdělávací program. První skupinu tvoří mladí lidé a vychovatelé z dětských domovů Frýdlant, Holice, Chomutov, Krásná Lípa a Ústí n. L. Střekov, druhou Česká Kamenice, Dubá Deštná, Krompach, Litoměřice, Ústí n. L. Severní Terasa a Vysoká Pec . Cílem našeho prvního setkání ve Zbraslavicích bylo projekt všem účastníků představit, seznámit se a vzájemně se motivovat pro další společnou práci. Záměrem jednotlivých aktivit bylo podpořit a rozvinout přirozený talent každého účastníka. Zařazené techniky rozvíjely jiný druh dovednosti: komunikaci, kooperaci, týmovou spolupráci, seberealizaci ve skupině, zvládání rolí, motivaci k výkonu, kreativitu, zvládání zátěžových situací a stresu. Počasí nám na konci podzimu ještě docela přálo, a tak jsme si venku na Mnohonožkách a SMSkách užili spoustu legrace a vydali spoustu energie. Proto byly do programu také zařazeny techniky na zklidnění, aktivní relaxaci, uvolnění, sebereflexi. Nechyběla samozřejmě zábava, legrace a odreagování. Večerním divadlem nebo tanečním vystoupením jsme společně krásně uzavřeli každý z prožitých dnů. Ve spolupráci s lektory se ve Zbraslavicích podařilo přirozeným způsobem motivovat účastníky k dalším vzdělávacím blokům. Skupina se stmelila, obavy z nového prostředí opadly a vytvořila se tak příjemná výchozí atmo- sféra k další práci. Všichni zúčastnění prokázali vysoké nasazení, ochotu pracovat, kreativitu, zájem a zároveň si uvědomili význam celého projektu.
  2. 2. Pro každého mladého člověka není snadné opustit relativně pevné zázemí domova a začít žít ve společnosti, ve které se musí spolehnout jen sám na sebe. Pro ty, kteří nevyrůstají ve fungující a harmonické rodině, je tento okamžik skutečně nelehký. Je proto velice důležité je na něj dobře připravit a pokusit se tak snížit riziko možného neúspěchu. Projekt „Už vím jak“ učí tuto mládež oriento- vat se v důležitých oblastech, jako jsou výběr budoucího zaměstnání, hospodaření s penězi, bydlení, komunikace, mezilidské i partnerské vztahy. Ohlasy účastníků ze Zbraslavic „Ve Zbraslavicích se mi líbila hlavně skvělá spolu- práce. Bylo tu plno srandy, nechyběly hry, bylo to super. Odnáším si plno nových her, které rád někdy vyzkouším. Už se moc těším na další setkání, až se sejdeme všichni pohromadě.“ „Byl to moc pěkný seznamovací víkend, určitě bych vše nechal tak, jak to bylo. Až na to počasí, ale bavili jsme se všichni tak nádherně, že jsme počasí přehlíželi. Poznal jsem fajn kamarády. Budu na tyto pěkné dny vzpomínat.“ Druhé setkání – listopad 2009 a leden 2010 Tématem pro druhé společné setkání tentokrát v Praze 9, v prostorách SOU Pramen, byly především mezilidské a partnerské vztahy. Téma je to velmi citlivé a důležité. Program byl zaměřen zejména na komunikaci, vzájemnou toleranci, sebepoznání a životní plány do budoucna. Velmi přínosná a pro účastníky velmi atraktivní byla diskuze se sexuoložkou Ivetou Jonášovou. Na společných setkáních hodně diskutujeme a zajímají nás názory účastníků… Na co jsme se ptali? Jak se pozná, že to jeden s druhým myslí vážně? Lásku: Vztah dvou lidí, kteří se mají rádi, a důvěřují si. Záleží jim jednomu na druhém. Tolerují se, jsou k sobě Láska se nevyskytuje u každého a pokaždé. Probíhá upřímní. Oba dva si vzájemně naslouchají. Plánují při očním kontaktu. Láska nese kladné, ale i záporné spolu svoji budoucnost. Nepomlouvají jeden druhého! stránky. Láska může být v každém věku. Nepřetvařují se. Dávají svoje city najevo. Důvěřují si Sex: Slouží ve vztahu ke vzájemnému uspokojování. navzájem. Nepodvádí jeden druhého. Jsou k sobě Lidé někdy i experimentují a vymýšlejí nové věci a nové ohleduplní. polohy. Krásu: Ve vztahu dvou lidí je důležitý vzhled, tak aby Jaký musí být vztah dvou lidí, abych mohl říci, že je zaujal toho druhého. kvalitní a plnohodnotný? Zábavu: Ve vztahu dvou lidí musí být i zábava. Aby vztah dvou lidí byl kvalitní a plnohodnotný, musí se Důvěru: Ve vztahu očekávají pravidla, které si předem umět navzájem tolerovat a doplňovat a musí mít v sobě stanoví. oporu. Budoucnost: Když se mají rádi, přemýšlejí o dětech atd. Ze společné diskuze mimo jiné vyplynulo, co ve vztahu Chtějí mít svoji rodinu. dvou lidí hledá dnešní mladý člověk … Pochopení: Každý člověk je jiný, každý má jiné zvyky a tak se snaží pochopit se navzájem. Porozumění věcí, který ten druhý dělá.
  3. 3. Co nás v projektu společného čeká Další společné setkání tentokrát na téma Práce proběhne v únoru a březnu, ze kterého vám přineseme další reportáž. Účastníci si vyzkouší pracovní pohovor nanečisto, naučí se kde práci hledat a co je k tomu všechno potřeba. Jak je důležité pozorně číst pracovní smlouvu a že bez práce nejsou koláče. Závěrem Dovolte mi několik slov na závěr. Chtěla bych poděkovat všem zúčastněným, jak lektorům, kteří projevili profesionalitu, nápaditost a pro děti vytvořili skvělou pracovní atmosféru, pro účastníky výjimečnou, tak vychovatelům z dětských domovů, bez jejichž podpory a starostlivosti by se nepodařilo celý program sladit a zrealizovat. Uvědomila jsem si význam a náročnost projektu a potěšilo mě, že program mládež evidentně zaujal. Máme z toho velkou radost a utvrzuje nás to v přesvědčení, že podobné projekty by se měly v budoucnu realizovat v mnohem širším měřítku. Projektová manažerka Kristýna Limanová Spolu dětem o.p.s. | Křižíkova 70/68, 186 00 Praha 8 tel: 222 317 199 | gsm: +420 739 642 563 | email: kristyna.limanova@spoludetem.cz Projekt „Už vím jak“ je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

×