Ses kısıklığı

622 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
622
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
9
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Ses kısıklığı

 1. 1. SesKısıklığının Nedenleri
 2. 2. Sesi oluşturan mekanizma aslında oldukça basittir. Ses telleridenilen kas sistemi, kıkırdaklar ve sinirlerle uyarılarak açılır vekapanır. Açıldıkları zaman nefes alırız. Kapandıkları zaman iseaşağıdan, yani akciğerlerden gelen hava, iki ses telinin arasındangeçerken bir vibrasyon oluşturur. Bu da sesin oluşmasını sağlar.
 3. 3. Boğazımızdaki yani burnumuzun arkasındaki genizboşluğumuz ve ağız boşluğumuz bunun rezonansınıverirken, dilimiz de karakterini verir. Sesin anamekanizması olan ses tellerinde oluşabilecek herhangibir oluşum, hastalık ya da problem ses kısıklığına yolaçabilir.
 4. 4. Üst solunum yolu enfeksiyonlarıSes kısıklığının en sık görülen nedenininüst solunum yolu enfeksiyonlarıolduğunu belirten Baş Boyun CerrahisiUzmanı Prof. Dr. Ferhan Öz, bu gibidurumlarda sesin birkaç gün kadar hiççıkmayabildiğini söylüyor:“Üst solunum enfeksiyonu yaşayanörneğin sinüziti olan bir kişi, sestellerine doğru akıntısı olduğu içinöksürmek zorunda kalır. Öksürüktravması, seste daha çabuk yorulmayıgetirdiği için ses kısıklığı yaratan başlıcasebeplerden biri.”
 5. 5. Sesin yanlış kullanımıProf. Dr. Öz, günümüzün modern dünyasında sesin yanlışkullanımına bağlı ses kısıklıklarının da sıkça görülmeyebaşlandığını vurgulayarak, “Sesini daha profesyonel kullananinsanlar yani öğretmenler, doktorlar, avukatlar, çağrımerkezleri çalışanları veya pazarcılar gün içinde çok sık veyaçok yüksek tonda konuşmak durumundalar. Bunların birkısmı yoğun ve gürültülü ortamlarda çalıştıkları için sesiniyanlış kullananlar daha çok bu gruplardan çıkıyor” diyor.
 6. 6. Sesi yanlış kullanmak aslında normal ses tonundan daha yüksek tondakonuşmak ve yüksek tonda uzun süre konuşmak anlamına geliyor.Çevresel faktörler nedeniyle sesi yükseltmek, sesin kısılmasına yol açacak kadar sesi yanlış kullanmaya sebep olabiliyor. Uzmanlar sesini yoğun kullanmak zorunda olan kişilere özellikle bol su içmelerini öneriyor. Prof. Dr. Öz, “İnsanlar konuşurken su içtikleri ve ses tellerini ıslak tuttukları sürece, ses telleri çok daha rahat çalışır. Islak bir ortamda, kaygan bir zeminde, aşağıdan gelen havayla çok daha iyi titreşirler” diyor. Nemli, klimalı veya basınçlı ortamlar da ses kısıklığına sebep olabilen faktörler arasında. Örneğin uçakta bağırarak konuşmak sesi yoran bir yanlış ses kullanımı.
 7. 7. Reflü ve AlerjiSes kısıklığına sebep olan hastalıkların başında ise reflü yer alıyor.Yapılan araştırmalara göre ses kısıklığı nedenlerinin yaklaşık yüzde64’ü reflü nedeniyle oluşuyor. Midedeki asidin yemek borusuna kadargelmesi ve bu asit salgısının yemek borusunun dışına çıkıp ses telleriüzerinde zehirleyici (toksik) bir etki yapması ses kısıklıklarına sebepoluyor. Buna larengofarengeal reflü deniyor. Bu durumlarda hastasürekli olarak sesinitemizlemek zorundakalıyor.
 8. 8. Ses kısıklıklarına neden olan birdiğer faktörün alerji olduğunubelirten Prof. Dr. Öz, alerjik birinsanın özellikle alerjenle karşıkarşıya kaldığı dönemde sıkıntılaryaşadığını vurgulayarak, “Baharaylarında kişinin sesindeyorgunluk, ses tellerindekiödemden dolayı bir kabalaşmaolur. Bu dönemde sesini yormasıve ona daha fazla güç vermeyekalkışması yanlış bir kullanımdır”diyor.
 9. 9. Nodül ve Polipler Tüm bu yanlış kullanımlardan bir ya da birkaçı birleşerek ses telinde nodüle neden oluyor. Her iki ses telinde de simetrik olarak oluşannasırlaşma gibi kabarıklıklara nodül deniyor. Nodül tamamen yanlışkullanma sonucunda oluşuyor. İnsanların kendilerini ses kısıklıklarındankorumalarının en önemli yolu seslerini doğru kullanmayı öğrenmeleri.Nodül çok uzun zamanda gelişiyor. Örneğin bir öğretmenin işebaşladıktan hemen sonra sesinde nodül oluşmaya başlarsa, belirtisi olanses kısıklığı bir hafta sonra değil en az 3 ay sonra ortaya çıkıyor.
 10. 10. Polip ise yine sesin yanlışkullanımına bağlı olarakgelişen akut bir travma.Bilinçsiz bir şekilde yapılanani bir bağırmaya bağlıolarak oluşan küçücük birkanamayla ses telinde polipoluşuyor. Bağırırken sinirliolmak ve aşırı gerginlik depolipe neden oluyor. Oldukçasık görülen polipler bir gündeses kısıklığı yaratıyor.Hastalar genelde, maçagidenler, sinirli bir şekildeçocuğuna bağıranlar veyapazarcılardan oluşuyor.
 11. 11. Kist ve PapillomSes kısıklığını yaratan bir diğer faktör ise kist. Ses telinin içinde yer alan kist,oradaki salgı üreten bezlerin tıkanmasıyla oluşuyor. Kist en fazla öksürüklebirlikte görüyoruz. Örneğin yoğun bir üst solunum yolu enfeksiyonu sırasındaöksüren bir kişide kist oluşabiliyor. Kist oluştuktan sonra ise, seste yorgunlukve çatallanma oluyor. Özellikle çatallık kistin çok tipik bir örneği.Selim lezyonlar da ses kısıklığına yer açabilen faktörlerden. Selim lezyonlarınhiçbiri kanser değil ve dikkatli muayene edilip doğru tanı konulduğundacerrahi tedavi sayesinde gayet başarılı sonuçlar almak mümkün.
 12. 12. İyi huylu bir tümör olan papillom hastalığı da ses kısıklığına sebepaçan faktörlerden biri. Bu hastalığın en büyük özelliği ise süreklitekrar etmesi. Bu yüzden tedavisinde kullanılan lazer cerrahiyi detekrar etmek gerekiyor. Erişkin kişilerde kanserleşme riski olanpapillom, hep kontrol altında tutulması gereken bir hasta grubu.Çünkü sağlıklı dokuda bile hücrelerin içinde bu virüsü bulabilmekmümkün. Cerrahi tedavi başarısı ses kalitesi açısından bakıldığındaçok yüksek oranda olmayabiliyor.
 13. 13. Reinke ÖdemSes kısıklığına neden olan bir diğer hastalık, ses tellerinde oluşan veReinke adı verilen ödem. Özellikle sigara içen kadınlarda görülenbu hastalık, kadınlarda erkek gibi kalın sesle konuşma şeklindekendini gösteriyor. Reinke, çok konuşan, reflüsü olan, günde birpaketin üzerinde sigara içen kadınların hemen hepsinde oluşan birproblem. Diğer SebeplerSes kısıklarının nadir görülen sebeplerinden biri de doğumsalbozukluklar. Bunların arasında en sık görülen, ses tellerinin yapışıkolması ve birbirlerinden ayrılmamış olması. Doğumsalbozuklukların tedavisinde çok küçük yaşlarda çok iyi sonuçlar eldeedilmese de, daha ileri yaşlarda bu başarıyı yakalamak mümkün.Hipertansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları gibi östrojen ilaçlarıda ses tellerinde kuruma yaptığı için ses tellerinin daha çokyıpranmasına neden olabiliyor.
 14. 14. Hazırlayan : Tuğba GÜL

×