кукла мотанка

1,414 views
1,266 views

Published on

0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,414
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

кукла мотанка

 1. 1. Лялька -мотанка
 2. 2. Лялька -мотанкаМотанка – це й іграшка, й оберіг. У дохристиянські часи мотанкиробили з найпростішого матеріалу – сіна, клаптиків тканини,ниток, стрічок. Люди знали, лялька не може бути на когосьподібно. Мати, створюючи донці іграшку, ніколи б ненаважилась намалювати очі, ніс або губи. Замість людських рису неї на обличчі хрест – символ Сонця.
 3. 3. Лялька-мотанка - це маленький витвір мистецтва,Назва такої ляльки походитьвід технологічнихособливостей їївиготовлення. Всідеталі міцно примотуютьсяниткою, вузлики незав’язують.Лялька-мотанка втілює ідеюоберегу-захисту від злихсил. Народна ляльказроблена власноручсповнена позитивної енергії,любові та тепла..
 4. 4. Лялька -мотанкаЛялька буває різної форми –великою й маленькою. Вважають,що лялька є посередником міжживими й тими, кого на цьомусвіті вже чи ще немає. Обличчя яктакого у ляльки немає, вонодосить символічне. Вважається, щолялька-мотанка повинна бутибезлика, а та, яка служитьберегинею – ще й з хрестомзамість обличчя. Не можнамалювати обличчя ляльці, вона неповинна ні на кого бути подібна,щоб не завдати шкоду.
 5. 5. Лялька -мотанка Чи має бути лялька красивою? Ні. Скоріше внутрішньо змістовною, образною, такою, яка б з’єднувала рід та природу, історію та сучасність. Українці вірили, що зробивши ляльку, можна просити у Вищих Сил дощу, гарної днини чи добрих новин. Коли нездужала дитина, батьки спеціально робили ляльку і клали її під подушку або прикріплювали до хворого місця, сподіваючись, що мотанка перебере на себе недугу. Лялька Людмили Тесленко-Пономаренко.
 6. 6. Вузликова – лялькаТаку назву лялькаотримала тому, що підчас її виготовленняелементи та деталі нетільки міцнопримотуються ниткоюале нитку ще зав’язуютьна вузлик.
 7. 7. Лялька – Багаторучиця Свою назву лялька отримала за наявність великої кількості рук (п`ять пар рук). Таку ляльку полюбляли господині, її підвішували над прялкою чи піччю для того, щоб господиня встигала робити всю хатню роботу. А лялька допомагала їй у цій справі.
 8. 8. БерегиняБерегиня.Її зображують із руками,піднятими вгору в молитовномужесті або з опущеними вниз. Колируки підняті вгору – Богинязакликає небо допомогти засіятиниву, зачати нове життя на землі.Коли руки опущені вниз – Богиняблагословляє землю нанародження, принесення плодів,дарів.На спідниці ляльки – берегинівишитий мотив безконечника.
 9. 9. Мати з дитиноюЛялька з діточками нагадуєіконописний образ Богородиці. Їїдарують новоствореним сімям.Ганчіркову ляльку – берегиню,вироблену власними руками,мати дарувала донечці передвесіллям, благословляючи такимчином на щасливе заміжжя. Гостітеж дарували ляльок зпобажанням, щоб в нихнародилося багато діточок.
 10. 10. НерозлучникиОбрядова вузлова лялькаВ деяких регіонах України таку ляльку дарувалимолодим під час весілля з побажаннями любові тазлагоди, а ще звичайно, щоб молоді завжди були впарі і міцно тримались один одного все своє життя. Втому місті, де з’єднуються дві ручки, примотанийзроблений з ниток кутасик (переважно червоногокольору), який символізує кохання молодят та їхнюмайбутню дитину.
 11. 11. ВесільнаНайретельніше готувалиляльку для нареченої танапередодні народженнядитини. Таку мотанку вбиралидуже гарно. Іноді українцівірили, якщо дітки у великійродині довгий час бавлятьсямотанкою, треба чекатилелеку…
 12. 12. ВесільнаЯкщо для шлюбу, то лялькивиготовляли дуже ретельно.Ляльку вбирали в українськийстрій, як молоду, робили великийвіночок, чи корону, на головутакож до ляльки – молодоїобов’язково робили пару –молодого, і що ж за весілля бездружб… Також дівчата часто разомз рушниками та сорочками вскриню робили ляльЛялька Людмили Тесленко-Пономаренко
 13. 13. Весільна Коли ж дівчина виходила заміж, то в родині чоловіка дозволялось, допоки в молодят немає діток, гратись лялькою, і чим більше, тим швидше, і тим здоровіші будуть діти. А коли вже народжувалась дітвора, то , звісно, лялька віддавалась їй Автор ляльки Ольга Костюченко.
 14. 14. Лялечка-крупяничкаЛялечка-крупяничка (зерновушка) всерединінаповнюється крупою (зерном). Вважалося, що вонаприносить в дім достаток, благополуччя, допомагаєдосягти успіхів у роботі. Раніше робити ці амулетипочинали восени і використовували зерно з зібраноговрожаю. Заборонено застосовувати подрiблену крупуабо пластівці, обовязково лише ціле зерно: пшеницю,перловку, гречку, пшоно, горох…Використані матеріали: льон, бавовна, гречка, пшоно.Висота цих лялечок - 10 см.
 15. 15. Лялька -мотанкаЛялька-мотанка – хрестоподібна фігура,де єдина об’ємна деталь – це голівка. Їївиготовлення – це найважливішиймомент процесу створення ляльки-мотанки. Голівка обмотується ниткою,яка викладається у формі хреста. Хреств даному випадку є й оберегом –символом Сонця, життя і новихпочинань, і символізує саму людину,гармонію її персонального фізичногосвіту (горизонталь) і духовного(вертикаль). І обов’язково вузловалялька мотається за рухом сонця – тодівона принесе вдачу та щастя.Автор ляльки: Маркарьян Алла.
 16. 16. Лялька -мотанка Українська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі і долі, символ предків. Це символ Великої Матері, яка створила все суще і береже до цих пір народжені нею душі.
 17. 17. Значення матеріалівПотужну захисну силумають ляльки,виготовлені знатуральногоконопляного полотна –це універсальнийродинний оберіг віднещастя і хвороб
 18. 18. Значення кольорівзелений – колір здоров’я та багатства;червоний – колір життя, вогню, кохання;жовтий – колір сонця, пшениці, землі, фізичного світу;синій – колір творчості та саморозвитку;фіолетовий – колір мудрості;золотий – колір Божої любові. Лялька від НаталіїСвиридюк
 19. 19. ЗабаваЯкщо лялькаробиться надобробут та здоров’яродини – для одягупідбираютьсячервоно-зеленівідтінки
 20. 20. МаківкаДля щастя у коханні чи подружньомужитті – підбирають червоні, рожеві, помаранчеві кольори
 21. 21. ХристинаДля успіху втворчості –використовуютьблакитні кольори.
 22. 22. Ксеня і КвіткаВелику силу має вишивка, особливо, якщоце вишивка старовинна, яка несе в собідревню символіку і позитивну енергіюбагатьох поколінь.
 23. 23. ОдягЛялька одягнена у світлу вишиту сорочечку, під’юпник (або нижня спідничка т.з. галька) і запаску. Всі елементи одягу є оберегами: спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи – минулий, теперішній і майбутній; обов’язковими атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють достаток. Також повинен бути головний убір – очіпок, стрічка чи хустка – що символізує зв’язок з небом.авторська лялька-мотанка від Ірини Вербіцької
 24. 24. Послідовність виготовлення лялькиКоли голівка готова, майстриня нарікає майбутнюляльку тим іменем, яке буде символізувати їїпризначення. Далі з валиків тканини формуютьсяручки (перекладина хреста) і тулуб. Дехто з майстрівнадає ляльці більшої схожості з жіночою постаттю,формуючи ще й груди. Після того ляльку одягають –вбрання та кольори підбирає майстер за своїмиуподобаннями та враховуючи символічне призначенняляльки.
 25. 25. Солярний знакНайважливіший етап –намотування хреста наобличчі ляльки.Підбираємо нитки, абивони личили дообраних кольорівмайбутньої одежімотанки. Крім того,треба виходити зізначення кольорів
 26. 26. Лялька -мотанкаНасправді ляльку-мотанкуможе зробити кожен. Дляцього необхідно лишетрішки часу, фантазія, тамінімальні знання вишивкисвого регіону. І пам’ятайте,лялька, зроблена власнимируками, значно тепліша тадобріша, ніж куплена-пластмасова, адже вонанаша лялька-мотанка!
 27. 27. Виготовлення ляльки Щоб почати робити ляльку, перш за всепотрібне бажання. Надзвичайно важливо, щоб рукотворні вироби несли позитив.
 28. 28. На уроці в 5-му класі
 29. 29. Наші ляльки.!
 30. 30. Лялькова сімейка
 31. 31. Калина
 32. 32. Література і матеріали з інтернету•Фіголь Д.І. Українська народна дитяча іграшка. – К., 1956.• Найден О.С. Українська народна іграшка. Історія. Семантика. Образнасвоєрідність, функціональні особливості. – К., 1999. http://sumno.com/8pk http://rukotvory.com.ua http://made-in-ukraine.info/mayster-klas- motanka-z-nemovlyam/ http://mari-motanka.livejournal.com http://chakachu.com/ukr/catalog/kukla-motanka http://folktoy.com.ua/ua/lyalku http://motanka.com.ua/ http://motanka.kiev.ua/

×