 Aastast 1934 reguleeris eesnimede
panekut perekonnaseadus, mis keelas
lapse sünniakti kanda nimesid, mis olid
naeruväärs...
 1.jaanuarist 1941 kehtestati Eestis Vene NFSV
„Abielu, perekonna ja eestkoste seaduste
koodeks“, millega tühistati kõik ...
 1985. a juunist alates rakendati NSVL
justiitsministeeriumis alla kirjutatud
“Instruktiivset juhendit sünni
registreerim...
 Enne nimeseaduse kehtima reguleeris
isikunimede panemist ja vahetamist perekonna
seadus. Seal sätestati nime muutust, pa...
 Abiellumisel oma perekonnanime
muutnud abikaasa soovile vastavalt
jäetakse temale abiellumisel võetud
perekonnanimi või ...
 Lapsele nime panemine: Lapsele
pannakse eesnimi vanemate
kokkuleppel. Vanemate kokkuleppe
puudumisel otsustab eestkostea...
 Lapsele antakse vanemate perekonnanimi. Kui
vanematel on erinevad perekonnanimed,
antakse lapsele vanemate kokkuleppel i...
 Vanemate abielu lõppemisel või selle kehtetuks
tunnistamisel lapse perekonnanime ei muudeta.
 Kui vanem, kelle juurde j...
 Lapsendaja soovil antakse lapsele
lapsendaja perekonnanimi ja võidakse
muuta lapse eesnimi
 Vähemalt seitsmeaastase lap...
 Lapsed on saanud nimeks Riia Laht, Kalju Kotkas, Hele
Valgus. Kui eesnimi moodustab koos perekonnanimega
naljaka paari, ...
Nimeseadus ja selle kajastusi ajakirjanduses
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Nimeseadus ja selle kajastusi ajakirjanduses

1,113 views

Published on

Published in: Travel, Education
1 Comment
0 Likes
Statistics
Notes
 • Tere!

  Kas oskate öelda, mis aastal hakkas kehtima vastiseseisvunud EV perekonnaseadus, mis lubas kasutada kuni kolme eesnime? Teen eesnimesid puudutavat lõputööd ega suuda kuskilt aastaarvu manada. Oletan, et 1991? Või siiski 92?

  Parimat, Kristel
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,113
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
10
Comments
1
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Nimeseadus ja selle kajastusi ajakirjanduses

 1. 1.  Aastast 1934 reguleeris eesnimede panekut perekonnaseadus, mis keelas lapse sünniakti kanda nimesid, mis olid naeruväärsed, võisid tekitada avalikku pahameelt või olid vastuolus heade kommetega.  Poistele ei tohtinud anda nimesid, mis olid tuntud tüdrukute nimedena ja vastupidi
 2. 2.  1.jaanuarist 1941 kehtestati Eestis Vene NFSV „Abielu, perekonna ja eestkoste seaduste koodeks“, millega tühistati kõik varem kehtinud nime puudutavad õigusaktid  Dokumentides tuli tarvitusele isanimi  1970. aastal hakkas kehtima “Eesti NSV abielu- ja perekonnakoodeks”, milles järgiti varasemaid juhtnööre: lapsele antakse ees- ja perekonnanimi vanemate kokkuleppel, selle puudumisel määrab nime eestkoste- või hooldusorgan . 10-aastaseks saanud lapse nime võis muuta ainult tema nõusolekul
 3. 3.  1985. a juunist alates rakendati NSVL justiitsministeeriumis alla kirjutatud “Instruktiivset juhendit sünni registreerimise küsimustes” . Selle 11. punkti järgi võis lapsele panna vaid ühe nime, kahe eesnime panek (k.a sidekriipsuga nimed) oli keelatud.
 4. 4.  Enne nimeseaduse kehtima reguleeris isikunimede panemist ja vahetamist perekonna seadus. Seal sätestati nime muutust, panekut ja vahetamist nii:  Perekonnanime vahetamine abiellumisel: Abielu sõlmimisel valivad abikaasad ühiseks perekonnanimeks ühe abikaasa perekonnanime või kumbki abikaasa säilitab oma abielueelse perekonnanime või abielueelsele perekonnanimele lisatakse abikaasa soovil teise abikaasa perekonnanimi. Abiellumisel ei pea osapooled nime vahetama. Võib valida kumb abikaasa vahetab nime.
 5. 5.  Abiellumisel oma perekonnanime muutnud abikaasa soovile vastavalt jäetakse temale abiellumisel võetud perekonnanimi või antakse tagasi abielueelne perekonnanimi. Perekonnanime muutus märgitakse kohtuotsuses või abielulahutusaktis. Soovi korral võib pärast lahutust nime muuta.
 6. 6.  Lapsele nime panemine: Lapsele pannakse eesnimi vanemate kokkuleppel. Vanemate kokkuleppe puudumisel otsustab eestkosteasutus, kumma vanema pakutud eesnimi lapsele pannakse.  Lapsele ei või panna eesnime, mis ei ole kooskõlas heade kommete ja tavadega.  Lapsel võib olla mitte enam kui kolm eesnime või üks kahekordne eesnimi.
 7. 7.  Lapsele antakse vanemate perekonnanimi. Kui vanematel on erinevad perekonnanimed, antakse lapsele vanemate kokkuleppel isa või ema perekonnanimi. Kokkuleppe puudumisel otsustab eestkosteasutus, kumma perekonnanimi lapsele anda.  Lapsele antakse ema perekonnanimi, kui lapse ema ei ole abielus või kui abielu kestel sündinud või eostatud laps ei põlvne lapse emaga abielus olevast mehest ja lapse põlvnemine isast ei ole kindlaks tehtud ega tuvastatud.
 8. 8.  Vanemate abielu lõppemisel või selle kehtetuks tunnistamisel lapse perekonnanime ei muudeta.  Kui vanem, kelle juurde jääb laps, soovib pärast abielu lahutamist või abielu kehtetuks tunnistamist või isast põlvnemise kindlakstegemist või tuvastamist või teise vanema surma anda lapsele oma perekonnanime, otsustab lapse perekonnanime muutmise eestkosteasutus lapse huvidest lähtudes.  Kui lapse ema, kes ei ole lapse isaga abielus ja isast põlvnemine ei ole kindlaks tehtud ega tuvastatud, muudab oma perekonnanime ja soovib anda selle nime lapsele, otsustab lapse perekonnanime muutmise eestkosteasutus lapse huvidest lähtudes.  Vähemalt seitsmeaastase lapse perekonnanime võib muuta ainult lapse nõusolekul.
 9. 9.  Lapsendaja soovil antakse lapsele lapsendaja perekonnanimi ja võidakse muuta lapse eesnimi  Vähemalt seitsmeaastase lapsendatu ees- ja perekonnanime võib muuta tema nõusolekul
 10. 10.  Lapsed on saanud nimeks Riia Laht, Kalju Kotkas, Hele Valgus. Kui eesnimi moodustab koos perekonnanimega naljaka paari, on mõistetav lapse soov suureks kasvades nime muuta  Türil elab naine nimega Kulla Valgus, kes töötab pangas. «Oli juhus, kus klient tuli, paber näpus, tagasi ega uskunud sinna kirjutatud nime. Ju arvas, et temaga tehakse nalja,» meenutas ta.   Väätsa vallas elavad Maie ja Väino Valdur. Kui telesse jõudsid «Vanad ja kobedad», hakkasid ka inimesed nende omapärasele nimele rohkem tähelepanu pöörama. «Kohalikud on meiega juba harjunud, kuid ükskord tollis käis mu pass käest kätte ja tolliametnikud muhelesid. Ka on telefonitsi nimi tekitanud elevust,» tunnistas Maie Valdur.

×