Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Кисень
1. Відкритий урок учителя біології та хімії СШ № 66 м. Маріуполя
Шалдирван Ольги Володимирівни
Урок 1 Клас 7
Тема. Оксиген як хімічний елемент. Кисень як проста речовина.
Фізичні властивості кисню. Розповсюдження в пироді.
Мета:
- навчити учнів давати характеристику Оксигену та кисню, порівнювати кисень і
Оксиген;
- ознайомити учнів з історією відкриття кисню;
- розглянути основні лабораторні способи добування кисню;
- розвитоклогічногомислення, вміння на доступному
рівнівиконуватизавданнятворчого характеру;
- ознайомити учнів з алотропною модифікацією оксисену – озоном;
- вихованнядисципліни та самодисципліни на уроці;
- вихованнявзаємоповаги та взаєморозумінняпід час навчальногопроцесу;
- дотримання правил технікибезпеки, вихованнявзаємоповаги та взаєморозумінняпід
час навчальногопроцесу.
Тип уроку:засвоєнняновихзнань.
Обладнання: періодична система Д.І.Менделєєва; комп’ютер; мультимедійний проектор;
презентація «Оксиген»
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
«Метод «Мікрофон»
1. Що таке хімічний елемент?
2. На які дві групи можна умовно розділити хімічні елементи?
3. Які фізичні властивості мають металічні елементи?
4. Які фізичні властивості мають неметалічні елементи?
«Логічні кола»
Куди необхідно дописатиO2таFe?
«Відгадай слово»
Позначте вид елемента, із літер-відповідей складіть назву найпоширенішого елемента на
нашій планеті
Хімічний елемент Металічний Неметалічний
Нітроген В О
Хлор М К
Аргентум С Т
Карбон Ж И
Сu S
2. Кальцій Г Ь
Натрій Е Л
Фосфор Р Н
(Відповідь: оксисен)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Щоб з'ясувати тему сьогоднішнього уроку я пропоную відгадати загадку:
Я живу і не тужу,
З ким зустрінуся – дружу,
Ми удвох з моїм сусідом
Називаємось оксидом.
Друзями моїми стали
І метали, й неметали.
Феєрверк влаштую вмить,
Бо у мене все горить.
Я внизу у тропосфері,
Залечу в іоносферу.
Мною дихать – всяк мастак
Називають мене як?
(Речовина кисень та елемент, що його утворює – Оксиген)
Отже, тема уроку «Оксиген. Кисень. Фізичні властивості кисню».
За допомогою язика хімії ми сьогодні поговоримо про оксиген і кисень – як хімічний
елемент, і як просту речовину.
Зараз на екрані ми побачимо декілька фраз, вам требі визначити в якому значенні
говориться про хімічний елемент, а в якому про просту речовину.
1. Входить до складу життєво важливих органічних речовин: білків, жирів та вуглеводів
2. Всі живі речовини дихають киснем
3. В склад іржі входять ферум та оксисен
4. Риби дихають киснем, розчиненим у воді
5. При фотосинтезі зелені рослини виділяють кисень
6. Є складовою частиною води
ІV. Вивчення нового матеріалу
А. Дайте характеристику Оксигену як хімічному елементу за планом
1. Назва хімічного елемента – оксиген
2. Хімічний знак – О
3. Відносна атомна маса - 16
4. Положення в періодичної системі Д.І.Менделєєва
а) порядковий номер – 8
б) період – ІІ
в) група –VІ
г) підгрупа – головна
5. Валентність – ІІ
6. Бінарні сполуки елементів з оксигеном – оксиди
7. Поширеність у природі (Прочитати § 12 «Поширення в природі») виписати:
Організм людини – 65%
Літосфера – 46,6%
Гідросфера – 85,6%
Атмосфера – 20,9%
3. В атмосфері Землі елемент оксиген утворює прості речовини
О
О2 О3
Кисень Озон
Які речовини називають простими?
Б. Дайте характеристику кисню як простої речовини
1. Назва речовини – кисень
2. Хімічна формула - О2
3. Відносна молекулярна маса – 32
В. Історія відкриття кисню
Перші відомості про кисень є в трактатах китайського алхіміка Мао Хоа (УІІІ ст. ). Він вперше
визначив наявність у складі повітря двох газів, один яких мав можливість підтримувати
дихання та горіння и назвав його «йин».
У ХVІІ віці голландець Дреббельвинаходить підводний човен. Він використовує селітру,
для того, щоб збагатіти киснем повітря підводного човна. Але цей факт залишився
незамітним.
У 1750 році російський вчений М.В.Ломоносов зробив досліди та доказав, що в склад
повітря входить речовина, яка окиснює метал. Він назвав його «флогістоном».
У 1772 році шведський вчений Карл-Вільгельм Шеєле відкрив кисень в результаті
нагрівання натрієвої селітри: 2NaNO3→ 2NaNO2 + O2
У 1774 році кисень відкрив французький хімік Антуан ЛоранЛауваз’є, проводячи досліди з
нагрівання гідраргірум (ІІ) оксиду: 2HgO→ 2Hg + O2
У 1774 році англійський хімік і філософ Джозеф Прістлі, не знаючи попередніков, знову
відкрив кисень з тієї же речовини, що і А.Лауваз’є.
«Очищене повітря», «вогняне повітря», «життєвий газ» і т.п - такими були назви
кисню, до того як його А.Лауваз’єназвав «оксигеніумом» - той, що народжує кислоти.
Усучасній науці вважають, що першість відкриття кисню належіть К. Шеєле і Д.
Прістлі, а назва – А.Лауваз’є.
Г. Фізичні властивості кисню
Прослухайте казку.
Він був добрим та тихим юнаком. Все своє життя він непомітно мандрував по білому світу,
так як не мав ні смаку, ні запаху, ні кольору. Дажеім’я не було у нього, був він сиротою.
Батьків своїх він також не пам’ятав. Багато зустрічалось на його шляху людей. Але одного
разу зустрів юнак у далекій Франції вченого на ім’я Антуан. Юнак так сподобався йому, що
той запросив його до своєї хімічної лабораторії та подарував йому красиве ім’я – Оксигеніум
– той, хто народжує кислоти, а в Україні його ще почали називати – Кисень.
Одного разу в лабораторію увійшла красуня Вода і так вона сподобалася юнакові, що він
захотів розчинится в неї без залишку, але з цього нічого не вийшло, тому що в 100 об’ємах
Води могло розчинитися тільки 3 обє‘му Кисню. Кисень дуже був засмучений, що при -
1830С перетворився в рідину блакитного кольору, а при температурі – 2190С – в кристали
синього кольору. Які тільки спроби не робили його друзі, щоб знову перетворити його на
4. веселого юнака. Але Кисень перетворився на Неведимку. До цього часу блукає він по світу і
шукає своє щастя.
Скласти таблицю за даною розповіддю.
Агрегатний стан –газ
Запах – без запаху
Смак – без смаку
Колір –без кольору
Розчинність у воді – в 100V води розчиняється 3V О2
Температура кипіння – -1830(перетворення в рідину)
Температура плавлення – -2190(перетворення в кристали синього кольору)
Важче чи легше за повітря – важче за повітря(32 : 29 = 1,103)
Д. Роль кисню у природі
Прочитати стор. 86 «Роль кисню у природі» та виписати в зошиті
Кисень як будівельник Кисень як руйнівник
1. Підтримує дихання
2. Окиснення органічних речовин
1. Іржавіння металів
2. Горіння та тління речовин
3. Гниття
Д. Алотропна видозміна оксигену – озон (розповідь учителя)
1. Поняття про алотропію
2. Характеристика озону (запис в зошиті)
- формула речовини – О3 (який має запах)
- відносна молекулярна маса – 48
- газ
- запах
- колір (блакитний)
- малорозвинений у воді
- температура кипіння - -1120
- температура плавлення - -1930
- захист від ультрафіолетового випромінювання
- вироблення в шкірі вітаміну Д
- обеззараження від бактерій.
V. Закріплення навчального матеріалу
«Спіймай помилку
- Молекула складної речовини кисень утворена двома атомами Оксигену.
- Кисень – газ без кольору, запаху, смаку, легший за повітря.
- Кисень вперше добув А.Лавуазьє.
- До складу води входить 89% кисню.
- Відносна атомна маса кисню – 8.
- Повітря складається із 49% кисню
- Кисень пагано розчиняється у воді.
- В природі зустрічається тільки в складних речовинах.
- Формула повітря О2
«Доповніть речення»(вставивши слова «Оксиген» та «Кисень»)
1. Найбільший вміст __________ і гірських породах і мінералах.
2. У воді розчинений __________.
3. До складу молекулі води входить ________.
4. ________ підтримує дихання.
«Закінчити речення»
5. Елемент оксисен розміщений у _______ періоді, _________ групі, ____________ підгрупі періодичної
системи Д.І.Менделєєва. Порядковий номер ______, відносна атомна маса _______. Валентність
оксигену дорівнює ______.Оксиген має дві алотропні видозміни _____ та ________.
Молекула кисню складається з ________ атомів Оксигену. Відносна молекулярна маса
дорівнює _______. За нормальними умовами знаходиться в природі у ________ стані.
«Тестування»
1. Знайти серед запису атом оксисену:
а) О2 ; б) СО2; в) О; г) О3.
2. Хто дав назву елементу «Оксигеніум»
а) Д. Прістлі; б) А. Лауваз’є; в) К.Шеєлє; г) М.В.Ломоносов
3. Виберіть правильний запис формули складної сполукита виправте помилки у
неправильному запису:
а)Mg2O; б) КО; в) Al2O3; г)Na3O
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання.
1. Вивчити § 12 (стор.84-86; 88-89). №7 (стор.89, письмово)
2. Скласти кросворди, ребуси - ключові слова яких будуть «кисень» або «оксиген»
3. Дай пояснення сутності латинської приказки «Dumspiro – spero – поки дихаю- маю ,
надію»
4. Зробитити «наскальний малюнок»: «Властивості кисню».