Bruno latour

1,257 views
1,081 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,257
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Bruno latour

 1. 1. BRUNO LATOUR
 2. 2. ŻYCIORYS Ur. 1947r. w Beaune, Burgundia francuski antropolog, socjolog i filozof nauki Do 2006 roku profesor w paryskiej École des Mines ("akademia górnicza" – jedna z najbardziej prestiżowych francuskich wyższych szkół). Aktualnie związany z Centrum Socjologii Organizacji oraz Instytutem Nauk Politycznych w Paryżu. Jeden z głównych twórców teorii aktora sieci.
 3. 3. POGLĄDY Zdaniem Bruna Latour społeczeństwo składa się z pojedynczych i niepowtarzalnych jednostek. Proponuje – w sensie dosłownym – darwinowską wizję rzeczywistości. Tak jak w oryginalnej koncepcji Karola Darwina istnieją jedynie organizmy i ich zdolność do działania. Nie potrzeba dodatkowych wyjaśnień i odwołań do wyższych zasad i reguł, jak wola Stwórcy.
 4. 4.  Źródłem jego inspiracji jest nie tylko Karol Darwin, lecz bogata tradycja intelektualna. Istotne w niej miejsce zajmuje wielki niemiecki XVII-wieczny filozof Gottfried Wilhelm Leibniz, twórca monadologii (zgodnie z tą koncepcją rzeczywistość składa się z monad – pojedynczych, niepowtarzalnych bytów pierwiastkowych) i Gabriel Tarde, francuski socjolog końca XIX w., który koncepcje Leibniza wykorzystał w swej wizji ładu społecznego. To właśnie Tarde twierdził z przekonaniem, że społeczeństwo nie istnieje, a rzeczywistość społeczną tworzą monady – niepowtarzalne jednostki. Latour nie tylko przywraca tę zapomnianą tradycję intelektualną, lecz radykalnie ją rozwija stając się, według opinii niemieckiego filozofa Petera Sloterdijka, „jednym z największych odnowicieli nauk społecznych”.
 5. 5.  Znaczną część swej kariery naukowej poświęcił badaniom nad samą nauką. A dokładniej, nad praktyką życia naukowego. Latour potraktował kolegów uczonych podobnie jak traktuje się nieznane plemiona w amazońskiej dżungli. Udał się razem ze współpracownikiem Stevem Woolgarem na badania terenowe do laboratorium neuroendokrynologicznego w prestiżowym Instytucie Salka w Kalifornii. W efekcie ich pracy powstała w 1979 r. książka „Laboratory Life: the Social Construction of Scientific Facts” (Życie laboratorium: społeczna konstrukcja faktów naukowych).
 6. 6.  Latour i Woolgar piszą, że rzeczywista praca uczonego niewiele ma wspólnego ze ścisłymi i powtarzalnymi procedurami. Bardziej polega ona na walce ze sprzętem laboratoryjnym i nieustannych decyzjach, które wyniki obserwacji należy uznać za ważne, a które odrzucić, bo nie pasują do konstruowanej, naukowej wizji rzeczywistości. Tak więc uczeni nawet w najbardziej szanowanych i słynących z precyzji dyscyplinach nauk ścisłych nie tyle odkrywają, ile konstruują obrazy rzeczywistości.
 7. 7.  W książce „Nigdy nie byliśmy nowocześni” Latour dowodzi, że projekt nowoczesności, polegający na przekonaniu, iż człowiek zdoła poddać cały świat kontroli rozumu zamkniętego w metodzie naukowej i technice, okazał się iluzją. W efekcie prób realizacji tego projektu człowiek żyje współcześnie w rzeczywistości, którą oprócz ludzi zamieszkują nieludzie: mikroby, wirusy, sieć Internetu i samochody. W tej gmatwaninie nie sposób rozpoznać, co jest czysto ludzkie, co jest wytworem człowieka, a co ma charakter naturalny. Podział świata na odseparowane terytoria Społeczeństwa, Kultury, Techniki i Natury, w którym człowiek pełni z definicji rolę nadrzędną, nie był i nie jest możliwy do utrzymania.
 8. 8. WYBRANE PRACE BRUNA LATOUR „Polityka natury. Nauki wkraczają do demokracji.” „Splatając na nowo, to co społeczne. Wprowadzenie do teorii aktora-sieci” „Nigdy nie byliśmy nowocześni”
 9. 9. BIBLIOGRAFIA Latour B.(2005).Splatając na nowo to co społeczne. Wprowadzenie do teorii aktora-sieci, Kraków: Uniwersas. http://www.polityka.pl/nauka/czlowiek/1522923,1,czy- spoleczenstwo-to-fikcja.read
 10. 10. DZIĘKUJEMY Wykonały: Justyna Pałka i Martyna Bąk

×