Atlantic Highway

562 views

Published on

Atlantic Highway, across islands and difficult weather. Brought to you by Jodiesjourney.com

Published in: Travel
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
562
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Atlantic Highway

 1. 1. Atlantycka Autostrada (Atlantic Road, ponorwesku - Atlanterhavsveien) jest pełnąatrakcji trasą ciągnącą się od wybrzeża wśrodkowej Norwegii, poprzez kilkawysepek, aż do miejscowości Averøy.Fantastyczna podróż tą autostradą poprzezkręte mosty przerzucone ponad morzemumożliwia nieprawdopodobne wprostdoznania, a także znaczne skrócenieodległości.To nie przypadek, że droga ta jest drugimnajczęściej odwiedzanym miejscemturystycznym w Norwegii.
 2. 2. Atlanterhavsveien
 3. 3. Budowa drogi rozpoczęła się w 1983 i przebiegałapod znakiem ciągłej walki z żywiołami. W ciągu 6 lattrwania prac odnotowano szereg sztormówosiągających często aż 12 stopni w skali Beauforta.Długość trasy wynosi ok. 8 kilometrów, a po drodzeznajduje się osiem mostów przerzuconych nadoceanem.
 4. 4. Głównym punktem drogi jest najdłuższy (260 m)ze wszystkich mostów Storseisundet, na którym znajduje się wywołujący trwogę zakręt.
 5. 5. Znaczenie tej drogi podkreśla fakt, że Norwegowieuznali ją jako najważniejszą budowlę XX stulecia wich kraju.Ponadto, czytelnicy brytyjskiego dziennika „TheGuardian” wybrali podróż tą drogą za najlepszą inajciekawszą wycieczkę na świecie.
 6. 6. Obszar zlokalizowany w zachodniej części fiordu pozwala w niektórych okresach roku na obserwację stad fok, a także wielorybów. Rybołówstwo jest jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy. Podczas prowadzeniasamochodu trzeba więc zachować ostrożność, by nie potrącić wędkujących na mostach ludzi.
 7. 7. W 2009 roku po wybudowaniu płatnego tuneluzwanego „Atlanterhavstunnelen” autostadaatlantycka została przedłużona z Averøy doKristiansund
 8. 8. Jego budowa ciągnęła się przez 6 kolejnychlat (średnio po 1.5 km rocznie), ale od jegootwarcia w 1989 tunel ten stał się drugimnajczęściej odwiedzanym przez turystówodcinkiem nadmorskiej drogi, a w 2005roku jego projektanci otrzymali najwyższąnorweską nagrodę w dziedzinie konstrukcjibudowlanych.
 9. 9. Najprościej do opisywanej autostrady możnadotrzeć z miejscowości Molde, a stąd pojechaćdrogą nr 64, której odcinkiem jest właśnieAtlanterhavsveien, czyli Autostrada Atlantycka.Odległość z historycznego miasta Bergen do Moldewynosi 450 km, a droga obejmuje cały obszarfiordów. Bez wątpienia podróż tą drogą wywołujewiele emocji, a nawet strach.Z Oslo do Autostrady Atlantyckiej jest około 600kilometrów.

×