Your SlideShare is downloading. ×
Závěrečný úkol KPI)
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Saving this for later?

Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime - even offline.

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Závěrečný úkol KPI)

164
views

Published on


0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
164
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. Theodore Roosevelt prezidentemArgumentaceToto téma jsem si zvolila, protože studuji Anglický jazyk a literaturu a tudíž postavaTheodora Roosevelta je součástí jedné z mých zkoušek právě teď v podzimním semestru.K názvu své práce jsem dospěla jednoduše. Chtěla jsem se zaměřit na jeho politiku běhemjeho funkčních období. Také autor doporučené četby se orientoval na tuto část jeho života.AnotaceNásledující práce pojednává o osobnosti Theodora Roosevelta, amerického prezidenta.V první časti je čtenář krátce seznámen s jeho osobním životem. V druhé je vysvětleno, jakpostupně Roosevelt postupoval se své kariéře a která místa vystřídal. Část třetí a čtvrtá sezaměřuje na jednotlivá funkční období a rozebírá, s jakými reformami prezident přišel. Velkáčást je zaměřena na Rooseveltovu antitrustovou politiku.Klíčová slovaTheodore Roosevelt, prezident, USA, Spojené státy americké, politika, square deal, zákon,reforma, politická kariéra, funkční období, Bílý dům, stávka, horníci, doly, ochrana přírody,trust, recese, masoKdo to byl Theodore Roosevelt Theodore Roosevelt se narodil roku 1858 a zemřel roku 1919. Byl dvakrát ženatý. Mělšest dětí. Byl spisovatelem (mezi jeho díla patří např. vlastní autobiografie a The Winningof the West), právníkem a především státním úředníkem. Své dětství strávil v New Yorku obklopen láskou svých rodičů a sourozenců. Trpělvšak astmatem a dalšími zdravotními problémy. Rozhodl se to ale vzít do svých rukou a začalse věnovat gymnastice a vzpírání, což mu dopomohlo k odolnější tělesné konstituci. Vystudoval Harvardskou univerzitu. Během svého studia se seznámil s AliceHathaway Lee, se kterou se později oženil a která později zemřela pár dní po porodu svédcery. O dva roky se Roosevelt znovu oženil, tentokrát s Edith Kermit Carow, jeho dětskouláskou, se kterou zplodil pět dětí.Kariéra před prezidentským úřadem Roosevelt získal zaměstnání ve státní službě jako člen United States Civil ServiceCommission. Po několika letech mu bylo nabídnuto vedení New York City Police Board.V roce 1897 ho prezident Spojených států jmenoval tajemníkem ministra námořnictva. Když vypukla španělsko-americká válka, Roosevelt odstoupil a dobrovolně narukoval.Z války se pak vrátil jako válečný hrdina, díky čemuž se o něho začali zajímat lídřirepublikánské strany v New Yorku, a chvíli nato se Roosevelt stal guvernérem. Netrvalodlouho a TR stál po boku Williama McKinleyho v Bílém domě coby viceprezident. Avšakroku 1901 byl na McKinleyho spáchán atentát a Roosevelt se sám stal prezidentem.
  • 2. Roosevelt v úřadu v letech 1901-1904 Roosevelt se stal prezidentem ve svých dvaačtyřiceti letech a tím se stal historickynejmladším prezidentem USA. Byl v pořadí 26. prezidentem a úřadoval po dobu osmi let. Když se TR stal prezidentem, Spojené státy zrovna procházely prudkou industrializací.Počet obyvatel se za posledních pár desetiletí zdvojnásobil, jak do Ameriky přicházelo mnohoimigrantů. Roosevelt se cítil být hlavním spojovníkem mezi vládou a občany. Jedna z hlavních jeho myšlenek se týkala velkých podniků. Roosevelt měl za to, ževláda by je měla vyšetřovat, zveřejňovat výsledky a regulovat je tak, aby neškodilyspolečnosti. I přesto, že kongres v roce 1880 schválil Shermanův antitrustový zákon, se taknedělo. Právě naopak. V roce 1902 ministerstvo spravedlnosti (na Rooseveltův podnět)podalo žalobu na Northern Securities Company, která porušila Shermanův zákon tím, že sestala monopolem. V roce 1904 nejvyšší soud rozhodl a Northern Securities Company muselabýt rozpuštěna. V následujících letech Roosevelt podal žaloby na dalších asi 40 podniků.Tímto bojem proti trustům si získal podporu obyčejných lidí. V roce 1902 došlo k velké stávce horníků, kteří požadovali zvýšení platu o 20 %,osmihodinovou pracovní dobu a uznání jejich odborů. Když už to vypadalo, že by mohla býtohrožena dodávka uhlí na zimu, Roosevelt se rozhodl zakročit a pozval vlastníky dolů doBílého domu. Když odmítali vyjednávat, pohrozil jim, že pošle na deset tisíc federálníchjednotek, aby se zmocnili dolů a znovu zahájit těžbu uhlí. Pod touto hrozbou dělníci ustoupilia získali zvýšení platu o 10 % a devítihodinovou pracovní dobu. Roosevelt byl první prezident, který se zajímal o nové americké hnutí zabývající seochranou přírody. Chtěl změnit využívání přírodním zdrojů v jejich opatrné zacházení.Spolupracoval s Giffordem Pinchotem, vedoucím Lesnického úřadu. V roce 1902 prezidentpodpořil Newlands Reclamation Act, díky kterému byly dotovány stavby obrovských přehrad,nádrží a kanálů. Během Rooseveltova úřadu také došlo ke vzniku 150 národních parkůa rozšíření chráněné oblasti z původních 42 milionů akrů na 172.Roosevelt v úřadu v letech 1904-1909 Během svého prvního funkčního období Roosevelt věnoval mnoho svého časupřípravě na nadcházející volby. Ve volbách proti němu byl postaven demokrat Alton B.Parker. Roosevelt zvítězil s 57 % hlasů. Svou volební kampaň postavil na tzv. square deal (někdy překládáno jako „poctivézacházení“). Ve svém druhém funkčním období mohl tuto politiku více rozšířit. Roosevelt se zaměřil na železniční průmysl a požádal Kongres, aby vytvořil zákon,díky kterému by vláda mohla více ovlivňovat železniční sazby. V roce 1906 byl vydánHepburnův zákon. Ve stejném roce také vyšel román Uptona Sinclaira Džungle, ve kterém autor hrůzněpopsal přípravu masa ve státních jatkách. Po přečtení této knihy Roosevelt trval na schváleníMeat Inspection Act a Zákon o nezávadných potravinách. Díky těmto zákonům sepodařilo vymýtit několik nemocí způsobených špinavým masem.
  • 3. V roce 1907 Roosevelt předložil několik návrhů jako osmihodinová pracovní doba prodělníky, vyšší odškodnění obětí pracovních úrazů, dědictví, daně z příjmů ad. I přesto, že se Roosevelt zasloužil o mnoho reforem, ekonomika jako taková zůstalanekontrolována. To v roce 1907 vyústilo v poplach a recesi, což odhalilo, jak je strukturaamerické ekonomiky poškozena. Většina konzervativců měla za to, že je to chyba prezidentaa jeho ekonomické politiky. Roosevelt to však popřel. Díky několika Rooseveltovým zásahůmvšak poplach brzy pominul. V roce 1909 skončilo druhé funkční období, ale Theodore Roosevelt se rozhodlnekandidovat na post prezidenta a na čas opustil veřejný život.Obrázek 1 - Politika Theodora RooseveltaPoužitá literaturaBRINKLEY, Alan. American history: a survey. 8th ed. New York: McGraw-Hill, c1991, s.641-647. ISBN 0-07-015028-1. - Jde o doporučenou četbu k předmětu Úvod do studia kultury USA I. - Je to učebnice, kterou používají sami Američané. - Autor patří mezi uznávané historiky. - Kniha je doplněná obrázky. - Podle průzkumů je čtvrtou nejoblíbenější učebnicí na vysokých školách.ZUBER, Shari Lyn. Theodore Roosevelt. Cobblestone [online]. 2010, vol. 31, issue 2, s. 22-23, last updated 2011-10-27 [cit. 2012-12-28]. ISSN 0199-5197. Dostupné z: Proquestu - Článek je aktuální.
  • 4. - Jde o uznávaný časopis. - Na začátku je uvedeno resumé textu. - Autor je uveden. - Je uvedena poslední aktualizace.MILKIS, Sidney. THE MILLER CENTER. American President: TheodoreRoosevelt [online]. 2012 [cit. 2012-12-28]. Dostupné z:http://millercenter.org/president/roosevelt - Autor je uveden a patří mezi uznávané profesory na University of Virginia. - Stránka je pěkně graficky upravena. - Text je doplněn obrázky. - Informace jsou objektivní. - Informace jsou aktuální.