Tiibet

1,831
-1

Published on

Ülevaade Tiibetist, ilma religioonita

Published in: Education, Spiritual, Travel
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total Views
1,831
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • Tekst peamiselt Vikipeedias ja Season Travelist
 • http://www.dismalworld.com/im/disputes/tibet-1.jpg
 • http://www004.upp.so-net.ne.jp/teikoku-denmo/english/images/tibet_map_en.jpg
 • http://www.herdaily.com/blogimg/travel/tibet_Namtso_lake_001.jpg
 • http://www.albatros-travel.co.za/ourtours/treklittletibet/Gallery/tibet-boern.jpg
 • http://www.chinaodysseytours.com/yunnan/images/local-tibetans.jpg
  http://www.cultural-china.com/chinaWH/images/exbig_images/2af3b39fd19993bd7c5d0c68e10ad415.jpg
 • http://www.uniorb.com/index_files/tibetans.jpg
 • http://shipbright.files.wordpress.com/2010/03/tibetan-plateau-from-space.jpg
 • http://www.rinpoche.com/stories/tibet2_files/image007.jpg
  (King Songtsen Gampo and his wives,Queen Bhrikuti Devi from Nepal to his left, Queen Wengcheng Kongjo from China to his right;statues in the Jokhang in Lhasa)
 • http://www.exoticindiaart.com/artimages/first_dalai_lama.jpg
 • http://www.presscluboftibet.org/UserFiles/potala_palace.jpg
 • http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3c/Flag_of_Tibet.svg/800px-Flag_of_Tibet.svg.png
 • http://www.newworldorderwar.com/wp-content/uploads/2010/02/1-1-1-a-china-army1.jpg
  http://unitednations4freetibet.com/unfft/wp-content/uploads/2010/02/chinese_military0305.jpg
 • http://farm4.static.flickr.com/3261/2587553651_d64be4d0d1.jpg?v=0
  Protest New Yorgis
 • Tiibet

  1. 1. Tiibet Pö/Bod
  2. 2. Pindala on 2,47 miljonit km2 , mis on võrreldav Euroopa Liidu pindalaga. Keskmine kõrgus on 4000 m üle merepinna Ulatus läänest itta on 2400 ja põhjast lõunasse 1000 km.
  3. 3. Haldusjaotus Koosneb kolmest piirkonnast: Ü-tsang, Amdo ja Kham. 1965. aastal loodud Hiina RV Tiibeti autonoomne piirkond tükeldas ajaloolise Tiibeti. Autonoomne piirkond hõlmab vaid Ü-Tsangi piirkonna ja Khami lääneosa; Khami idaosa ja Amdo ühendati teiste Hiina provintsidega. Kui hiinlased räägivad Tiibetist, siis peavad nad silmas vaid Tiibeti autonoomset piirkonda. Tiibetlaste endi jaoks tähendab Tiibet kõiki kolme piirkonda nendes piirides, mis kehtisid enne Hiina Rahvavabastusarmee sissetungi 1949. aastal.
  4. 4. Rahvastik Kolmandik Tiibetist on asustamata, viiendikku asustavad nomaadid. 78% TAR-i elanikest on kirjaoskamatud.
  5. 5. Tiibeti elanikud Tiibeti rahvaarvu hinnatakse umbes 13,7 miljonile Sellest 44,5% ehk 6,1 miljonit on tiibetlased 7,5 miljonit hiinlased. Pealinnas Lhasas elab 120 tuhat elanikku, neist 42% on tiibetlased.
  6. 6. Vaene ja vähearenenud maa Sissetulek ühe inimese kohta on 80 dollarit aastas (1990). Arvatav eluiga on 40 aastat. ÜRO Arenguprogrammi Arenguindeks on 0,087, millega Tiibet asub Tšaadi ja Džibuuti vahel 153. kohal maailmas.
  7. 7. Rikas maa Tiibetis on suured boksiidi, kroomi, vase, kulla, raua, hõbeda ja liitiumi varud, Liitiumit arvatakse Tiibetis olevat pool maailma koguvarudest. Hiina Rahvavabariigi maavarudest asub Tiibetis 40%. Potentsiaalse hüdroenergia poolest on Tiibet maailmas kindlalt esikohal. Viimasel ajal on hakatud avastama ka naftat. Metsa all on umbes 13 miljonit hektarit (1985), kokku 3,6 miljonit kuupmeetrit.
  8. 8. Arvatakse , et Tiibeti esimesed asukad saabusid Tiibetisse rohkem kui 2000 aastat e.m.a ida poolt. Pärimused räägivad, et sõjakad karjakasvatajad ühendas oma vahel 410 e.m.a Indiast saabunud Nyatri tsenpo, kes pani alguse 41 kuninga dünastiale.
  9. 9. Riikluse algus Esimesed kirjalikud ajaloo allikad (7.-9. saj, mil algab riigi ühendamine. Tiibeti õitseaeg saabus, kui troonile sai Songtsen Gampo, kes valitses aastatel 630-649. Songtsen Gampo juhtimise all astus Tiibet uude ajajärku, mil Tiibeti laienemine jätkus vaibumatult. Nii Nepaal kui ka Hiina nõustusid vastumeelselt liitumistega läbi abielu. Printsess Wenchengi, Songtsen Gampo Hiina pruudi, ja printsess Bhrikuti, mehe nepaallasest pruudi kaudu sai budism esimest korda riigi toetuse ja kindla jalgealuse Tiibeti pinnal. Kuningas kehtestas seaduse, mille kohaselt oli ebaseaduslik olla mitte-budist.
  10. 10. Kuningas Songtsen Gampo valitsuse ajal rajati Jokhangi ja Ramoche'i templid ning ehitati kindlus sellele kohale, kus praegu asub Potala palee Lhasas. Koostöös hiinlastega tutvuti astronoomia ja meditsiiniga ning India allikate põhjal loodi Tiibeti kiri. Seda kirja kasutati budistide pühade kirjade esimestes tõlgetes, seaduste ja Tiibeti esimeste ajalookroonikate jäädvustamiseks.
  11. 11. Veel kaks sajandit pärast Songtsen Gampo valitsusaega kasvas Tiibeti tugevus ja mõjuvõimsus. 8. sajandil ulatus Tiibeti võim Põhja- Pakistani, Nepaali, Indiasse ja Turkestani.
  12. 12. Tiibeti riigivõimu kokkuvarisemine aastal 842 tegi lõpu riigi laienemisele Aasias. Budismi hääbunud toetajaskond hakkas taas laienema, andes Tiibetile selle vaimse suhtumise, mida kõik tänapäeval teavad. Riik suunas oma tegevuse sisse- ja mitte väljapoole ega tõstnud enam relvi naabrite vastu. Kui budismi mõjuvõim Nepaalis, Indias ja Hiinas järk- järgult kahanes, sai tiibetlastest kõige pühendunumalt usklik rahvas kogu maailmas. Alates XI sajandist tugev India mõju.
  13. 13. 15. sajandi esimesel poolel kuulutas üks budistlik õpetlane ja pühamees, Gender Drup, enne oma surma, et ta sünnib taas ning jättis oma järgijatele vihjeid, kuidas oma taaskehastust üles leida. Sellest sai alguse usk Dalai Laamade taassündimisse. Tiitel ise saadi 1578. aastal mongolite valitsejalt Altyn-khaanilt. Sellest ajast alates tihenesid suhted mongolite ja tiibetlaste vahel. Järgmine Dalai Laama leiti olevat mongolist Altyn-khaani järeltulijas. Poiss viidi Lhasasse mongoli vägede saatel.
  14. 14. Esimene Dalai laama ümbritsetuna eelkäijatest, sh Songtsen Gampo all vasakul
  15. 15. V Dalai laama alustas Potala palee rajamisega
  16. 16. XVIII sajandil tugevnes Hiina mõjuvõim Tiibetis. Tegelik võim Tiibetis kuulus Dalai laamade regentidele, kes valitsesid nende alaealisuse ajal.
  17. 17. Iseseisvus 1911 avanes Tiibetil võimalus iseseisvuda tänu Hiinas toimunud revolutsioonile, mis kukutas keisrivõimu.
  18. 18. 1950. aasta oktoobris, vaid aasta pärast kommunistide võimulesaamist Hiinas, ründas 30 000 relvastatud Hiina sõdurit Kesk-Tiibetit kuuest eri suunast. Tiibeti armeel, mis koosnes vaid 4000 mehest, ei olnud lootustki sissetungijaid tagasi lüüa. Lhasas krooniti XIV Dalai Laama, kes oli sel ajal vaid 15- aastane, enneaegselt riigipeaks, kuid see tegu ei aidanud hiinlasi kuidagi Tiibetist eemal hoida. ÜRO-lt abi palumine oli sama kasutu. Ainus riik, mis hiinlaste teguviisi hukka mõistis, oli El Salvador.
  19. 19. Hiinlased tugevdavad kontrolli Mässuliste hukkamine ja vangistamine Senise eliidi tagandamine (“riigivastase” mõtlemise ülestunnistamine, suurmaaomanike piinamine) Üle 6000 kloostri – toidu annetamise keelamine kloostritele, munkade sundabielud, paljaksröövimine (pühad tekstid tualettpaberiks) Kohustuslik riisi ja nisu külvamine – näljahäda (10 aastaga 70 000 nälga surnut) Pantšen laama vangistamine
  20. 20. 1965. aasta 1. septembril kuulutati TAR ametlikult välja. Seda sündmust saatsid jutud õnnelikest tiibetlastest, kes hoidsid tagasi tänupisaraid suurest heameelest, et nad said emamaaga liidetud.
  21. 21. Tiibeti meditsiin Vastavalt tiibeti meditsiinile on haigustel neli tekkepõhjust: aastaaegade vaheldumine; negatiivsed jõud ja deemonid; vale toitumine; vale eluviis ehk käitumine. 4 ravimise viisi: ravi läbi toitumise, ravi läbi eluviisi korrastamise, ravi läbi ravipillide või -pulbrite, ja ravi füüsiliste teraapiate läbi.
  1. A particular slide catching your eye?

   Clipping is a handy way to collect important slides you want to go back to later.

  ×