Konzervatívny klub: Rozpočtová zodpovednosť /Peter Gonda/

756 views

Published on

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika v spolupráci s týždenníkom .týždeň organizoval v poradí 38. diskusný konzervatívny klub, tentoraz na tému Rozpočtová zodpovednosť, ktorý sa konal v Bratislave dňa 12. októbra 2011. Viac informácií na www.konzervativizmus.sk

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
756
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
285
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Konzervatívny klub: Rozpočtová zodpovednosť /Peter Gonda/

 1. 1. Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť (fiskálneho Leviatana)? P eter GONDA Rozpočtová zodpovednosť (KONZERVATÍVNY KLUB, BRATISLAVA, 12.10.2011)
 2. 2. <ul><li>„ Nesmieme sa nechať viesť pravidlami, ktoré nás privedú k neustálemu zadlžovaniu sa. Šetrnosť považujem za jednu z najdôležitejších cností a verejný dlh za najväčšie nebezpečenstvo, ktorému musíme čeliť. ( T homas Jefferson , 1816 ) </li></ul><ul><li>** </li></ul><ul><li>„ Vyrovnané rozpočty by mali byť hlavnou starosťou panovníka, aby sa republika neocitla ešte vo väčšom zle pre neschopnosť splatiť dlhy“ </li></ul><ul><li>(Juan de Mariana) </li></ul>Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť?
 3. 3. 1. Podstata a východiská problému <ul><li>1. Čo je rozpočtová ne/zodpovednosť vo ver. financiách ? </li></ul><ul><li>2. Aké sú systémové príčiny rastúceho vládneho zadlžovania </li></ul><ul><li>3. Čo by malo byť </li></ul><ul><li>cieľom pravidiel </li></ul><ul><li>rozpočt ovej </li></ul><ul><li>zodpovednosti ? </li></ul>Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť?
 4. 4. 1. Podstata a východiská problému Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť? Vývoj verejného dlhu USA (1940-2010)
 5. 5. 1. Podstata a východiská problému Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť? Verejný dlh k HDP v krajinách eurozóny (r. 2010) Zdroj: Eurostat
 6. 6. 1. Podstata a východiská problému Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť? Vývoj verejného dlhu na Slovensku Zdroj: MF SR Záruky EFSF
 7. 7. 1. Podstata a východiská problému Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť? Porovnanie zmeny verejného dlhu a zmeny HDP na Slovensku Zdroj: MF SR
 8. 8. 1. Podstata a východiská problému <ul><li>Systémové príčiny: centrálne deformované peniaze </li></ul><ul><li> </li></ul><ul><li>Centrálne plánované a Deficitne financ. a riadené nekryté meny verejné výdavky </li></ul><ul><li>+ na nadnárodnej úrovni </li></ul><ul><li>Euro(zóna) </li></ul><ul><li>...postavené na iIúzii dlhodobo udržateľného života nad pomery (na úkor budúcnosti) </li></ul>Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť?
 9. 9. Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť? Zdroj: Eurostat (2011) Saldo verejných financií v krajinách eurozóny v roku 2010 1. Podstata a východiská problému
 10. 10. 1. Podstata a východiská problému Vývoj salda verejných financií verejných financií na Slovensku Zdroj: MF SR, graf autor Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť?
 11. 11. 1. Podstata a východiská problému Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť? Zdroj: MF SR, graf autor Vývoj verejných príjmov a výdavkov na Slovensku
 12. 12. 2. Hodnotenie vládneho návrhu zákona <ul><li>Návrh zákona:  opodstatnený a dôležitý (ako brzda rozpočtovej nezodpovednosti a určité zavedenie dlhodobejšieho nazerania do ver. financií), ale </li></ul><ul><li> opatrný, nedostatočný, nerieši podstatu problému </li></ul><ul><li>Hlavné výhrady: </li></ul><ul><li>vymedzenie rozpočtovej zodpovednosti odvíja od základného (nie pesimistického) scenára (nie je dodržaný princíp fiskálnej opatrnosti) </li></ul><ul><li>nevymedzuje kritérium salda ako vyrovnané alebo prebytkové pri definovaní dlhod. udržateľnosti ( až keď verejný dlh presiahne 57% HDP, resp. 47% po r. 2027) </li></ul>Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť?
 13. 13. 2. Hodnotenie vládneho návrhu zákona <ul><li>Dlhová brzda: </li></ul><ul><li> vysoký limit (60% HDP do r. 2017 a 50% po r. 2027), umožňujúci deficitne hospodáriť a zvyšovať nomin. dlh </li></ul><ul><li>ekonomicky problematické kritérium dlh / HDP (%) </li></ul><ul><li>(alt.: absolútny objem, resp. dlh/daň.-odvodové príjmy) </li></ul><ul><li>komplikované a nedostatočne striktné pravidlá znižovania dlhu, umožňujúce aj zvyšovanie daní </li></ul><ul><li>(chýba napr. striktná hierarchia uhrádzania výdavkov) </li></ul><ul><li> chýba - vzťah primárne saldo – náklady na dlhovú službu, nemožnosť „prejedania“ privatizácie, sankcie,.. </li></ul>Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť?
 14. 14. 2. Hodnotenie vládneho návrhu zákona <ul><li>Fiskálna rada: </li></ul><ul><li>zbytočne komplikované volenie – predseda na návrh vlády, jeden člen na návrh prezidenta, jeden na návrh guvernéra NBS </li></ul><ul><li>nevyváženosť kritérií na členov a ich odmien (10násobok, resp. 8násobok priemernej mzdy v hospodárstve) </li></ul><ul><li>Iné chýbajúce (tvorba rozpočtu z príjmovej strany, výdavkové limity, externý audit verejných financií,...) </li></ul>Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť?
 15. 15. 3. Zhrnutie alternatívy <ul><li>Tvrdé rozpočtové obmedzenia a dlhodobé </li></ul><ul><li>limity pre rozpočtovú zodpovednosť: </li></ul><ul><li>legislatívne / ústavné a inštitucionálne </li></ul><ul><li>pravidlá (vrát. fiskálnej rady) na dlhodobejšie </li></ul><ul><li>rozhodovanie (nad rámec 4ročného politického cyklu) </li></ul><ul><li>prísnejší limit na dlhovú brzdu v absolútnej hodnote + pravidlá manažmentu verejného dlhu a majetku na znižovanie dlhu (vrát. priority úhrady dlhových a zastavenia mimobilančných položiek a poskytovania záruk) </li></ul><ul><li>- </li></ul>Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť?
 16. 16. 3. Zhrnutie alternatívy <ul><li>záväzné podmienky tvorby a realizácie rozpočtu verejnej správy na dodržiavanie vyrovnaného / prebytkového hospodárenia (bez zvyšovania daní) </li></ul><ul><li>legislatívne / ústavné limity verejných výdavkov (úst. limitovať každoročný objem rozpočtovaných výdavkov odhadovanými príjmami + ex ante hierarchia a prioritizácia uhrádzania výdavkov </li></ul><ul><li>ústavná podmienka prijímania opatrení zvyšujúcich daňové a/alebo odvodové zaťaženie </li></ul><ul><li>tvorba rozpočtov podľa pesimistického scenára, z príjmovej strany, externé nezávislé audity,.. </li></ul><ul><li>Legislatívne </li></ul><ul><li>legislatívne limity verejných výdavkov: ústavne limitovať každoročný objem rozpočtovaných výdavkov štátneho rozpočtu a verejných výdavkov odhadovanými príjmami </li></ul>Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť?
 17. 17. 3. Zhrnutie alternatívy <ul><li>+ </li></ul><ul><li>- systémové reformy ústupu vlády zo jednotlivých oblastí (sociálnej, dôch., školskej, zdravotnej,..) a prenesenie zodpovednosti na občanov </li></ul><ul><li>minimalizovať vplyv záujmových skupín (napr. zrušením tripartity na centrálnej úrovni) </li></ul><ul><li>presadzovať odbúranie dnešných a zastavenie nových nadnárodných zásahov do verejných financií v SR </li></ul><ul><li>presadzovať sprísnenie Paktu stability a rastu a iných fiskálnych pravidiel v Únii. </li></ul>Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť?
 18. 18. Príloha Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť? Zdroj: Tanzi (2005)
 19. 19. Príloha Ako skrotiť rozpočtovú nezodpovednosť?

×