Yeni Bir Anlayış L.E.A.N. ve D.E.A.L.

411 views

Published on

L.E.A.N. ve D.E.A.L.

Published in: Internet
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
411
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
250
Actions
Shares
0
Downloads
20
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Yeni Bir Anlayış L.E.A.N. ve D.E.A.L.

 1. 1. YENİ BİR ANLAYIŞ L.E.A.N. VE D.E.A.L.
 2. 2. Bİ TIK NOSTALJİ… “Have you ever clicked your mouse right HERE? YOU WILL!” 1994 hotwired.com ilk reklam ile başlayan Impression: Gösterim bazlı yayıncılık ve reklamcılık. Dün…
 3. 3.  Kullanıcı deneyimi bugün kuralları belirliyor.  Kullanıcı, “tüketici” olmayı seçmek istiyor.  SORU: Satınalınan her bir gösterim, “görünür ve güvenli” gösterim mi? Bugün.
 4. 4.  IAB, temiz ve anlaşmalı yayıncılık ile kullanıcı deneyimini en üst düzeyde tutarak reklam tedarik zincirinin devamlılığı için yeni prensipler, araçlar sunuyor.  IAB endüstrinin standartlarını belirlemeye, tüm taraflar için ışık tutmaya devam ediyor. HEDEF KİTLE = TÜKETİCİ = INTERNET KULLANICISI Şimdi!
 5. 5. Yeni kavramlar, yeni prensipler
 6. 6. 1- Piksel: Reklam görselinin toplam alanın, en az %50’sinin aktif olan pencerede olması; 2- Zaman: Display reklamlar için kesintisiz en az 1 saniye; video reklamlarda kesintisiz en az 2 saniye süre; Mobil / Ses / Büyük boyut Tıklanma / Tap AD VIEWABILITY: GÖRÜNÜR REKLAM
 7. 7. Reklam gelirlerinden haksız pay almak amacı güden tüm girişimlerdir. Sahteciliktir, kriminal bir olaydır. Geçersiz Trafik Çalıntı İçerik Zararlı eklenti, yazılım AD FRAUD: REKLAM SAHTECİLİĞİ
 8. 8. IAB Türkiye, reklam yatırımı ile desteklenen bir online endüstriye inanmaktadır. 10 Dolayısı ile, reklam engelleme yazılımları IAB’nin inandığı endüstri modeline tamamen karşıdır. IAB, reklamların engellenmesini en aza indirgemek üzerine çalışmaktadır. ADBLOCKING: REKLAM ENGELLEME
 9. 9. IAB Türkiye reklam engelleme ile mücadeleye başlıyor! KAYNAK: IAB Türkiye Yayıncı AdBlock Araştırması – Nisan 2016 %8Türkiye’de Adblocking:
 10. 10. IAB Türkiye, reklam engellemenin sektörün zararına bir yaklaşım olduğu görüşündedir. L.E.A.N. ve D.E.A.L. başta olmak üzere, IAB Türkiye de gerekli tüm araçları hızla devreye sokarak, tüm tarafları sorumluluk almaya çağırıyor.
 11. 11. • L.E.A.N. • D.E.A.L. IAB’DEN YENİ BİR ANLAYIŞ
 12. 12. Ücretli veya ücretsiz içeriği tüketirken karılaşılan en büyük araç endüstrinin kendi içinde yarattığı reklam engelleme (adblocking) olarak gelişti. Bu da endüstrinin kurduğu düzen içerisindeki etik ve sosyal sorumluluğunu gözden geçirmesi ve belli standartları yerleştirmesi gereğini doğrudu. L.E.A.N. işte böyle doğdu. L.E.A.N.
 13. 13. L.E.A.N. Ekim 2015’te IAB Tech Lab “Light, Encrypted, Ad choice supported, Non-invasive ads” kelimelerinin başharflerinden oluşan, Dijital reklam endüstrisinin arz tarafında yer alan kurumlar, yayıncılar için, Reklam yayın altyapı standarlarını tanımlayan ilkelerdir.
 14. 14. Puanlama Sistemi Çalışmaları IAB Tech Lab’in üzerinde çalıştığı bir kavram da kimin LEAN olduğunun nasıl belirleneceğidir. LEAN puanlama sistemi ile ekosistemdeki tüm taraflar için eşit önemde bir kavram geliştirmek ve kullanıcı deneyiminin reklamveren, ajans ve yayıncı için vazgeçilmez bir birim olması hedeflenmektedir.
 15. 15. • L.E.A.N. • D.E.A.L. IAB’DEN YENİ BİR ANLAYIŞ
 16. 16. Pek çok reklam bloklama teknolojisi saptanmaya karşı korunaklı bir şekilde çalışmaktadır. Reklam bloklama programlarını saptamak amacıyla yayıncının geliştirdiği farklı teknolojiler, farklı kullanım oranları görülmektedir. IAB Tech LAB geliştirdiği merkezi kod sistemiyle, bu programları saptamak için hazırladığı script’i paylaşmaktadır. IAB Türkiye üyeleri için ücretsiz adblock saptama kodu. D.E.A.L.
 17. 17. Yayıncının sayfasındaki reklamın gerekliliğini kullanıcısına anlatarak bilgilendirmesi ve ona bir seçim sunarak reklam göstermesi olarak açıklanıyor. DİYALOG ZAMANI! D.E.A.L.
 18. 18. HEMEN, ŞİMDİ HAREKETE GEÇ!
 19. 19. IAB Türkiye herkesi, hemen, aksiyon almaya çağırıyor! Bu iki yeni anlayışı hemen, şimdi benimsemeliyiz. Reklam geliri ile desteklenen bu endüstrinin devamlılığı, kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutan reklamların üretim, planlama ve yayınlanması için LEAN ilkeleri ile hareket eden endüstri ve DEAL araçları ile kullanıcıyı bilinçlendiren, küçük ve büyük tüm yayıncılar sayesinde sağlanacaktır.
 20. 20. Teşekkürler www.iabturkiye.org

×