Птахи

10,067 views

Published on

0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
10,067
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
6
Actions
Shares
0
Downloads
59
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Птахи

 1. 1. Презентація Дудніка Іван
 2. 2. Після насиджування яєць та вилуплення пташенят, батькизабезпечують їх різним ступенем догляду та захисту. Виводковіптахи здатні догядати за собою майже самостійно вже через кількахвилин після вилуплення. Пташенята багатьох птахів, що гніздятьсяна землі, таких як фазанові та прибережні птахи, часто здатні бігатипрактично одразу після вилуплення. На відміну від них, пташенятагніздових птахів безпомічні після вилуплення, сліпі та голі, вонивимагають значих зусиль батьків з догляду за ними. Зокрема, доцієї групи відносяться птахи, що гніздяться в дуплах.Деякіптахи, такі як голуби, гусаки і японський журавель, створюють парина все життя і здатні виводити пташенят протягом всього року, безчітко виділеного шлюбного сезону.
 3. 3. Пташине гніздо — місце, у якому птах відкладаєта висиджує свії яйця і вирощує пташенят. Хочау популярному розумінні термін зазвичайпозначає спицифічні створені самими птахамиструктури, такі як травяні чашоподібні гніздамандрівного та чорного дроздів, або витонченозіткані підвічні гнізда оропендоли-монтесуми, чорноголового ткачика абочервонобривого пардалота, орнітологічневизначення більш широке. Для деяких видівгніздом є лише невелике поглиблення впіску, розгалуження двох гілок, нора вземлі, дупло у дереві, купа перегниваючогорослинного матеріалу або земляний купол ізвхідним тунелем. Деякі види, такі як саланганироду Collocalia, будують гнізда цілком з власноїслини, що загустіває, утворюючи місце длявідкладання яєць на вертикальній стіні печери.Найменші гнізда — гнізда колібрі, що маютьвигляд крихітних чашочок діаметром біля 2 смта висотою 2-3 см. З другогобоку, гнізда, збудовані джунглевоюкуркою, досягають понад 11 м в діаметрі тависоти біля 5 м.
 4. 4. Виводкові птахи — птахи, в якихпташенята при вилупленні з яйцявиходять повністю опереними і зрячимита вже через декілька годин можутьсамостійно харчуватися. В основномувиводковими є види які гніздяться навідкритій місцевості. Приклади:лебідь, кури, качки, гуси.
 5. 5. Нагніздні або гніздові птахи — види птахів, в яких при вилупленні зяйця пташенята зовсім не мають оперення, іноді сліпі та постійнопотребують батьківської опіки, поки не зможуть самостійнохарчуватися. У деяких видів пташенята перебувають в гнізді від 12 (восновному малі за розмірами птахи які мають відкриті гнізда) до 60(в основному великі за розмірами птахи), а то і більше днів. За цейчас пташенята встигають прозріти та оперитися, а також набративагу та навчитися літати.
 6. 6. Протягом життя птахів, кожного року, у них повторюютьсяоднакові явища. За умов сезонного клімату птахи опиняютьсяпротягом року в різних погодних умовах і залежно від своєїорганізації по різному можуть їх переживати. У житті птахів, яківесь рік перебувають на одній місцевості, виділяються дваосновних періоди : гніздування та зимівля. Такі птахиназиваються осілими. У перелітних птахів річний цикл складається з таких періодів:весняний переліт – гніздування – осінній переліт – зимівля. Кочові птахи займають проміжне положення між осілими таперелітними.
 7. 7. Протягом життя птахів, кожного року, у них повторюютьсяоднакові явища. За умов сезонного клімату птахи опиняютьсяпротягом року в різних погодних умовах і залежно від своєїорганізації по різному можуть їх переживати. У житті птахів, яківесь рік перебувають на одній місцевості, виділяються дваосновних періоди : гніздування та зимівля. Такі птахиназиваються осілими. У перелітних птахів річний цикл складається з таких періодів:весняний переліт – гніздування – осінній переліт – зимівля. Кочові птахи займають проміжне положення між осілими таперелітними.
 8. 8. Багато популяцій птахів залишаються на одномумісці за сприятливих природних умов, проте занетипових природних умов (наприклад, виключнохолодної зими або засухи) або зміни чисельностіпопуляції ці птахи можуть здійснити міграцію доіншого району. Переважна більшість видів осілих птахів мешкаютьв таких умовах, де сезонні зміни не впливають надоступність корму — тропічному і субтропічномукліматі. У помірному і північному поясі таких птахівнебагато; до них зокрема відносяться синантропи —птахи, що мешкають поблизу людини і залежні від неї:сизий голуб, хатній горобець, сіра ворона галка і деякіінші. Частина осілих птахів, яких також називаютьнапівосілими, поза сезоном розмноженняпереміщається на незначні відстані від своїх гніздовій— на території України до таких птахів можнавіднести, зокрема, глушців, рябчиків, тетеруків, частково сорок і звичайну вівсянку.
 9. 9. Типова картина міграції північних сухопутнихптахів, таких як ластівки і хижі птахи, представляє собоюміграцію до тропічних регіонів. Багато качок, гусок ілебедів півніної півкулі є перелітними птахами, протевони мігрують лише настільки, наскільки потрібно щобуникнути замерзлих водойм своїх північних районівгніздування. Більшість видів мисливських птахівзалишаються в північній півкулі, але в районах із мякішимкліматом. Наприклад, короткодзьобий гуменник мігрує зІсландії до Британії та прилеглих районів. Шляхи міграціїта райони зимування зазвичай вивчаються молодимиптахами під час першої міграції разом із своїми батьками.Деякі інші качки, проте, такі як велика чирянка повністюабо частково переміщаються до тропіків. Найбільшувідстань без зупинки серед всіх перелітних птахів здатніпролітати деякі популяції малого грицика що перелітаєбільше 11 тис. км з арктичної тундри Алеутських островівдо новозеландських районів зимування без зупинок.Перед початком перельоту жир складає 55 % маситіла, що необхідно для забезпечення енергією такої довгоїподорожі.
 10. 10. Кочівними називають птахів, які позасезоном розмноження пересуваються змісця на місце у пошуках їжі. Такіпересування зазвичай не повязані зциклічністю і повністю залежать віддоступності їжі та погодних умов, у такомувипадку вони не вважаються міграцією.Проте, існує цілий спектр проміжних міжкочівлею і довгою міграцією моделейповедінки птахів, зокрема короткаміграція, що викликається безпосередньопогодними та харчовими умовами і маєвідносно регулярний характер. Проте, навідміну від довгої міграції, птахи значнозмінюють час відправлення до подорожізалежно від погодних умов та можутьпропускати міграцію в теплі або іншимчином сприятливі роки.
 11. 11. Агресивною називають деструктивна поведінка, що спрямоване повідношенню до іншої особини. До неї відносяться загрозливідемонстрації, напад та нанесення травм. Агресія служить длявстановлення ієрархічних відносин у соціальних тварин, розподілутериторії, їжі та інших ресурсів. Агресивна поведінка запускається присприйнятті специфічного подразника (релізера), в якості якого зазвичайвиступають запах, звукові сигнали і елементи забарвлення іншоїособини. Прояв агресивної поведінки, точніше чутливість і вибірковістьпо відношенню до релізера, залежить від внутрішнього стану організму.У більшості птахів агресія спостерігається в період розмноження.
 12. 12. Територіальною називається поведінка, яка повязана з розподіломдоступної території на індивідуальні ділянки. Вона включає виділенняіндивідуальної ділянки, маркування її меж та охорону від іншихособин. Територія може позначатися у птахів пахучими мітками.
 13. 13. До оборонної поведінки відносяться дії, спрямовані на уникненнянебезпеки. Оборонні реакції виникають у відповідь на зовнішністимули і можуть бути активними, аж до нападу, або пасивними.Класичним прикладом оборонної реакції є реакція уникнення, щоспостерігається у виводкових птахів у відповідь на силует хижака.
 14. 14. Демонстраційна поведінка – один із засобів спілкування птахів.Виконуючи різні рухи, показуючи один одному ті, чи інші ділянкиоперення, що нерідко мають яскраве сигнальнезабарвлення, птахи повідомляють родичам певну інформацію.

×