Stent ve nano stent
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Like this? Share it with your network

Share

Stent ve nano stent

on

 • 1,716 views

 

Statistics

Views

Total Views
1,716
Views on SlideShare
1,716
Embed Views
0

Actions

Likes
0
Downloads
23
Comments
0

0 Embeds 0

No embeds

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

Stent ve nano stent Presentation Transcript

 • 1. STENTLER VENANO-STENTZELİHA GÜNEY
 • 2.  Stent nedir? Boyutları Nasıl Takılır? Ne işe yarar? İlaçlı ve ilaçsız stent nedir? Daralmada stentlerin Faydası nelerdir? Nano stentin ortaya çıkışı Nano stent Türkiye’de Yapılan Çalışmalar Kaynaklar
 • 3. http:www.stentresimleri&atb=sysid%3D2%3Auid%3D1aac951a3f2fa5d5%3Auc%3D1318863086%3Asrc%3Dhmp%3Ao%3D14899%3
 • 4.  Farklı ihtiyaçlara göre çok değişik boyutlarda üretilmiş olmakla beraber, genellikle 2-4 mm çap ve 10-30 mm civarı uzunluklarda olurlar. Stentler, açılıp kullanılmadan önce, 1-2 mm genişlikteki sönük bir balonun üzerine büzülmüş vaziyette yer alırlar. Bu balon da, çok ince ve uzun bir tübe bağlıdır.
 • 5.  Kasık atardamarı içinden bu ince tüp ilerletilir. Monitörden takip edilerek ucundaki sönük balonun ve üzerindeki sönük stentin sorunlu damardaki darlığın içine yerleşmesi sağlanır. Doktor, balon ve stentin tam uygun pozisyonda olduğuna karar verince, tübün diğer ucunun bağlı olduğu elindeki enjektörden yüksek basınçlı sıvı verir.
 • 6. Bu basıncın etkisi ile damarıniçindeki balon şişer. Bubalonun sertliği ve basıncınınetkisi ile darlık bölgesi ezilerekgenişler ve normal damarboşluğu çapına kavuşur.Balonun şişmesi sırasındabalonun üzerinde büzülüvaziyette bulunan tel örgükafes yani stent de açılır vedamar duvarına adeta Source:http:www.stentresimleri&atb=sysid%3D2%3Auid%saplanarak gömülür. 3D1aac951a3f2fa5d5%3Auc%3D1318863086%3Asrc%3D hmp%3Ao%3D14899%3
 • 7. Birkaç saniye sonra balon söndürülür veiçerideki tüm ekipman çıkarılır. Böylece hembalonla darlık bölgesi açılmış, hem deşişirilirken balonun üzerindeki stent yani telkafes, damar duvarını destekleyecek şekildeaçılarak oraya yerleştirilmiş olur.
 • 8.  Farklı metal alaşımlardan yapılan değişik markada stentler olmakla beraber, ilaç kaplı olmayan stentlerin sonuç bakımından aralarında büyük bir fark yoktur.
 • 9. .Tekrar daralma ihtimalini azaltmakbakımından, stentler arasındaki en büyük fark, ilaç kaplıolmak veya olmamak şeklinde ortaya çıkmaktadır.Source:http://www.duzce.edu.tr/kmyo/kmyo/myos/pdf/MYO_OS_3009.pd
 • 10.  Normal (ilaçsız ) stentler; bu yeniden daralma işlemine karşı kısmen faydalı olurlar. Ama yine de hastaların yaklaşık %20-30unda, ilk 6 ayda tekrar aynı yerde daralma durumu ile karşılaşırız. Bu ihtimali daha da azaltmak üzere ilaç kaplı stentler geliştirilmiştir.
 • 11. Source:http://www.liquidarea.com/2009/10/i- nanostent-italiani-vaso-dilatatori-meccanici-sempre- piu-efficaci/Damarın açılmasını takiben ilk aylardatekrar daralma olasılığı vardır ve buduruma normal stentlilerin %20-30unda, ilaç kaplı stent takılanların ise%3-5inde rastlanır.
 • 12.  Damarın açılması, darlığı oluşturan kitlenin, şişen balonun basıncı ile ezilip sıkıştırılması ve hatta parçalanması şeklinde olur. Böylece darlık giderilmiş ve buradan normal kan akımı tekrar sağlanmış olur. Bu tamir işi de, oranın birkaç hafta-ay içinde yeniden ilk baştaki gibi daralması ile sonuçlanır. İşte stentler, bir nevi damar duvarına baskı yaparak oranın tekrar büzülmesini-daralmasını engellemeye çalışır ve bunda önemli ölçüde başarılı da olurlar.
 • 13. Source:http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/24/542/6691.pdf
 • 14.  MIT Malzeme Biliminden bir grup tarafından geliştirildi. Şirket kurulup piyasaya sürüldü Stentlerin tanesi 10.000$ dan satılmaktadır. 2004 yılında 3 milyar $gelir elde edilmiştir 2007 yılı itibariyle 11 milyar $ gelir beklenmektedir Boston ve çevresinin en büyük gelir kaynağı
 • 15. Source:http://www.liquidarea.com/2009/10/i-nanostent-italiani-vaso-dilatatori-meccanici-sempre-piu-efficaci/ız.
 • 16.  Kalp damarlarının iç çeperine kanın yapışıp katman oluşturamadığı, dolayısıyla tıkanmayan, stentler bütün dünyaya satılmaktadır. Boston (ABD) ve çevresinin en büyük gelir kaynağı olan bu ürünün sahip olduğu katma değer dolayısıyla ekonomiye katkısı ders kitaplarına konu olmuştur.
 • 17.  Nanoteknoloji sayesinde geliştirilen nanostent, kalp hastalarının iyileşme sürecine yardımcı olur ve
 • 18.  İtalya bu nano-stent araştırmasını yapan ülkelerin başında gelmektedir. Kan damarlarına eklenen bir yapı sayesinde damarı genişletir. Güvenli ve güçlü yapısıyla trombozu engeller. Kalp krizi riskini ortadan kaldırır. Uzmanlar ve Ulusal Kalp Cerrahları İtalyan Derneğinin bu konu hakkındaki çalışmaları hala devam etmektedir.
 • 19.  Türk bilim adamları, damarlardaki tıkanıklığı önlemek amacıyla nano-teknoloji ürünü stent üretecek. Böylece organik maddelerin kandaki geçişini rahatlatarak tıkanmaları engelleyecek ve ayrıca kandaki ani pıhtılaşmanın önüne geçilecek. Tanesi 5 bin doları bulan stentler Türkiyede üretileceği için, yurtdışına bağımlılık önlenerek milyonlarca dolar ödemeye gerek kalmayacak.
 • 20.  Yapılan açıklamada; “Damarlarda gelişen darlıklar, kan akımını engeller. Stentler bu darlıkların tedavisi için kullanılır. Arter bölgesine yerleştirildikten sonra yabancı bir cisim gibi düşünüldüğü için kandaki pıhtılaşmadan sorumlu hücreler (trombositler) stent yüzeyine yapışır ve burada büyüyerek pıhtı oluşturur. Bu olay devam ederse stent pıhtı ile tıkanır. Bu oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu olayın olma oranı yüzde 1- 2 civarındadır. Nanoteknoloji ürünü stentlerle kandaki pıhtılaşmanın ve tıkanmanın önüne geçmeysi planlılanıyor. http://www.yonpatent.com/Patent-Haberleri.asp?id=371
 • 21.  http:www.stentresimleri&atb=sysid%3D2%3Auid%3D1aac951a3f2fa5d5%3Auc%3D13188 63086%3Asrc%3Dhmp%3Ao%3D14899%3 http://www.liquidarea.com/2009/10/i-nanostent-italiani-vaso-dilatatori-meccanici-sempre- piu-efficaci/ http://www.uzmantv.com/stent-hangi-durumlarda-takilir http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/24/542/6691.pdf http://www.duzce.edu.tr/kmyo/kmyo/myos/pdf/MYO_OS_3009.pdf http://www.youtube.com http://www.uzmantv.com/stent-nasil-takilir http://tr.wikipedia.org/wiki/Stent http://www.yonpatent.com/Patent-Haberleri.asp?id=371 http://www.nanoteknolojimucizesi.com/teknoloji.htm
 • 22. TEŞEKKÜRLER….