Putting A Price On Happiness
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Like this? Share it with your network

Share

Putting A Price On Happiness

  • 30,312 views
Uploaded on

They always say you can't put a price on happiness...we think otherwise. Watch as we break down what we think are the various components of happiness, and come up with a strategy that makes it easy......

They always say you can't put a price on happiness...we think otherwise. Watch as we break down what we think are the various components of happiness, and come up with a strategy that makes it easy for anyone to make it work.

More in: Education , Travel , Business
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
  • Wow, this is a very cool presentation...
    Are you sure you want to
    Your message goes here
  • Very informative and interesting.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
  • Very cool presentation, love it!!
    Are you sure you want to
    Your message goes here
  • Wonderful, very informative.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
  • Very informative, thank you, keep up the good work.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
No Downloads

Views

Total Views
30,312
On Slideshare
20,211
From Embeds
10,101
Number of Embeds
24

Actions

Shares
Downloads
84
Comments
10
Likes
43

Embeds 10,101

http://group8a.com 3,416
http://www.group8a.com 2,459
http://www.searchenginejournal.com 2,430
http://localhost 1,227
http://popditto.com 175
http://dev.contentcapsule.com 161
http://commons.dev 53
https://twitter.com 39
http://allinoneforu.blogspot.in 31
http://www.linkedin.com 25
http://cccms 22
http://infos-actus.blogspot.fr 21
http://infos-actus.blogspot.com 7
http://nextworks.com 7
http://allinoneforu.blogspot.com 7
http://translate.googleusercontent.com 5
http://plus.url.google.com 4
http://www.google.com 4
http://www.pulse.me 2
http://allinoneforu.blogspot.ru 2
http://webcache.googleusercontent.com 1
http://ranksit.com 1
http://o53xo.onwgszdfonugc4tffzxgk5a.dd34.ru 1
http://allinoneforu.blogspot.de 1

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
    No notes for slide

Transcript

  • 1. HAPPINESS PUTTING A PRICE ON
  • 2. 21% 7% 10% 14% 18% 30% Housing Transportation Food Savings Utilities Everything Else HEALTHY PERSONAL FINANCES Housing Everything Else Food Transport- ation Savings Utilities
  • 3. 50k 100k 200k Housing (30%) 15k 30k 60k Transportation (18%) 9k 18k 36k Food (14%) 7k 14k 28k Savings (10%) 5k 10k 20k Utilities (7%) 3.5k 7k 14k Everything Else (21%) 10.5k 21k 42k BUDGET APPLIED TO DIFFERENT SALARIES after taxes after taxes after taxes
  • 4. 50k 100k 200k Housing (30%) 15k 30k 60k Transportation (18%) 9k 18k 36k Food (14%) 7k 14k 28k Savings (10%) 5k 10k 20k Utilities (7%) 3.5k 7k 14k Everything Else (21%) 10.5k 21k 42k BUDGET APPLIED TO DIFFERENT SALARIES HAPPINESS after taxes after taxes after taxes
  • 5. WINECLOTHES TRAVEL CARS HOME CHOOSE ONE (OR MORE)
  • 6. WINECLOTHES TRAVEL CARS HOME THEN DO IT RIGHT
  • 7. CARS
  • 8. “REGULAR” CARS DEPRECIATE 30k 25k 20k 15k 10k 5k 1yr 2yr 3yr 4yr 5yr
  • 9. CLASSIC CARS APPRECIATE 206% 1963 CHEVY IMPALA’SVALUE HAS INCREASED OVERTHE PAST 10 YEARS
  • 10. 206% 1963 CHEVY IMPALA’SVALUE HAS INCREASED OVERTHE PAST 10 YEARS...AND GET APPRECIATED CLASSIC CARS APPRECIATE
  • 11. VS 19k$540/mo lease for 3 years = buy a $30k classic car and drive for 3 years (with $15k maintenance/upkeep) and still sell for around $43k = S2k COST OF LEASING A 2013 IMPALA COST OF OWNING A 1963 IMPALA
  • 12. VS $540/mo lease for 3 years = buy a $30k classic car and drive for 3 years (with $15k maintenance/upkeep) and still sell for around $43k = S2k COST OF LEASING A 2013 IMPALA COST OF OWNING A 1963 IMPALA 19kAS LONG AS YOU sell your car for more than 26k, YOU’VE SAVED MONEY (AND GOTten A COOLER CAR)
  • 13. NOT HANDY? INVEST IN A FUTURE CLASSIC INSTEAD OF AN OLD CLASSIC
  • 14. FUTURE CLASSIC TIMELESS MODEL BUYING CHECKLIST FULLY LOADED LOOKS AWESOME
  • 15. CLOTHES
  • 16. $100 $60 TRICK QUESTION: WHICH IS CHEAPER?
  • 17. per COST WEAR $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 $1 Worn 2x's a week=8x's a month=96x's a year $100 Jeans=$1.04 per wear $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $2.5 $60 Shirt=$2.50 per wear Worn 2x's a month=24x's a year
  • 18. SOME OTHER GOOD BUYS Worn 5x's a week=20x's a month for 4 months =80x's a year for 3 years=240x’s total $187 Persol 649’s=$0.78 per wear Worn 5x's a week=20x's a month for 6 months =120x's a year for 5 years=600x’s total $549 Burberry Jacket=$0.91 per wear Worn 3x's a week=12x's a month for =144x's a year for 3 years=434x’s total $349 Allen Edmonds=$0.80 per wear HIGH QUALITY & LOW COST PERWEAR
  • 19. SOME NOT SO GOOD BUYS LOW VALUE & HIGH COST PERWEAR Worn 2x a month for a year =24x’s total $64 Trend Tee=$2.66 per wear Worn 3x's a month for 6 months =18x's a year for 2 years=36x’s total $80 Sweater=$2.22 per wear
  • 20. TRAVEL
  • 21. HURRICANE SEASON: JUNE 1-NOVEMBER 30 PUERTO RICO
  • 22. HURRICANE SEASON 56% OF DAYS IN PUERTO RICO PICTURED According to the National Weather Service’s data on cloud cover
  • 23. DROP IN HURRICANE SEASON Flights to Puerto Rico can fall by up to half TICKET PRICES
  • 24. TICKET PRICES *we couldn’t find a specific stat, but trust us, we’re professionals DROP IN HURRICANE SEASON Flights to Puerto Rico can fall by up to halfish*
  • 25. FOOD & WINE
  • 26. IT’S NOT HOW MUCHYOU SPEND, IT’S HOW MUCH YOU KNOW FINE WINE Can Be Cheap
  • 27. TRICK QUESTION: WHICH IS CHEAPER? 95pts 89pts
  • 28. ANSWER: 95pt Herzog Cabernet 95pts $39.99 89pts $80.00
  • 29. IT’S NOT HOW MUCHYOU SPEND, IT’S HOW MUCH YOU KNOW GREAT COFFEE Can Be Cheap Too
  • 30. Everyone Knows This Debate VS Starbucks “Regular” Coffee
  • 31. But What About This Debate? VS Starbucks Gourmet Coffee
  • 32. = $2.67per day COST OF A STARBUCKS COFFEE EVERY DAY
  • 33. + + French Press $19.99 Conical Grinder $110 9.125lbs Gourmet Coffee (1 year’s worth) $164.25 = $0.8per day COST OF A GOURMET COFFEE EVERY DAY
  • 34. TRICK QUESTION: WHICH IS CHEAPER? HAPPY MEAL BALSAMIC BEEF KEBABS
  • 35. ANSWER: BALSAMIC BEEF KEBABS HAPPY MEAL BALSAMIC BEEF KEBABS 2.82 Per Serving Homemade2.89 Per Serving at McDonald’s Also WAY Healthier according to budgetbytes.com
  • 36. HOME
  • 37. This IKEA Sofa’s Only $999..
  • 38. ..BUT THERE’S A CATCH“some” assembly required
  • 39. 2K Extra Gets You This... PERK: Absolutely no assembly required
  • 40. 2K Extra Gets You This... PERK: Absolutely no assembly required $0.14
  • 41. $0.14!?ALLOW US TO EXPLAIN
  • 42. FACT 1:The Average AmericanWatches 4 Hours of TV a Day (i.e. they spend 4hrs on the couch)
  • 43. FACT 2:The Average Couch Lasts 10 Years. (Any longer and it starts to look like this)
  • 44. ASSUMING YOU SPEND 14,600 HOURS ON YOUR COUCH OVER ITS LIFETIME 14,600 $1,000 14,600 $3,000 = $0.06per hour $0.20per hour =
  • 45. HAPPINESS THE KEYTO PRICING IS SPENDING MONEY WISELY
  • 46. YOU THE PRICE OF HAPPINESS DEPENDS ON
  • 47. LIKE THIS DECK? Also Check Out Some of Our Other Slideshares... And Follow Us For More Great Content The Greatest Missed Opportunity of the Century! COMING SOON! 646.374.8771 | sales@group8a.com | group8a.com GET IN TOUCH!